Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia w Koninie czeka na pozwolenie na budowę

Beata Pieczyńska
Proces inwestycyjny budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów ruszył na całego. Wniosek o pozwolenie na budowę zakładu trafił do wydziału architektury i budownictwa Urzędu Miejskiego w Koninie. W ciągu miesiąca MZGOK otrzyma pozwolenie na budowę.

Gdy tylko MZGOK otrzyma pozwolenie na budowę, na działce, na której powstanie spalarnia rozpocznie się budowa miasteczka, w którym ustawione zostaną kontenery firm, które będą pracować przy realizacji projektu: wykonawcy Inegral – Erbud – Itrol i podwykonawców. Ci drudzy w większości mają być firmami z Konina.

- Do tej pory oficjalnie nazywaliśmy inwestycję Zakładem Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. Unikaliśmy nazywania jej spalarnią w obawie, że wywoływać będzie złe skojarzenie i złe emocje – mówi kierownik projektu Elżbieta Streker - Dembińska. Jednak jak się okazuje, wszyscy używają skrótu „spalarnia”, bo świadomi są tego co w Koninie powstaje.

- Dlatego budując spalarnię, która jest całkowicie bezpieczna zaczynamy od dziś nazywać rzecz po imieniu. Powstaje spalarnia, która zrobi porządek z odpadami na terenie subregionu konińskiego – dodaje inżynier Streker - Dembińska.

- Spalarnia to koniec składowisk. To przedsięwzięcie proekologiczne. Chcemy, aby o tym wiedziały również dzieci – mówi Streker Dembińska. - Dlatego wydaliśmy książkę w nakładzie 5 tys. egzemplarzy zatytułowaną „O Spalarku, który tryska energią, czyli bajka dla dzieci jak porządkować śmieci”. To historia pewnego pudełka po czekoladkach, które przeżywa przygody po tym gdy dziecko wyrzuca je na ulicę. Co z nim się stanie, gdzie trafi? – dzieci dowiedzą się w przedszkolach, w których będzie czytana.

Ilustracje do książki wykonała znana konińska malarka Elżbieta Barszcz. W materiałach promocyjnych znalazły się również rysunki znanego pisarza i rysownika Zbigniewa Wojnarowskiego.

Przy budowie konińskiej spalarni w szczycie prac, kiedy jeszcze budowany będzie obiekt i już montowane specjalistyczne urządzenia, na placu budowy zatrudnionych będzie około tysiąca osób. Inwestycja będzie filmowana. Powstanie kronika, która pokaże w przyszłości jak powstawała.

Zakład w Koninie przyjmie rocznie 100 tysięcy ton odpadów. Projekt realizowany jest na terenie 36 gmin. To jeden z sześciu powstających tego typu zakładów w Polsce. Całkowity koszt jego budowy to prawie 382 miliony złotych.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto