Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program usuwania azbestu w Złotowie

Patrycja Kajewska
Program usuwania azbestu w Złotowie
Program usuwania azbestu w Złotowie Patrycja Kajewska
Program usuwania azbestu w Złotowie. Pięć lat programu – ponad dwa tysiące ton usuniętego azbestu

Program usuwania azbestu w Złotowie

Pięć lat programu – ponad dwa tysiące ton usuniętego azbestu

Najwyższa Izba Kontroli tempo oczyszczania kraju z azbestu ocenia jako niezadawalające, z krajobrazu powiatu złotowskiego, z dachów budynków mieszkalnych, gospodarskich i inwentarskich z roku na rok znika jednak coraz więcej tego materiału.

Wszystko za sprawą Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu, który na terenie Złotowszczyzny realizowany jest od 2012 roku. Koordynuje go starostwo powiatowe, partnerami w realizacji są natomiast wszystkie gminy powiatu, a więc Krajenka, Tarnówka, Lipka, Zakrzewo, Okonek, Jastrowie, Złotów i miasto Złotów, a także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Współpraca o której mowa mieszkańcom powiatu przynosi wymierne korzyści. Tych, którzy skorzystali z programu demontaż i utylizacja bądź też wyłącznie utylizacja płyt popularnie zwanych „eternitem” nie kosztowała ani złotówki. Zadania o których mowa w całości wspólnie sfinansowały wspomniane samorządy oraz WFOŚiGW. W tym roku Fundusz przekazał 100 tysięcy złotych, powiat złotowski – 76 tysięcy złotych, a każda z gmin po 5 tysięcy złotych, łącznie zabezpieczono zatem 216 tysięcy złotych.

Tendencja wzrostowa

Czy mieszkańcy powiatu wykazują zainteresowanie programem? - W bieżącym roku wpłynęło do nas sto pięćdziesiąt dziewięć wniosków, wszystkie zostały przyjęte do realizacji – informuje Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Bronisław Kalas. Jednocześnie zaznacza, że w ramach wspomnianych wyżej środków uda się unieszkodliwić około 460 ton azbestu. Co ważne, w zakresie tej wartości obserwuje się systematyczny wzrost.

- W pierwszym roku realizacji programu łącznie usunięto ponad 300 ton wyrobów zawierających azbest (wartość wykonanych prac osiągnęła poziom ponad 150 tysięcy złotych), w 2013 roku – ponad 402 tony (ok. 170 tysięcy złotych), w 2014 – 425 ton (niemal 160 tysięcy złotych), a w 2015 – 570 ton (niespełna 120 tysięcy złotych) – obrazuje Bronisław Kalas. Podkreśla też, do tej pory na terenie powiatu udało się unieszkodliwić ponad 2 tysiące 160 ton tego szkodliwego materiału.

Czy na Ziemi Złotowskiej program znajdzie kontynuację? – Zrobimy wszystko, aby tak było – uspokaja Bronisław Kalas, dodając, że wzorem lat ubiegłych jesienią wystąpi do WFOŚiGW o zabezpieczenie środków na ten cel. W przypadku powodzenia wnioski, podobnie jak wcześniej, będą przyjmowane w starostwie powiatowym, w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa od początku maja do końca czerwca 2017 roku.

Bez kosztów, bez pracy

Fakt, że mieszkańcy nie muszą sięgać do swoich portfeli by pozbyć się „eternitu” to tylko jedna z korzyści, jaką oferują realizatorzy programu. Inną jest brak konieczności fizycznego zaangażowania w usuwanie płyt. – Demontuje je, a następnie zabiera i utylizuje specjalistyczna firma, którą wyłaniamy w drodze przetargu – wyjaśnia Bronisław Kalas. Przy okazji dyrektor wskazuje też, że w razie potrzeby realizacja programu może się również oprzeć wyłącznie o odbiór „eternitu”. Z wykorzystaniem tego wariantu w bieżącym roku usuniętych zostanie 185 ton. Pozostała ilość, tj. 275 ton najpierw zostanie zdemontowana.

Wiele zrobiono, wiele trzeba zrobić

Jak wynika z rządowej bazy azbestowej, na terenie powiatu złotowskiego do usunięcia pozostało ponad 12.700 ton azbestu. Najwięcej, ponad 3.200 ton – w gminie Złotów, przy czym należy pamiętać, że jest to największa z gmin powiatu złotowskiego.

Ponad 2.180 ton materiałów zawierających azbest wciąż zalega na dachach budynków gminy Zakrzewo, po ponad 1.900 w gminach Krajenka i Lipka, ponad 1.200 w gminie Okonek, 1.170 w gminie Jastrowie, 759 ton w gminie Tarnówka, a najmniej, bo 292 tony w mieście Złotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto