Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla rolników, którym wymarzły plony

Paulina Dobersztyn
- Plony zbóż będą o połowę mniejsze - twierdzi Bożena Frankowska, inspektor ds. rolnictwa i rybactwa w Starostwie Powiatowym
- Plony zbóż będą o połowę mniejsze - twierdzi Bożena Frankowska, inspektor ds. rolnictwa i rybactwa w Starostwie Powiatowym Fot. Paulina Dobersztyn
Większość rolników powiatu konińskiego przez mrozy straciła nawet sto procent upraw. W gminach działają już specjalne komisje, które szacują straty. Ich wyniki będą znane w czerwcu.

Nagła zmiana temperatury sprawiła, że rośliny nie zdążyły się zahartować. Przez brak okrywy śnieżnej uprawy nie miały zabezpieczenia przed mrozem. Największe straty są w uprawach ozimych, pszenicy, jęczmienia i rzepaku.

- Nie ma nawet możliwości kupić od kogoś materiału siewnego, bo nie ma zapasów. Zresztą teraz jest już na to za późno, bo okres siewny na tego rodzaju uprawy się skończył - twierdzi Bożena Frankowska, inspektor ds. rolnictwa i rybactwa w Starostwie Powiatowym. - Konsekwencją tego wszystkiego będzie fakt, że rolnicy nie będą siali materiału kwalifikowanego tylko paszowy. To oznacza, że plony zbóż będą o połowę mniejsze. Kolejnym skutkiem ubocznym mrozów jest fakt, że zabraknie słomy. Rolnicy będą musieli ją kupić. Pod warunkiem, że będzie od kogo. Skutki tego mrozu będziemy odczuwać jeszcze długo.

Ostatnie lata to pasmo nieszczęść dla rolników. Muszą się oni borykać z suszą, powodziami, a teraz również z przymrozkami. - Oprócz tego, że wymarzły mi zboża, to także łąki. Na polu, na którym mieliśmy siać zboże będziemy sadzili ziemniaki i buraki. Poza tym zwiększymy powierzchnię uprawy kukurydzy kosztem zbóż. Próbujemy się bronić jak tylko możemy - wyznaje Grażyna Michalska, właścicielka dużego gospodarstwa produkującego mleko z gminy Kleczew. - Przed stratami nie uciekniemy, bo zamiast dopłaty 984 złotych, które otrzymywaliśmy do każdego hektara zbóż, to do ziemniaków dostaniemy 710 zł. Obawiamy się też skąd weźmiemy słomę dla bydła - zastanawia się Michalska.

Rolnicy mogą liczyć na kredyty, które mają pomóc wznowieniu produkcji. Będą też odszkodowania. - Do każdego hektara uprawy, która wymarzła rolnicy otrzymają 100 zł - mówi Frankowska. - Oprócz tego na wniosek rolnika będą też ulgi w podatku rolnym.

**Chcesz skontaktować się z autorem informacji?

[email protected]

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto