Prezydent Konina zwrócił się do premiera
Od 11 sierpnia – na skutek przedstawionych MPEC KONIN Sp. z oo przez ZE PAK SA nowych taryf – w Koninie od 11 sierpnia cena ciepła z miejskiej sieci wzrośnie o około 67%. Powodem podwyżki, jak informował ZE PAK, są rosnące ceny biomasy, z której wytwarzane jest ciepło dla Konina.
- Wprowadzone stawki są cenami zaliczkowymi i po zatwierdzeniu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfy PAK-PCE Biopaliwa i Wodór zostaną rozliczone. Stawki opłat za usługi przesyłowe MPEC-Konin Sp. z o.o. pozostają bez zmian.
- napisał w komunikacie Piotr Korytkowski.
ZOBACZ TAKŻE
Jak dalej informuje prezydent Konina, w piśmie wystosowanym do Mateusza Morawieckiego wskazał, że zasadnym byłoby ustalenie maksymalnej ceny ciepła wytwarzanego z biomasy, jaka może być stosowana w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi z jednoczesnym wprowadzeniem rekompensaty dla ciepłowni (elektrociepłowni).
- Rekompensata ta pokryłaby różnicę pomiędzy ustaloną ceną maksymalną dla gospodarstw domowych a rzeczywistymi kosztami wytworzenia, czy też nabycia ciepła, zatwierdzonymi przez prezesa URE.
- wyjaśnia prezydent.
Piotr Korytkowski miał wyrazić także zdecydowane poparcie dla wprowadzenia w życie zgłoszonych przez Platformę Obywatelską poprawek dotyczących rozszerzenia dopłat do ciepła systemowego z innych niż węgiel źródeł ciepła: gazu, oleju, pelletu.
- W mojej opinii obecny system dopłat powoduje, że osoby, które wykazały się odpowiedzialnością i zlikwidowały piece starego typu tzw. „kopciuchy”, są teraz pozbawione wsparcia. Ci natomiast, którzy nie zlikwidowali starych kotłów węglowych - w tym osoby, które naruszają przepisy uchwał antysmogowych - otrzymają „nagrodę” w postaci dodatku finansowego. Uważam, że konieczna jest zmiana systemu dopłat, tak aby uwzględniał potrzeby całego społeczeństwa, a nie dbał tylko o interesy wybranej grupy obywateli.
- napisał Piotr Korytkowski.
ZOBACZ TAKŻE
Jak dalej wyjaśnia prezydent tym pismem władze konina wpisują się w apele kierowane pod adresem rządzących przez miejskie spółki i Konińską Spółdzielnię Mieszkaniową.
Biorąc pod uwagę wprowadzone zmiany cen ciepła, poniżej przedstawiamy zamieszczoną przez prezydenta analizę wzrostu cen w 2022 roku w stosunku do roku 2021 w Koninie i innych miastach, w których nowe taryfy już zostały zatwierdzone i opublikowane przez prezesa URE. Wyliczenia powstały w oparciu o rzeczywiste uśrednione zużycie ciepła (co+cw) do ogrzania domku jednorodzinnego (moc zamówiona 9 kW, roczne zużycie ciepła 45 GJ) i budynku wielorodzinnego (moc zamówiona 170 kW, roczne zużycie 970 GJ).



Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?