Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica śmierci pisarki Zofii Urbanowskiej

AK
Fot. Izabela Kolasińska
Konińscy regionaliści i turyści oraz druhowie z Kowalewka i młodzież ze Sławska już czwarty raz spotkali się w noworoczne popołudnie na cmentarzu przy ul Kolskiej, by powspominać Zofię Urbanowską, pisarkę z konińskim rodowodem, autorkę tak znanych niegdyś powieści jak „Gucio zaczarowany”, czy „Róża bez kolców”. 1 stycznia wypada rocznica jej śmierci. Regionaliści oddają jej tego dnia hołd, składają kwiaty na jej grobowcu i zapalają znicze.

- Zofia Urbanowska zmarła 1 stycznia 1939 roku. W 2009 roku, który był Rokiem Zofii Urbanowskiej, chcieliśmy w jakiś szczególny sposób ją uczcić, a nie wypadało zacząć od 1 stycznia i tak już czwarty rok się tu spotykamy – mówi Andrzej Łącki, prezes PTTK w Koninie.

Pisarka urodziła się w podkonińskim Kowalewku. Pamięć o niej jest tam pieczołowicie pielęgnowana. 1 stycznia na nekropolii przy Kolskiej zawsze pojawiają się druhowie z OSP w Kowalewku z wieńcem kwiatów oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Sławsku.

- Drugą taką znamienną datą dla nas jest dzień urodzin Zofii Urbanowskiej – 15 maja. Tego dnia mieszkańcy Kowalewka spotykają się w miejscu jej urodzenia na okolicznościowej imprezie. W ciągu roku mamy też przegląd twórczości Zofii Urbanowskiej dla młodzieży szkolnej. To bardzo dobra i zacna impreza promująca twórczość pisarki. Zapraszamy również do zwiedzania naszej izby pamięci – zachęca Jerzy Wielgórecki, wiceprezes OSP Kowalewek.

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Konina chce zorganizować jeszcze majówkę „U Zofii na imieninach”. Impreza miałaby się odbyć 15 maja w parku Chopina w Koninie.

- Byłaby połączona a happeningiem, a nawet ze sztuką teatralną, której transpozycji dokonała Krystyna Pęcherska – informuje Anna Wiśniewska z TPK.

Zofia Urbanowska (1849-1939) swoją przygodę z piórem rozpoczęła w wieku 21 lat, pisząc korespondencje do Gazety Polskiej. Mieszkając w Warszawie poznała środowisko literackie w salonie słynnej Deotymy. Potem z powodzeniem sama zaczęła próbować swoich sił w pisaniu powieści. Była zapaloną turystką i często wyjeżdżała do Zakopanego. W 1910 roku powróciła do Konina. Została odznaczona m. in. Orderem Oficerskim Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.

**Chcesz skontaktować się z autorem informacji?

[email protected]

**

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto