MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium w Licheniu odwiedzili Ci, których dotknęła niewolnicza praca [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska
Sanktuarium w Licheniu
Sanktuarium w Licheniu Robert Adamczyk
Sanktuarium w Licheniu odwiedzili Ci, których dotknęła niewolnicza praca w ramach służby wojskowej - żołnierze-górnicy, którzy w latach 1949-1959 byli zmuszani do pracy w kamieniołomach, kopalniach uranu i węgla.

Sanktuarium w Licheniu odwiedzili Ci, których dotknęła niewolnicza praca w ramach służby wojskowej

W asyście sztandarów, przedstawiciela Polskich Sił Zbrojnych i dyrektora gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej żołnierze-górnicy modlili się w Sanktuarium w Licheniu Starym.

Pielgrzymka rozpoczęła się drogą krzyżową. Były też uroczystości przed pomnikiem poświęconym ofiarom reżimu komunistycznego, który znajduje się w starej części Sanktuarium w Licheniu.

Głos zabrał Bolesław Karandyszowski, prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników w Bydgoszczy. Powitał ks. płk. Zenona Surmę, dziekana Inspektoratu Wsparcia Sił Powietrznych RP, płk. Marka Ługiewicza, szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy oraz prof. dr hab. Marka Golona, dyrektora gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Prof. Marek Golon w Sanktuarium w Licheniu przytoczył losy batalionów górniczych. Wspomniał o historycznych uwarunkowaniach chłopców powoływanych do przymusowej służby wojskowej.

W uroczystościach uczestniczył m.in. Zygmunt Jasiński z Kutna, który regularnie przyjeżdża na pielgrzymki represjonowanych politycznie żołnierz-górników:
- W ten sposób manifestuję, że pamiętam o tamtych latach. Solidaryzuję się z tymi, którzy polegli - mówił.

Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników istnieje od 1992 roku. W chwili założenia należało do niego 60 tysięcy osób. Do dziś przeżyło zaledwie 6 tysięcy spośród żołnierzy-górników, którzy w latach 1949- 1959 pracowali w nieludzkich warunkach w kopalniach węgla, uranu i kamieniołomach.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto