Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada konsultacyjna do spraw gospodarczych

AK
Rada gospodarcza przy prezydencie Konina
Rada gospodarcza przy prezydencie Konina Fot. Izabela Kolasińska
Przedsiębiorcy, naukowcy, bankowcy, doradcy finansowi i prawnicy zasiedli w radzie konsultacyjnej do spraw gospodarczych przy prezydencie Konina. Do prac w tym gremium doradczym zaproszono 19 osób. Zgodzili się niemal wszyscy. Na pierwsze spotkanie przybyło 10. Przewodniczącym rady został Krzysztof Przybylski, dyrektor PKO BP w Koninie.

- Sens istnienia rady jest taki, byśmy mogli przedyskutować najważniejsze sprawy dotyczące strategii gospodarczej, czy te związane z wieloletnimi planami inwestycyjnymi miasta – mówi prezydent Józef Nowicki. - Liczę, że oprócz wyrażenia opinii i poglądów, będziemy mogli porozmawiać o tym, w jaki sposób dziś i w najbliższych latach wypracować inżynierię finansową dotyczącą naszych poszczególnych zamysłów inwestycyjnych.

Na początek obwodnica

Pierwsze spotkanie rady zdominowała sprawa budowy drugiego etapu zachodniej obwodnicy miasta, która odciążyłaby ul. Przemysłową. - Ten projekt został umieszczony na pierwszym miejscu wieloletniego planu inwestycyjnego jako absolutny priorytet – podkreśla Józef Nowicki. - Skomunikowanie północnych rejonów miasta z południowymi, skuteczne połączenie ulicy Przemysłowej z Kleczewską to podstawowy warunek nie tylko usprawnienia komunikacji w mieście, ale także podniesienia walorów terenów inwestycyjnych, jakie znajdują się na obszarze, przez który przebiegałaby ta droga.

Budowa obwodnicy ma kosztować około 328 mln złotych. Rok temu, kiedy okazało się, że kwota dofinansowania z 85 procent została ścięta do 63 procent, miasto musiało się rakiem wycofać ze swoich planów. Teraz warunkiem, jakie stawia miasto, jest uzyskanie przynajmniej 65 procent dofinansowania z zewnątrz.

- Doszliśmy do wniosku, że warto ubiegać się o środki na całość, a jeśli to okaże się niemożliwe, to chociaż o 100 mln złotych na łącznik między Przemysłową a Kleczewską – tłumaczy prezydent Nowicki.

Paradoksalnie planom miasta może sprzyjać kryzys i pogarszająca się kondycja finansowa innych samorządów. Wiele gmin stoi na granicy zadłużenia i nie jest w stanie wykorzystać funduszy unijnych, czy dotacji. Dług Konina wynosi dziś 29 procent (granica do 60 procent) budżetu. Miasto ma więc jeszcze sporą zdolność kredytową.

Alternatywą jest jeszcze budowa drogi w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, bo takie możliwości związane z podniesieniem wartości terenów inwestycyjnych się pojawiły, ale o tym rada i prezydenci Konina będą dyskutowali w połowie stycznia.

W skład rady konsultacyjnej weszli: Waldemar Lisiak (ZE PAK), Sławomir Mazurek (KWB Konin), Jak Kościelski (Franspol), Andrzej Rybicki (Franspol), Wojciech Pluta-Plutowski (Konimpex), Andrzej Wysocki (Art-Metal), Michał Sych (Konińskie Media), Kazimierz Kowalski (Hydrowat), Zbigniew Złoty (Alior Bank), Krzysztof Przybylski (PKO BP), Andrzej Michalski (Konsultant), prof. Józef Orczyk (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. Wojciech Górecki (AGH w Krakowie), prof. Zbigniew Kasztelewicz (AGH w Krakowie), dr Jerzy Jasiński (PWSZ w Koninie), dr hab. Tadeusz Wallas (UAM w Poznaniu, PWSZ w Koninie), Marek Dudziak (prawnik), Ryszard Symotiuk (Biuro Porad Podatkowych TAX), Wiesława Matusiak (PUP w Koninie).

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto