Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość zakończyła się koncertem zespołu smyczkowego

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Foto. Marcin Maliński
Dziś o 10.00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Koninie odbyły się uroczystości związane z obchodami 231. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja w Koninie

Uroczystość rozpoczęto symfonią organową w wykonaniu ucznia PSM w Koninie – Dominika Zimnego oraz wierszem pod tytułem „Niewola”, który wyrecytowała Liwia Kasprzak z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie.

Na uroczystość przybyli konińscy parlamentarzyści, samorządowcy, radni, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych oraz Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie. Nie zabrakło konińskiego duchowieństwa, dyrektorów szkół, placówek oświatowych i kultury, sportu i rekreacji, a także delegacji organizacji politycznych i społecznych oraz dyrektorów zakładów, przedsiębiorstw, służb i instytucji działających na terenie Konina.

Po zarysie historycznym uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1971 r., który przedstawiła Aldona Olesiak z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, prezydent Piotr Korytkowski wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Konina – Wiesławem Steinke wręczyli honorowe odznaki za zasługi dla miasta Konina. Odznaką wyróżnieni zostali: Joanna Woźniak – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie, Zygmunt Jóźwiak – właściciel zakładu jubilerskiego Goldkram oraz Krzysztof Łojak – aktywny działacz PTTK.

- Dzisiejsze święto to szczególna okazja, która jest dowodem na to, że koła historii cały czas się obracają. Ta historia lubi się powtarzać. Mam wrażenie, że właśnie dokładnie tak się dzieje w świecie. Konstytucja 3 Maja była nie tylko próbą zreformowania naszego ustroju po dwóch wiekach powolnego upadania potężnego państwa. Miała również doprowadzić do uniezależnienia się Rzeczypospolitej Obojga Narodów od państwa rosyjskiego. […] Pamiętajmy o trudnych losach naszego kraju, ale patrzmy też na to, co dzieje się właśnie za wschodnią granicą – mówił Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

Na zakończenie uroczystości, zgromadzeni goście mogli usłyszeć koncert w wykonaniu Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum. Jeden z utworów można usłyszeć w wideo poniżej.

Trochę historii

Konstytucja 3 Maja to do dziś niekwestionowany przez nikogo najbardziej postępowy dokument na świecie, który określa formułę demokratycznego państwa. W polskiej tradycji 3 maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowana oraz celebrowania polskiej państwowości. Samo uchwalenie konstytucji w roku 1971 było niezwykłym wydarzeniem. Początkowo planowano je na 5 maja, jednak panowała powszechna obawa, że stronnictwo moskiewskie może chcieć użyć siły, żeby temu zapobiec. Na początku maja część głównych przeciwników konstytucji nie wróciła jeszcze z przerwy wielkanocnej, więc postanowiono przyspieszyć pracę. Zwolenników reformy wezwano imiennie na posiedzenie, które przesunięto na dzień 3 maja. Projekt dokumentu odczytano wieczorem 2 maja, a w nocy podpisano deklarację przyjęcia ustawy zasadniczej. Od rana 3 maja w okolicach zamku królewskiego zgromadził się tłum mieszczan. W tym dniu do zamku przybyło 182 posłów, z czego 72 mocno sprzeciwiało się przyjęciu dokumentu, który znosił Liberum Veto, wolną elekcję i poszerzał krąg ludzi odpowiadających za losy ojczyzny.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz naszą galerię z uroczystości z okazji obchodów Święta 3 Maja

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość zakończy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto