Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Szpitalnej w Koninie

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Foto. Powiat Koniński
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, w którym świadczone będą usługi psychoterapeutyczne oraz leczenie psychiatryczne w ramach poradni psychiatrycznej i oddziału dziennego, zostało otwarte przy ulicy Szpitalnej niedaleko Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

Otwarto pierwsze Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Koninie. Z placówki bezpłatnie mogą korzystać mieszkańcy powiatu konińskiego i Konina w wieku od 7 do 18 lat.

Placówka została zlokalizowana przy ulicy Szpitalnej niedaleko Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Znajdują się tam m.in. gabinety do konsultacji i terapii oraz tzw. oddział dzienny – dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wymagających szczególnej pomocy.

Uroczystego otwarcia Centrum, które odbyło się 15 czerwca, dokonali: starosta koniński Stanisław Bielik, przewodnicząca rady powiatu Żanetta Matlewska, członek zarządu Fundacji „Mielnica” Nikola Juzala-Grabowska oraz fundator Andrzej Obalski.

Jestem głęboko przekonany co do zasadności i ważności dla mieszkańców powiatu konińskiego oferty pomocowej, jaką wnosi ta nowo powstała instytucja. Powiat Koniński docenia i wpiera wszelkie inicjatywy, które służą poprawie życia mieszkańców powiatu w różnych jego sferach.

Życzę wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu powodzenia i satysfakcji z efektów pracy Centrum – powiedział podczas uroczystości otwarcia starosta Stanisław Bielik.

Wierzę, że miejsce to zapewni dostępność i powszechność usług zdrowotnych w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, i co ważne, umożliwi natychmiastową pomoc w trudnych sytuacjach – dodała przewodnicząca Rady Powiatu Konińskiego Żanetta Matlewska.

Istotne w tym przedsięwzięciu jest to, że ten nowoczesny, środowiskowy model spełni też funkcje profilaktyczne, wesprze i wyedukuje rodziców, opiekunów i oczywiście samych młodych beneficjentów.

Stworzy sieć pomocy w całej lokalnej społeczności, w otoczeniu i instytucjach publicznych na terenie powiatu – podkreślił Andrzej Obalski, Fundator Fundacji Mielnica.

Uczestniczący w otwarciu Centrum goście wysłuchali też wykładu Karoliny Drożdżal-Kolubczyńskiej, lekarz psychiatry, specjalistki w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. W swoim krótkim wystąpieniu psychiatra wyjaśniła, czym jest model środowiskowej psychiatrii i jak ogromne ma znaczenie w przypadku diagnozowania i leczenia dzieci i młodzieży. – Realizowany dotąd przestarzały model pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży nie spełniał warunku dostępności i stopniowalności pomocy.

Najczęściej zakładał, bowiem konieczność pobytu w szpitalu psychiatrycznym, w oderwaniu od opiekunów i środowiska życia dziecka, co często pogłębiało problem. Dużym utrudnieniem jest to, że pomoc specjalistyczna nie jest dostępna w miejscu zamieszkania dziecka. Uruchamianie takich instytucji jest przykładem na zasadniczą zmianę podejścia do psychiatrii dziecięcej, bowiem Centrum daje możliwość diagnozowania dziecka jak najbliżej miejsca zamieszkania, psycholog i psychoterapeuta ma być dostępny bezpośrednio w środowisku dziecka – podsumowała swoje wystąpienie lekarz psychiatra Karolina Drożdżal-Kolubczyńska.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży powstało w ramach projektu realizowanego przez Fundację „Mielnica” w partnerstwie z Powiatem Konińskim. Przedsięwzięcie kosztowało 4 360 697,55 zł, z czego 4 142 662,67 zł stanowiło dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - WRPO 2014 +.

W Centrum pracuje blisko 20 osób:psychiatrzy, psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi i zajęciowi, pedagodzy, pielęgniarze i inni specjaliści dobierani do potrzeb beneficjentów. Zgodnie z projektem, wsparciem wykwalifikowanej kadry objętych zostanie ponad 300 osób z zaburzeniami psychicznymi w wieku od 7 do 18 lat oraz ok. 200 osób z ich otoczenia.

Informacje o możliwości skorzystania z usług Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży z powiatu konińskiego i miasta Konia można uzyskać dzwoniąc pod numery telefonu: 570168808 (Case Manager) lub 690880816, 884081688 (rejestracja) albo za pomocą poczty mailowej: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto