18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiątki z Powstania Warszawskiego w Licheniu

GB
Pamiątki z Powstania Warszawskiego w Licheniu
Pamiątki z Powstania Warszawskiego w Licheniu Fot. Robert Adamczyk
Pamiątki z Powstania Warszawskiego w Licheniu. Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego ma w swoich zbiorach m.in. sztambuch z oflagu w Murnau (Niemcy) należący do porucznika Wiesława Bulikowskiego pseudonim „CZANTORIA”, żołnierza walczącego w Powstaniu Warszawskim.

Niepozorny zeszycik mieści w sobie cenne wpisy uczestników Powstania Warszawskiego więzionych razem z por. Wiesławem Bulikowskim w oflagu VII A w Murnau. Wpisy pochodzą z ostatnich dni niewoli, daty zamykają się między 26 a 29 kwietnia 1945 r. W sztambuchu pojawiają się nazwiska m.in. Zygmunta Rewkowskiego pseudonim „NIEDŹWIEDŹ”, Mieczysława Tyszkiewicza pseudonim „JAPOŃCZYK”, Kazimierza Czapli pseudonim „GURT”, Witolda Symonowicza pseudonim „WYRWA”, Ignacego Gutowskiego pseudonim „MAZUR”.

W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym znajdują się także inne pamiątki z Powstania Warszawskiego, m.in. tak cenny dla powstańców orzełek. Czarnego koloru, niewielkich rozmiarów (2,4 cm wysokości) ma odpiłowaną część korony, odłamaną tarczę amazonek i oderwaną jedną nogę.

W zbiorach Muzeum są także odznaczenia związane z Powstaniem Warszawskim. Pierwszym jest Krzyż Armii Krajowej - ustanowiony z inicjatywy londyńskiego środowiska byłych żołnierzy AK i gen. dyw. Tadeusza Bora-Komorowskiego dla upamiętnienia walk żołnierzy Polski Podziemnej 1939-1945. Jego nadawanie uznano za zakończone 8 maja 1999 r. Drugie odznaczenie to Warszawski Krzyż Powstańczy, ustanowiony ustawą z 3 lipca 1981 r. jako wyraz hołdu dla uczestników Powstania Warszawskiego w 1944 r.

Pamiątki z Powstania Warszawskiego w Licheniu: opaski AK i fotografie
Wśród pamiątek są także opaski: biało-czerwona z nadrukiem AK i biało-czerwona z nadrukiem AK SZARE SZEREGI z lilijką i znakiem Polski Walczącej.

W zbiorach Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego znajdują się także fotografie upamiętniające dramatyczne dni walki m.in. zdjęcie datowane na październik 1944 r. a przedstawiające chorych i wygłodzonych ludzi wychodzących z piwnic.

źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto