Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont których zabytków dofinansowało w mijającym roku Miasto Kalisz? ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wnętrze kościoła pojezuickiego - Parafia Ordynariatu Polowego św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu
Wnętrze kościoła pojezuickiego - Parafia Ordynariatu Polowego św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu Magdalena Bartnik - UM Kalisz
Rada Miasta Kalisza corocznie przyznaje dotacje na prace lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, posiadających istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe. Które obiekty uzyskały w tym roku wsparcie samorządu.

Nakłady finansowe wydzielone na zabytki w dwóch kolejnych budżetach oscylowały wokół pół miliona złotych ˗ w 2019 r. było to 550 tys. zł, zaś na rok bieżący zaplanowano 500 tys. zł. W roku 2019 dofinansowanie otrzymało siedmiu właścicieli zabytków należących do związków wyznaniowych i dwa podmioty prywatne, w roku bieżącym wśród ośmiu podmiotów, których wnioski spełniały wymogi formalne znaleźli się wyłącznie gospodarze zabytków sakralnych. Właściciele zabytków aplikują również o dotacje u innych uprawnionych podmiotów ˗ Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy samorządu województwa wielkopolskiego.

Wsparcie z ministerstwa

O finansowe wsparcie z Ministerstwa na 2020 rok ubiegały się cztery parafie ˗ Katedralna św. Mikołaja, Ordynariatu Polowego św. Wojciecha i św. Stanisława, Wniebowzięcia NMP (Narodowe Sanktuarium św. Józefa) oraz Prawosławna św. App. Piotra i Pawła. Wszystkie wnioski spełniły wymogi formalne, dotację otrzymała tylko Parafia Katedralna. Odwołania pozostałych podmiotów nie zostały uwzględnione.

Remont zabytków wsparty przez Miasto

Rada Miasta Kalisza na lutowej sesji przyznała dotacje na 2020 rok. Niektóre z nich stanowią kontynuację działań podjętych przez beneficjentów w latach ubiegłych.

W kościele filialnym św. Wojciecha na Zawodziu Rada Miasta dofinansowała w poprzednim roku realizację konserwacji wnętrza nawy świątyni. Dotacja na 2020 r. umożliwiła prowadzenie prac remontowo-konserwatorskich sufitu nad nawą kościoła.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w 2019 r. przy udziale dotacji z budżetu Kalisza zrealizowało prace konserwatorskie i restauratorskie barokowego (z XVIII w.), drewnianego krucyfiksu wiszącego w krużgankach zespołu poreformackiego. Natomiast w roku bieżącym przeprowadziło I etap badań nawarstwień malarskich w skrzydłach południowym i części skrzydła zachodniego krużganka klasztoru poreformackiego.

Parafia Ordynariatu Polowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w grudniu ubiegłego roku zakończyła prowadzony cztery lata remont dachu świątyni. Działania te były możliwe przy wsparciu budżetu Kalisza, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu woj. wielkopolskiego.

Parafia Katedralna św. Mikołaja począwszy od 2014 roku prowadzi prace konserwatorskie i restauratorskie przy ceglanej elewacji kościoła. Dofinansowanie z Ministerstwa umożliwiło w ubiegłym roku konserwację elewacji południowej i zachodniej nawy południowej oraz część wschodnią elewacji południowej wieży (partię dolną). Dotacja z budżetu marszałka województwa wielkopolskiego w 2019 roku była przeznaczona na konserwację elewacji zachodniej nawy północnej. Kaliski samorząd w 2019 roku wsparł wykonanie konserwacji elewacji wschodniej nawy południowej, natomiast w roku bieżącym w trakcie realizacji są prace przy elewacji północnej nawy północnej ˗ część zachodnia (przęsło od wschodu).

Dofinansowanie z budżetu miasta zapewniło beneficjentom możliwość rozpoczęcia nowych zadań. Pieniądze przyznane przez Radę Miasta pozwoliły Parafii Wniebowzięcia NMP na podjęcie konserwacji i restauracji wnętrza XVIII-wiecznej Kaplicy pw. św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Jedyna w południowej Wielkopolsce cerkiew pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest nie tylko miejscem kultu, ale również zabytkiem prawosławia, który stanowi materialne świadectwo wielokulturowości Kalisza. Dotacja z budżetu Kalisza na 2020 rok umożliwiła rozpoczęcie prac konserwatorskich przy malowidłach na sklepieniu nawy. Zaplanowany etap prac koncentruje się na wykonaniu konserwacji malowideł na całej powierzchni sklepienia kolebkowego nawy głównej wraz z centralnie położonym przedstawieniem Chrystusa Pantokratora.

Finansowe wsparcie udzielone przez Radę Miasta pozwoliło też rozpocząć konserwację barokowych ławek we wnętrzu świątyni pojezuickiej. W pierwszym etapie prac będzie ich dziewiętnaście z I połowy XVIII w. z północno-zachodniej części nawy głównej.

Pozyskane w 2020 roku miejskie środki pozwoliły Parafii Katedralnej św. Mikołaja, na prace remontowo-konserwatorskie przy nagrobkach dwóch kaliskich prezydentów ˗ śp. Bronisława Bukowińskiego i śp. Mieczysława Szarrasa ˗ na zabytkowym cmentarzu katolickim, tzw. miejskim przy Rogatce.

W grudniu ubiegłego roku zakończył się projekt "Z tradycją w przyszłość ˗ renowacja zabytkowego kościoła pojezuickiego w centrum Kalisza i modernizacja wnętrza na potrzeby organizacji działań kulturalnych", częściowo finansowany ze środków unijnych oraz ze środków własnych parafii.

Jego zakres obejmował konserwację okien, modernizację instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, prace remontowo-konserwatorskie przy posadzce w nawach i prezbiterium, konserwację ścian i sklepień wewnątrz kościoła, konserwację polichromii i sztukaterii, ołtarza głównego, ambony i zabytków ruchomych, epitafiów, elewacji tynkowanych (bez fasady) oraz elewacji ceglanych, a także monitoring klimatu. Podczas badań i prac, konserwatorzy, archeolodzy dokonali ciekawych i znaczących odkryć, które miały ważny wpływ na wygląd wnętrza tej barokowej świątyni po zakończonej konserwacji.

Badania archeologiczna na Starym Mieście

Miasto, tak jak w latach ubiegłych, współpracowało z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie i Kaliską Stacją Archeologiczną w ramach programu badawczego "Kaliskie skupisko osadnicze we wczesnym średniowieczu".

Dr Adam Kędzierski,  kierownik Kaliskiej Stacji Archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Badania archeologiczne na Starym Mieście w Kaliszu. Dawniej ...

Remont kościoła garnizonowego w Kaliszu. Odkryj niezwykłą historię kaliskich jezuitów

Remont kościoła garnizonowego w Kaliszu. Odkryj niezwykłą hi...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont których zabytków dofinansowało w mijającym roku Miasto Kalisz? ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto