Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport: Gospodarce brak specjalistów

Redakcja
Pracownicy działów IT (informatycy) poszukiwani są w Polsce i na świecie.
Pracownicy działów IT (informatycy) poszukiwani są w Polsce i na świecie. Polskapresse
Globalne badanie ManpowerGroup wskazuje, że światowa gospodarka nadal nie znalazła odpowiedzi na niedobór talentów. 40% pracodawców w Polsce deklaruje, że ma trudności ze znalezieniem kandydatów o niezbędnych kwalifikacjach. Niedobór talentów jest największy wśród wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów oraz operatorów produkcji.

Warszawa, 17 listopada 2011 – ManpowerGroup, firma innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy opublikowała szóstą na świecie i czwartą w Polsce edycję badania „Niedobór talentów”. Z raportu wynika, że firmy w Polsce, podobnie jak w wielu krajach nadal mają trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na kluczowe dla ich działalności stanowiska.

Czterech na dziesięciu (40%) pracodawców w naszym kraju zgłasza, że nie może znaleźć pracowników posiadających kompetencje niezbędne na danym stanowisku. Odsetek ten jest niższy niż w poprzednich latach (51% w 2010 r.; 48% w 2009 r.; 49% w 2008 r.), niemniej nadal wskazuje na istotny problem na polskim rynku pracy. Natomiast na świecie trudności w obsadzaniu stanowisk z powodu braku dostępnych talentów zgłasza ponad jeden na trzech (34%) pracodawców. Jest to najwyższy poziom takich deklaracji od 2007 roku.

- Firmy, które w zeszłych latach zredukowały zatrudnienie, zdają sobie teraz sprawę, że potrzebują odpowiednich ludzi, aby skutecznie realizować strategie biznesowe. Z drugiej strony, część pracodawców odsuwa decyzje o zatrudnieniu w obawie przed kryzysem gospodarczym i zakłada, że pozyskają talenty, gdy będą ich potrzebować, oferując wyższe płace. Podejście to jest krótkowzroczne, wraz z poprawą koniunktury wiele firm równocześnie zdecyduje się powiększyć zatrudnienie, co spowoduje nagłe pogłębienie niedoboru talentów – wyjaśnia Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Podobnie jak w trzech dotychczasowych edycjach badania w Polsce, pierwsze miejsce na liście najtrudniejszych do obsadzenia zawodów zajmują wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Do tej grupy zawodowej zaliczają się m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze. Wyniki badania wskazują na rosnący niedobór talentów wśród inżynierów oraz operatorów produkcji, zawody te były odpowiednio drugim i trzecim najczęściej wymienianym przez respondentów. Nieznacznie poprawiła się dostępność na polskim rynku pracy menedżerów projektów, którzy z dotychczasowego drugiego miejsca przesunęli się na piąte. Nowe pozycje na tegorocznej liście to technicy, niewykwalifikowani pracownicy fizyczni oraz członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla.

- Mimo, iż nie wszyscy pracodawcy i nie wszystkie branże odczuwają problem z pozyskaniem niezbędnych kompetencji, obserwacje trendów w świecie pracy sugerują, że lada chwila mogą stanąć przed tym wyzwaniem. Potrzebna im jest długofalowa strategia HR, która zagwarantuje dostęp do potrzebnych kwalifikacji na każdym etapie rozwoju firmy. Istotna jest też polityka motywacyjna, która zatrzyma osoby o kluczowych kompetencjach. Bez niej pracownicy, którzy przeprowadzili firmę przez kryzys, poszukają lepszej pracy kiedy tylko sytuacja się poprawi – dodaje Janas.

10 ZAWODÓW NAJBARDZIEJ DOTKNIĘTYCH NIEDOBOREM TALENTÓW W 2011 ROKU

POLSKA
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2. Inżynierowie
3. Operatorzy produkcji
4. Kierowcy
5. Menedżerowie projektów
6. Technicy
7. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
8. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla
9. Szefowie kuchni/ kucharze
10. Pracownicy działów IT (informatycy)

EUROPA
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2. Technicy
3. Inżynierowie
4. Przedstawiciele handlowi
5. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla
6. Kierowcy
7. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji
8. Operatorzy produkcji
9. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
10. Mechanicy

ŚWIAT

1. Technicy
2. Przedstawiciele handlowi
3. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
4. Inżynierowie
5. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
6. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla
7. Pracownicy księgowości i finansów
8. Pracownicy działów IT - (informatycy)
9. Operatorzy produkcji
10. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto