Skarby trafiają przed obiektyw. Najcenniejsze zbiory Biblioteki Kórnickiej już niebawem będą dostępne w postaci cyfrowej

Materiał informacyjny Zaktualizowano 
Czy wiecie, że najcenniejsze zbiory Biblioteki Kórnickiej, w tym średniowieczne rękopisy i inkunabuły, będą niebawem dostępne dla każdego? I to w dowolnym miejscu i czasie? Sześć zespołów pracowników Biblioteki pracuje nad cyfrowym udostępnieniem bezcennych zasobów w ramach projektu „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Kórnickiej” (opatrzony symbolem PROJEKT POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16. Aż 6758 wybranych zasobów naukowych - archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych będzie w zasięgu ręki badaczy!

Naturalnie nadal niezmiennie warto odwiedzić Bibliotekę Kórnicką, Zamek w Kórniku czy Pałac Działyńskich w Poznaniu i obcować z tymi skarbami w bezpośrednim kontakcie, ale digitalizacja zbiorów zdecydowanie zwiększa ich dostępność i chroni je jednocześnie przed zniszczeniem. Przy okazji odwiedzin w szacownych murach Zamku możemy przypomnieć sobie, że literkę „u zamknięte” w nazwie Kórnik zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu, który, chcąc podkreślić polskość miasteczka rozkazał wprowadzić zmianę w zapisie nazwy i robiąc zaborcy na złość wymienił „u” na „ó”. Inną zasługą Tytusa Działyńskiego jest założenie słynnej nie tylko w Wielkopolsce Biblioteki Kórnickiej, która dziś liczy 360.000 jednostek bibliotecznych w tym m.in. 15.000 rękopisów i 30.000 starych druków.

Projekt digitalizacji zbiorów jest kierowany przede wszystkim do naukowców, studentów i hobbystów, którzy na pewno pochwalą nowoczesną platformę w ramach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, a na niej sięgną do uwiecznionych w formie cyfrowej zbiorów, katalogów bibliotecznych, baz genealogicznych, bazy muzealiów – a wszystko to dopasowane jest do indywidualnego użytkownika. Ta Platforma Cyfrowych Zasobów Biblioteki Kórnickiej będzie tym samym nowoczesnym katalogiem integrującym wszystkie zbiory biblioteczne i muzealne, pozwalającym na precyzyjne wyszukiwanie informacji i dostęp do skanów i fotografii wysokiej jakości.

Biblioteczni archiwiści miesięcznie przygotowują około 25 tysięcy skanów, a jednocześnie opracowywane są zbiory specjalne i muzealia. Dodajmy, że niejednokrotnie przy tej okazji elementy zbiorów są poddawane konserwacji. A dostojny Zamek w Kórniku zamienił się przez pół roku trwania projektu w swoiste atelier fotograficzne, bowiem digitalizacji doczekała się bogata i wartościowa kolekcja malarstwa…

W ramach projektu – dzięki sfinansowaniu zabiegów konserwacji zachowawczej – było możliwe zdigitalizowanie najcenniejszych i najstarszych zbiorów Biblioteki. Przez trzy lata realizacji

zeskanowano rękopisy średniowieczne do 1530 r, dokumenty pergaminowe do 1530 r., wybór kolekcji rękopisów staropolskich (z okresu XVI-XVIII w.), inkunabuły - druki XV-wieczne, dokumenty związane z początkami drukarstwa polskiego (XVI w.), a także mapy i atlasy do 1945 r. Ponadto powstały dokładne fotografie kolekcji malarstwa i dokumentów ikonograficznych.

Projekt pozwolił także na gruntowne opracowanie zbiorów, import i unowocześnienie bazy genealogicznej „Teki Dworzaczka” oraz stworzenie i udostępnienie bazy genealogicznej „Teki Łuszczyńskiego”.

Tytus Działyński, który tworząc swoją Bibliotekę chciał zbierać i udostępniać jej zbiory wszystkim Polakom, byłby na pewno dumny z projektu. Badał zawartości archiwów wielkopolskich klasztorów i kościołów, kontrolował oferty kupna dokumentów - przyjaźnił się zatem z księgarzami i antykwariuszami. Tak samo jego wnuk Władysław Zamoyski także dobrze połączył dobro narodowe z bezcennymi zbiorami: przygotował on dokumentację, która w 2016 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To akta dotyczące sporu o Morskie Oko: w 1889 roku właściciel Kórnika wylicytował dla narodu polskiego za cenę 460 002 złr i 3 centów obszar słynnego tatrzańskiego stawu wraz z laskiem Żabie. Ponadto w 1924 roku Zamoyski przekazał cały majątek wraz z biblioteką narodowi polskiemu jako Fundację „Zakłady Kórnickie”.

Od 1953 roku biblioteka działa pod zarządem Polskiej Akademii Nauk. Do jej najciekawszych zbiorów zaliczyć można m.in. wspomniany rękopis III części Dziadów czy Panią Twardowską. Oprócz prac Mickiewicza dzieła romantyczne reprezentuje także Smutno mi Boże… Juliusza Słowackiego czy utwór Cypriana Kamila Norwida O miłości ksiąg dwie. W magazynach znaleźć można także autografy prac i listów Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Józefa Wybickiego, a nawet Napoleona. Do obiektów o niebagatelnej wartości należy doliczyć także kolekcję szachową: zbiór składający jednostek z kolekcji Tassila von Heydebrand und der Lasa, wybitnego teoretyka i praktyka oraz pisarza i historyka szachowego żyjącego w latach 1818-1899.

Dziś Biblioteka Kórnicka stanowi jedną z najważniejszych tego typu instytucji w Polsce, a w opracowaniach wymieniana jest na równi z Biblioteką Ossolińskich czy krakowską Biblioteką Czartoryskich. W 2011 roku dokumentacja przechowywana przez Archiwum Biblioteczne okazała się nieocenianą pomocą przy pisaniu przez pracowników Biblioteki prośby o wpisanie Zamku w Kórniku na listę polskich pomników historii. Już teraz część jej zbiorów można podziwiać na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej (http://www.wbc.poznan.pl/dlibra); wkrótce zaś uruchomiona zostanie Platforma Cyfrowa Biblioteki Kórnickiej — obecnie prace nad nią można śledzić na profilu na portalu Facebook (https://www.facebook.com/PlatformaCyfrowaBKPAN/)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3