Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PAWŁOWICE: Hałda może zostać zrekultywowana. Rozmowy z JSW w marcu

Karol Świerkot
Coraz częściej słyszymy o rekultywacji kolejnych hałd w naszym regionie. W niektórych gminach już się to udało. Swoją hałdę zagospodarować chcą też Pawłowice.

W dowcipach nazywane są śląskimi górami, jednak mieszkańcom, którzy na co dzień za oknem widzą ogromne zwałowiska węgla i kamieni do śmiechu wcale nie jest.

Hałdy to nieodzowny widok w każdej miejscowości gdzie fedruje kopalnia. Nie inaczej jest w Pawłowicach i w Suszcu. Coraz częściej jednak głośno mówi się o zagospodarowaniu hałd. Przed rokiem w Suszcu pojawił się temat przeróbki hałdy przy kopalni Krupiński, co wzbudziło niepokoje wśród mieszkańców. Hałdy w Pawłowicach nikt przerabiać nie chce, ale jest szansa na stworzenie na niej terenów rekreacyjnych.

Tak zwana "Głowica Wschodnia", znajduje się na granicy Pawłowic i Pniówka. - Ta hałda już jest w dużej części zalesiona, ale zależy nam, aby mogli z niej korzystać mieszkańcy, bo znajduje się zaledwie 300 metrów od zabudowań przy ul. Polnej - mówi Marek Lucjan, zastępca wójta Pawłowic.

W marcu odbędzie się spotkanie przedstawicieli gminy oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej odnośnie rekultywacji hałdy.
- Pomysłów na jej wykorzystanie jest sporo, ale musimy porozumieć się z JSW odnośnie spraw własnościowych - mówi Lucjan.
Rekultywacja jednak zależy też od środków unijnych, bowiem własnymi siłami gmina hałdy nie zrewitalizuje.

Jednak "Głowica Wschodnia" to nie jedyny problem Pawłowic. Bowiem druga hałda w Krzyżowicach wciąż się powiększa. - Jest ciągle użytkowana i póki co nie mam informacji o zakończeniu na niej działalności kopalni - mówi Lucjan.

Rekultywacja hałd to nie temat nowy. W Jaworznie przez teren byłej hałdy przebiega nowiutka droga. Inwestycja kosztowała 12 milionów złotych, ale w 70 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy.

Dzięki hałdzie, Pszów (k. Wodzisławia Śl.) może stać się centrum narciarskim regionu. Burmistrz tego 15-tysięcznego miasteczka marzy, aby na hałdzie stworzyć takie miejsce. - Ma to być całoroczne centrum rekreacji. Centralnym punktem ma być stok narciarski, który latem będzie służył do jazdy na deskorolkach i rolkach - tłumaczy Marek Hawel, burmistrz Pszowa.

Stok ma być w kształcie litery L, jego długość wyniesie 240 m. Koszt inwestycji może wynieść 15 mln zł. W Chorzowie zakończono rozbiórkę 14-hektarowej pogórniczej hałdy na obrzeżach Parku Śląskiego. Prace rozbiórkowe prowadzono od 2009 roku. W przyszłości mają tu stanąć budynki mieszkalne.

Znajdująca się w Łaziskach Średnich hałda "Skalny" ma aż 90 metrów wysokości i zajmuje 30 hektarów. Kilka lat temu została zrekultywowana. Z powietrza bardziej przypomina aztecką świątynię. Dla turystów jest jednak niedostępna. Ale nie szpeci już krajobrazu i nie podtruwa mieszkańców.

Wspł: Ziela, Jut, Arek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto