Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium w Licheniu - Dni Młodzieży w Diecezji włocławskiej [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska
Sanktuarium w Licheniu
Sanktuarium w Licheniu Robert Adamczyk
Sanktuarium w Licheniu - Dni Młodzieży w Diecezji włocławskiej. Do Lichenia przybyło tysiące pielgrzymów - z najodleglejszych stron świata. Ich celem jest Karków ale tydzień poprzedzający wydarzenie spędzili właśnie w diecezji włocławskiej.

Sanktuarium w Licheniu - Dni Młodzieży w Diecezji włocławskiej.

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbyło się centralne wydarzenie w ramach „Dni w Diecezji”. 152 prezbiterów, w tym jeden arcybiskup i czterech biskupów, koncelebrowało Najświętszą Eucharystię przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

W licheńskich uroczystościach wzięli udział młodzi ludzie z tak odległych stron świata, jak Korea, Kazachstan, Papua Nowa Gwinea, Argentyna, Chile, Hong Kong, Mongolia. Nie zabrakło także gości z Europy – w Licheniu pojawili się dziś pielgrzymi chociażby z Łotwy, Francji, Włoch czy Ukrainy.

Korzystając z wolnego czasu, zwiedzali licheńskie Sanktuarium i klasztor sióstr anuncjatek w Grąblinie.

Wśród pielgrzymów obecnych w celebracji był Sung-Hwa Jung z dalekiej Korei. Jest to jego pierwszy pobyt w Polsce oraz pierwsze uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży.

- Zapragnąłem przybyć do Polski. I udało się. Jestem tutaj po raz pierwszy, ale czuje się tutaj bardzo dobrze. Ludzie, których spotykam na swojej drodze, są zawsze mili i pomocni – powiedział pielgrzym z Korei.

Pielgrzymi z całego świata zanosili prośby do Boga m.in. o pokój dla świata, za młodzież przybyłą do Polski na ŚDM, o powołania do życia konsekrowanego, a także za uzależnionych i pogrążonych w słabościach.

W licheńskiej świątyni odprawiona została główna Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji włocławskiej, bpa Wiesława Meringa. Wraz z hierarchą Najświętszą Eucharystię koncelebrowali: bp pomocniczy włocławski, Stanisław Gębicki, abp Tomasz Peta z archidiecezji w Astanie w Kazachstanie, bp Mark Davies z diecezji Shrewsbury w Anglii oraz bp Jean-Philippe Nault z francuskiej diecezji Digne.

Eucharystia była niezwykle bogata w treści, ale także w formę obrzędów liturgicznych. Część z nich była odprawiona w językach pielgrzymów.

W Sanktuarium w Licheniu obyły się prezentacje przygotowane przez poszczególne grupy. Pokazy miały na celu zaprezentowanie kultury krajów, z których przybyli młodzi ludzie. Tą część zorganizowano na placu przed dzwonnicą z trzema dzwonami. Bezsprzecznie największy aplauz w trakcie i po występie otrzymała grupa dziewcząt z diecezji Cheju w Korei, które zaprezentowały taniec w narodowych strojach.

Podczas licheńskich uroczystości opiekę nad wiernymi obecnymi w Sanktuarium sprawowali strażacy z Jednostek PSP z Konina oraz OSP z Lichenia, Konina-Chorznia, Ślesina i Piotrkowic, a także funkcjonariusze policji. Ponadto nad bezpieczeństwem uczestników dzisiejszych uroczystości opiekę sprawowała służba medyczna.
Oprawę muzyczną uroczystości w Licheniu zapewniła grupa muzyczna „Misericordia Voice” pod przewodnictwem ks. Sławomira Deręgowskiego z włocławskiej parafii pw. Stanisława Męczennika.

W uroczystościach wzięło udział ponad 3 tysiące wiernych z kraju i zagranicy.

[/i]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto