Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rządowa pomoc dla rolników, którym wymarzły uprawy

Wawrzyniec Rozenberg
Na blisko 1,5 mln gruntów wymarzły ozime uprawy w skali kraju. W powiecie gdańskim mróz zniszczył doszczętnie ozime uprawy rzepaku i pszenicy. Rada Ministrów przyjęła uchwałę określającą formy pomocy dla rolników, którzy ponieśli szkody w uprawach.

Pomoc polega na przyznawaniu wsparcia finansowego producentom rolnym na ponowne obsianie gruntów. Stawka pomocy wynosi 100 zł na obsianie 1 hektara i dotyczy upraw: żyta, jęczmienia, pszenżyta, pszenicy, rzepaku i rzepiku.

Agencja będzie jej udzielać na wnioski rolników, złożone do biur powiatowych ARMiR.

Do wniosku rolnik musi dołączyć swoje oświadczenie o powierzchni upraw rolnych wymagających ponownego obsiania i potwierdzone przez komisję powołaną przez wojewodę.

Niskooprocentowane kredyty klęskowe

Na ponowne obsianie pól przewidziano 140 mln zł. Rolnicy będą mogli też otrzymać z ARiMR pomoc w postaci niskooprocentowanych kredytów klęskowych. Będą to pieniądze na odtworzenie produkcji w gospodarstwach.

Czytaj także:**Powiat gdański: Doszczętnie wymarzły uprawy rzepaku i pszenicy**

Oprocentowanie takiego kredytu wyniesie tylko 0,1 proc., jeżeli rolnik ubezpieczył co najmniej połowę powierzchni upraw rolnych, lub co najmniej połowę zwierząt gospodarskich.

Jeżeli rolnik nie posiada takiej umowy, to oprocentowanie będzie wyższe, obecnie wynosi 3,85 proc. Resztę należnego bankowi oprocentowania zapłaci za rolnika ARiMR.

Raty i odroczenie terminu płatności składek na KRUS

Rada Ministrów przewiduje też inne formy pomocy, na przykład odraczanie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne KRUS i rozkładanie ich na dogodne raty. Możliwe jest odraczanie, rozkładanie na raty lub umarzanie w części lub w całości należności dla Agencji Nieruchomości Rolnych. Ponadto samorządy mogą stosować ulgi w podatku rolnym za 2012 r.

- Tak niesprzyjającej zimy nie pamiętam od lat. Wymarzło mi 70 hektarów ozimej pszenicy - mówi Marek Grabarek, rolnik z Grabin-Zameczku. - Na tym miejscu już zasiałem jarą odmianę pszenicy. Nie liczę na pomoc rządu. To co zaproponowano już wcześniej. Mogą skorzystać małe gospodarstwa, bo na trzy lata jest limit 7,5 tys. euro. Nie jest to pomoc rządowa, jak się podaje, tylko funkcjonujące od dawna wsparcie z Unii Europejskiej. Rolnik Grabarek dodaje, że sprawdzał polecane kredyty niskooprocentowane.- Po podsumowaniu prowizji i oprocentowania kredyty te nie są tak korzystne, jak to się wydaje - mówi.

Klęska wymarznięcia upraw ozimych dotknęła zwłaszcza rolników z Żuław. W wielu gospodarstwach oziminy przepadły doszczętnie. Trzeba było siać pola na nowo zbożami jarymi, które nie gwarantują tak wysokich plonów. Straty rolników zapowiadają się znaczne, a to może przełożyć się na wyższe ceny chleba. Wymarzanie pszenicy ozimej w naszym klimacie zdarza się rzadko, nawet podczas tęgich zim. Dlatego niewielu ubezpieczało pszenicę ozimą od mrozów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto