Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Wallenberg-Pachaly. Uniwersytet sprzedaje bibliotekę

Redakcja
Pałac Wallenberg-Pachaly
Pałac Wallenberg-Pachaly mat. pras.
Uniwersytet Wrocławski wystawił na sprzedaż zabytkowy pałac Wallenberg-Pachaly z 1787 roku znajdujący się przy ul. Szajnochy 10. Cena wywoławcza - 16,3 mln złotych.

Zobacz też: Centrum Naukowej Informacji Medycznej - nowa biblioteka przyszłych lekarzy [wizualizacje]

Usytuowany w centrum miasta neoklasycystyczny trzykondygnacyjny budynek, dotychczas wykorzystywany był jako oddzial Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiej. Obiekt posiada łącznie 3697 m2 powierzchni użytkowej. Przyszły właścicel może urchumić tu siedzibę banku lub luksusowy hotel.

Neoklasycystyczna rezydencja Heinricha Carla Gideona von Wallenberg-Pachaly wzniesiona została w latach 1785–1787 według projektu Carla Gottharda Langhansa twórcy m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Obok pałacu Hatzfeldtów była najbardziej okazałą rezydencją pałacową fryderycjańskiego Wrocławia.

Przedsiębiorstwo bankowo-handlowe

W 1810 roku syn projektanta, Karl Ferdinand Langhans, powiększył pałac przez dobudowanie trójosiowego skrzydła zachodniego, a w 1890 roku rozbudowano część południową budynku, zamykając wewnętrzny dziedziniec. Również wówczas zmieniono kształt dachu na mansardowy.

Budowla składa się z trzech kondygnacji. Na parterze budynku znajduje się niezwykle reprezentacyjny hall z eliptyczną klatką schodową o skomplikowanym układzie biegów, który prowadzi do pomieszczeń dawnego przedsiębiorstwa bankowo-handlowego właściciela domu, kantoru wymiany i biura obsługi spedycji towarów. Na pierwszym piętrze znajdowały się niewielkie pokoje mieszkalne z owalnym salonem z czterema narożnymi wnękami flankowanymi jońskimi kolumnami, którego plafon po 1945 roku częściowo zrekonstruowany ozdobiły freski Philippa Antona Bartscha o tematyce mitologicznej.

Siedziba dyrekcji biblioteki

Do 1945 roku pałac był siedzibą magnacką, mieścił się tam także Commerzbank. Jako jeden z nielicznych przetrwał II wojnę światową bez poważniejszych zniszczeń i ma dziś jedyne zachowane na terenie Wrocławia klasycystyczne wnętrza. Po wojnie został zaadaptowany przez Bilbiotekę Uniwersytecką i służył oddziałom opracowywania zbiorów. Znajdują się w nim także gabinety dyrekcji, administracja Biblioteki, a dla publiczności otwierane są zabytkowe sale wystawowe.

Oferty do przetargu można składać do 3 grudnia, do godz. 14.00 w Dziale Gospodarki Nieruchomościami Uniwersytetu Wrocławskiego, 50-137 Wrocław, ul. Kuźnicza 34. Cześć jawna przetargu zaplanowana jest na 4 grudnia 2013 r. o godz. 10.00.

Zobacz zdjęcia pałacu Wallenberg-Pachaly

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto