Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PLK: Na przejeździe kolejowym nie ryzykuj życiem! Symulacja w Orzechowie dla większego bezpieczeństwa

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Nie narażaj życia i zdrowia, przestrzegaj przepisów, a w kryzysowej sytuacji nie ryzykuj – wyłam rogatkę. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują o rozsądek i przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. W Orzechowie, między Wrześnią a Jarocinem, przygotowano symulację zdarzenia, pokazującego skutki nierozważnych zachowań.

Aby nie dochodziło do łamania zasad bezpieczeństwa, w ramach kampanii społecznej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. „Bezpieczny Przejazd”, w Orzechowie (pow. wrzesiński) przy współpracy z sołectwem i służbami mundurowymi odbyła się symulacja zderzenia lokomotywy z samochodem, obrazująca dramatyczne skutki ignorowania bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Symulację przygotowano na przejeździe przy bocznym torze stacji Orzechowo. Biorąca w inscenizacji drezyna poruszała się z niewielką prędkością i nie miała doczepionych wagonów – mimo to znacznie uszkodziła znajdujące się na torach dwa auta. Chwilę po zdarzeniu rozpoczęła się akcja ratunkowa. Strażacy zabezpieczyli teren, uwolnili manekina ze zniszczonego samochodu, a służb zaprezentowały działania ratujące życie poszkodowanych w inscenizacji pozorantów.

W zderzeniu z pociągiem samochód nie ma dużych szans, dlatego kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której znajdą się między zamkniętymi rogatkami. Symulacja w Orzechowie pokazała, jak tragiczne mogą być skutki ignorowania bezpieczeństwa.

Jestem przekonany, że profilaktyczne działania trafią do wyobraźni kierowców i przyczynią się do zmniejszenia liczby zdarzeń na przejazdach – powiedział Marcin Kruszyński, ekspert ds. bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inscenizacja w Orzechowie była okazją do przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa:

  • Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – na przejazd można wjechać jedynie wtedy, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.
  • Znak „STOP” oznacza konieczność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu – wolne miejsce. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędy to m.in. ignorowanie czerwonego światła, omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki.

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę, a gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, jak najszybciej opuścić przejazd i wyjść poza rogatki.

Bezpieczeństwo na przejazdach zwiększa #ŻółtaNaklejkaPLK – umieszona na każdym przejeździe w Polsce zarządzanym przez PLK – znajdująca się po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Każdą Żółta Naklejka zawiera indywidualny numer przejazdu (9 cyfr), numer alarmowy 112, z którego należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, i numer techniczny, przeznaczony do zgłaszania ewentualnych usterek.

Z Żółtej Naklejki należy skorzystać m.in., gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Do tej pory odebrano już 23240 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 651 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji, wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 1570 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo na przejeździe.

„Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!”

To przesłanie realizowanej przez PLK kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, które może ocalić życie i zdrowie. W ramach kampanii zwiększającej świadomość użytkowników dróg m.in. przypominane są zasady bezpieczeństwa, prowadzone są warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz spotkania w przedszkolach i szkołach

Więcej informacji na temat kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stroniewww.bezpieczny-przejazd.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto