Radni Miasta Konin dziś podczas sesji przekazali 100 tys. zł dla konińskiego szpitala

Krzysztof Nowak
Radni zdecydowali dziś o przekazaniu 100 tys. zł dla konińskiego szpitala. Pieniądze przeznaczone będą na zakup samochodu do przewożenia próbek do testów na koronawirusa SARS-CoV-2, a także brakującego sprzętu. Mowa m.in. o materacach przeciwodleżynowych, środkach ochrony osobistej. Koniński szpital na ten moment jest przygotowany na przyjęcie chorych, którzy takiej interwencji będą wymagać .

Koniński samorząd wesprze Wojewódzki Szpital Zespolony w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Radni, którzy obradowali dzisiaj w ratuszu, jednogłośnie byli za przekazaniem placówce 100 tys. złotych. – Pieniądze będą przeznaczone na kupno samochodu służącego do transportu próbek badawczych do laboratorium w Poznaniu. Za pozostałą kwotę szpital kupi materace przeciwodleżynowe dla chorych przebywających na oddziale zakaźnym w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Na bieżące zakupy przeznaczymy też 150 tys. złotych z rezerwy celowej na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego – wyjaśnił prezydent Konina Piotr Korytkowski, przedstawiając Radzie tę propozycję.
12 głosami za radni przyjęli też uchwałę określającą pobieranie opłat za pobyt dziecka w miejskim żłobku w sytuacji, kiedy placówka zawiesza lub zamyka działalność. Przypomnijmy, na skutek pandemii koronawirusa w związku z poleceniem wojewody z 11 marca placówka zawiesiła działalność. Zgodnie z podjętą dziś decyzją - rodzice lub opiekunowie prawni dziecka nie zapłacą za te dni, w których żłobek nie świadczył usług.
– Biorąc pod uwagę obecną sytuację i inne kryzysowe przypadki powodujące zawieszenie działalności placówki, możliwy będzie zwrot opłaty za pobyt w części proporcjonalnej do liczby dni, w których żłobek nie świadczył usług – informuje prezydent. Obecnie opłata za pobyt dziecka w żłobku miejskim wynosi 312 zł. Liczba miejsc w żłobku wynosi łącznie 179. Szacunkowe wyliczenie obniżenia dochodów za jedeń dzień zawieszenia działalności placówki wynosi 2 659,43 zł.
Prezydent poinformował też radnych, że miasto ma przygotowane propozycje ulg dla przedsiębiorców. – Są one zawarte w trzech obszarach - w zakresie podatków lokalnych, najmu miejskich lokali użytkowych oraz opłat za użytkowanie wieczyste. Jesteśmy przygotowani, by zaoferować pewne rozwiązania tak, by ulżyć przedsiębiorcom, szczególnie mikroprzedsiębiorcom. Jednakże czekamy na rozwiązania zawarte w ustawie i rozporządzeniach „tarczy antykryzysowej”, które mają być podane w piątek po to, aby nie dublować pewnych rozwiązań, które może zaoferować w tym momencie rząd – wyjaśnił Piotr Korytkowski.
Dzisiejsze obrady Rady Miasta Konina były zorganizowane ze szczególnymi względami bezpieczeństwa. Wzięło w nich udział 12 spośród 23 radnych, prezydent Piotr Korytkowski oraz minimalna liczba pracowników urzędu potrzebna do obsługi posiedzenia. Stanowiska radnych były ustawione tak, by zachować większą odległość. Uczestnicy otrzymali maseczki, rękawiczki, mogli również skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk. Posiedzenie trwało około 50 minut. Na zakończenie sesji Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojdyński przedstawił propozycję wprowadzenia zmiany w Statucie Miasta. Polega ona na dodaniu zapisu: „W sytuacjach szczególnych zagrożeń Przewodniczący Rady może zarządzić przeprowadzenie dyskusji i głosowania drogą elektroniczną”. Zmiana została przyjęta przez radnych jednogłośnie.

Pomorskie objęte obostrzeniami

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie