Prezydent Konina nie zgadza się z treścią i uzasadnieniem Wojewody Wielkopolskiego . Stwierdzającego nieważność niektórych zapisów KBO

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Udostępnij:
Prezydent Konina nie zgadza się z treścią rozstrzygnięcia nadzorczego i uzasadnieniem do niego, a otrzymanego od Wojewody Wielkopolskiego stwierdzającego nieważność niektórych zapisów regulaminu Konińskiego Budżetu Obywatelskiego na lata 2020-2024 (Uchwała Rady Miasta Konina nr 44 z dnia 30 stycznia 2019 r.). Zgodnie z procedurą Rada Miasta może podjąć uchwałę o wniesieniu do WSA skargi na takie rozstrzygnięcie oraz wyznaczyć pełnomocnika do reprezentowania Rady przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu. Na złożenie skargi Miasto Konin ma 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Prezydent Konina nie zgadza się z treścią rozstrzygnięcia nadzorczego i uzasadnieniem do niego, a otrzymanego od Wojewody Wielkopolskiego - stwierdzającego nieważność niektórych zapisów regulaminu Konińskiego Budżetu Obywatelskiego na lata 2020-2024 (Uchwała Rady Miasta Konina nr 44 z dnia 30 stycznia 2019 r.). Zgodnie z procedurą Rada Miasta może podjąć uchwałę o wniesieniu do WSA skargi na takie rozstrzygnięcie oraz wyznaczyć pełnomocnika do reprezentowania Rady przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu. Na złożenie skargi Miasto Konin ma 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

- Rozstrzygnięcie nadzorcze kwestionuje m.in. zapisy dotyczące definicji mieszkańca oraz ograniczenia wiekowego uprawniającego do czynnego uczestnictwa w KOB, poprzez zgłaszanie wniosków i udział w głosowaniu. W ostatnich latach wnioski oraz prawo głosowania miały osoby, które ukończyły 16. rok życia. Do dotychczasowych regulacji Wojewoda Wielkopolski nie zgłaszał jednak uwag, a jak wiadomo rozstrzygnięcia organów administracji winny w tych samych okolicznościach faktycznych charakteryzować się stałością. Aktualne rozstrzygnięcie znosi granicę wieku, przez co wszyscy mieszkańcy Konina, również noworodki, mogą oddać głos i składać wnioski. Nie będziemy więc mieli żadnych możliwości weryfikowania prawidłowości i ilości oddanych głosów – wyjaśnia Radosław Szatkowski, radca prawny Urzędu Miejskiego w Koninie.

W przypadku określenia definicji mieszkańca w rozstrzygnięciu napisano, że: Wspólnotę tworzą osoby trwale z nią związane, a więc stale zamieszkujące w danej gminie. Powyższe oznacza, że w unormowaniu dotyczącym konsultacji społecznych dotyczących budżetu obywatelskiego (art. 5a ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym), ustawodawca wskazując na krąg mieszkańców gminy tworzących z mocy prawa wspólnotę samorządową (art. 16 ust. 1 Konstytucji RP i art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym), odwołał się wyłącznie do przesłanki zamieszkania, nie wprowadzając żadnych dodatkowych kryteriów uczestnictwa mieszkańców w konsultacjach społecznych.

- Zakwestionowane przez Wojewodę Wielkopolskiego punkty powodują wstrzymanie ich obowiązywania z chwilą doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego. Jednak samo rozstrzygnięcie nadzorcze do dnia upływu terminu do wniesienia skargi lub wydania wyroku oddalającego skargę przez WSA nie jest prawomocne – tłumaczy Radosław Szatkowski. Dodaje, że z podobnymi problemami borykają się też inne miasta na prawach powiatu.

Prowadząc prace nad KBO, Miasto Konin przyjmuje obecnie dwa warianty.
– Dotychczasowy oraz taki, w którym wszystkie wskazania ze strony Wojewody Wielkopolskiego muszą mieć zastosowanie. W kwestii przyjmowania wniosków ograniczenie 16 lat zostaje więc usunięte, a o tym, kto jest mieszkańcem Konina decyduje miejsce zamieszkania i tylko to definiuje taką osobę. W kwestii głosowania przyjmujemy, że będziemy aktualnie stosować mechanizm, który mówi o tym, że nie ma ograniczeń wiekowych. Musimy taki wariant przyjąć i póki co do niego się przygotować – mówi Bartosz Jędrzejczak z Centrum Organizacji Pozarządowych.

KBO działa od 6 lat. W tym roku pula budżetu wynosi 3 miliony złotych.

"Kręcili bączki" pod Mysią Wieżą w Kruszwicy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie