Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwodne skarby

Radosław Grzelak
Archeolodzy z Torunia zaprezentowali dotychczasowe efekty wykopalisk na wystawie plenerowej.   Fot. R. Grzelak
Archeolodzy z Torunia zaprezentowali dotychczasowe efekty wykopalisk na wystawie plenerowej. Fot. R. Grzelak
Archeolodzy odkupują kolejne ślady osad z okresu łużyckiego na dnie Jeziora Powidzkiego. Efekty ich pracy można było zobaczyć na wystawie ,,Skarby Jeziora Powodziego”.

Archeolodzy odkupują kolejne ślady osad z okresu łużyckiego na dnie Jeziora Powidzkiego. Efekty ich pracy można było zobaczyć na wystawie ,,Skarby Jeziora Powodziego”.

Już od paru lat podwodni archeolodzy z Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą badania nad dnie Jeziora Powidzkiego. Na ślady osady natrafiono przypadkiem, podczas prac przy budowie pomostu. Po badaniach zlokalizowano ślady dwóch osad. W roku ubiegłym przeprowadzono rekonesans linii brzegowej między Przybrodzinem a Powidzem.

– Natrafiliśmy na dziesięć punktów archeologicznych, które wymagają weryfikacji. Są to ślady działalności człowieka z okresu łużyckiego i ze średniowiecza. Być może w przyszłości powstanie tu rezerwat archeologiczny – powiedziała Anna Rembisz z Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika.

Badania drewna wykazały, że osada w okolicach Powidza została założona około 530 roku przed naszą erą. Funkcjonowała przez około dwadzieścia lat.

– Później została opuszczona, gdyż w tym okresie nastąpiło podniesienie poziomu wody. Osada została zalana przez jezioro – stwierdziła Anna Rembisz.

W tym roku archeolodzy rozpoczęli badania na kolejnym stanowisku w Polanowie koło Powidza. Według Andrzeja Pydyna, prowadzącego badania, jest to najlepiej zachowana osada z dotychczasowo odkrytych nad jeziorem Powidzkiem.

– W tym miejscu jest najmniej śladów późniejszej działalności człowieka. Znajdujemy tam oprócz pojedynczych egzemplarzy ceramicznych czy metalowych także elementy konstrukcji drewnianych. Zdarza się też znaleźć całe naczynia ceramiczne. Znajdujemy też ślady z wczesnego średniowiecza i późniejsze, co ma zapewne związek z osadą na Górze Zamkowej – powiedział Andrzej Pydyn.

Osada w Polanowie pochodzi z tego samego okresu co odkryta wcześniej w okolicach Powidza. Jest to ten sam okres, koniec epoki łużyckiej, co osada w Słupcy czy Biskupinie. Archeolodzy liczą na kolejne odkrycia, gdyż do tej pory zbadano ok. 30 proc. linii brzegowej. Jednak dalsze badania uzależnione są od funduszy. Obecnie jedynym sponsorem jest Urząd Gminy w Powidzu.

– Chciałem podziękować Powidzowi za wsparcie finansowe badań – stwierdził Andrzej Pydyn.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto