Senegalskie dzieci ulicy

Materiał informacyjny
W islamskim kraju, jakim jest leżący w zachodniej Afryce Senegal, religijne wychowanie uważane jest za podstawowy rodzaj edukacji. Z tego względu ubodzy rodzice bardzo często wysyłają dzieci do szkół koranicznych, z nadzieją na zapewnienie im dobrej przyszłości. Niestety, dzieci te żyją tam w koszmarnych warunkach i są zmuszane do żebrania przez swoich nauczycieli. W wyemitowanym niedawno odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk pokazała ich los, a także to, jak można im pomóc.

Talibowie i marabuci

Mali uczniowie szkół religijnych (daaras) w Senegalu nazywani są talibami (talibé – uczeń), a ich nauczyciele – marabutami. Według szacunków organizacji pozarządowych, może ich być tam nawet 100 tys. W teorii, w daaras dzieci te powinny mieć dobre warunki do nauki Koranu, a edukacja ta ma być bezpłatna. W rzeczywistości jednak spora część takich placówek funkcjonuje nielegalnie i jest źródłem przychodu dla marabutów. Ci codziennie zmuszają dzieci do żebrania, uzasadniając to tradycją i filozofią islamu. To, co talibowie otrzymają od przechodniów, zobowiązani są do przekazania nauczycielowi. W przeciwnym wypadku są bici i prześladowani.

Koszmar w daaras

Warunki do życia w większości daaras są niezwykle ciężkie. Marabuci nie dbają o los swoich uczniów, często nie zapewniają im nawet podstawowych warunków sanitarnych. Dzieci nie mają własnych posłań, muszą spać na podłodze lub gołej ziemi. Z tego powodu nierzadko ciężko chorują. Część z nich nie potrafi znieść sytuacji w daaras, ucieka ze szkół i trafia na ulice. Tam na małych talibów czyha wiele niebezpieczeństw.

Uczniom nielegalnych daaras pomaga organizacja Maison de la Gare. Została ona założona przez senegalskiego aktywistę Moussę Kouyate, który postanowił pomóc wyzyskiwanym dzieciom. Jego organizacja wspierana jest przez Kulczyk Foundation. Maison de la Gare prowadzi specjalny ośrodek, w którym mali talibowie mogą znaleźć schronienie, ciepły posiłek, miejsce do spania i prawdziwą edukację. W wyemitowanym niedawno odcinku serialu dokumentalnego „Efekt Domina” Dominika Kulczyk pokazała jego działalność i wstrząsające historie uratowanych uczniów. Wzięła też udział w poszukiwaniu zbiegłych z daaras dzieci, które trafiły na ulice senegalskiego miasta Saint-Louis.

Odcinek „Efektu Domina” – serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk, poświęcony dzieciom z Senegalu, dostępny jest już online, na platformie Player.pl

Materiał oryginalny: Senegalskie dzieci ulicy - Dolnośląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie