Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najpopularniejsze imiona w Polsce w 2014 roku. Lena i Jakub wciąż na topie

Krzysztof Żyła
Lena i Jakub nadal na topie. Oto najpopularniejsze imiona dzieci w 2014 roku
Lena i Jakub nadal na topie. Oto najpopularniejsze imiona dzieci w 2014 roku 123rf.com
Dzieciom urodzonym w 2014 r. najczęściej nadawano imiona Lena i Jakub. Te staropolskie, typu Bogusława czy Jurand, poszły natomiast w odstawkę.

Najpopularniejsze imiona dzieci w Polsce 2014

Według danych MSW, od ponad 10 lat nie zmienia się lista najpopularniejszych imion, najczęściej wybieranych przez rodziców dla swoich nowo narodzonych dzieci. Z jednym wyjątkiem. Od 2 lat liderką rankingu jest Lena, która pokonała liderującą wcześniej Julię. Przez ostatnią dekadę w czołówce mocno trzymały się też: Maje i Zuzanny, natomiast wśród chłopców: Antoni, Filip, Jan, Kacper czy Szymon.

W pierwszej piątce najczęściej nadawanych w Polsce imion w 2014 nie odnotowano większych zmian. Wśród dziewczynek, poza wspomnianą już na pierwszym miejscu Leną, kolejne pozycje zajęły: Zuzanna, Julia, Maja i Zofia. Wśród chłopców dominują imiona: Jakub, Kacper, Antoni, Filip i Jan.

Zobacz też: Kobiety w kostiumach z kropli mleka. Zobacz niezwykłą galerię zdjęć

Najpopularniejsze imiona w województwach w 2014 roku

Co ciekawe, analiza imion z poszczególnych województw pokrywa się ze statystyką ogólnopolską. Imię Lena najczęściej wybierali rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

Zuzanna była zaś najpopularniejsza na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego i pomorskiego. Natomiast na Dolnym Śląsku i w woj. zachodniopomorskim rodzice swoim córkom najczęściej nadawali imię Hanna.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2014

W przypadku imion dla chłopców, Jakub to najczęściej nadawane imię w minionym roku w większości województw, z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie zarejestrowano najwięcej Janów.

Wśród imion najrzadziej nadawanych w ubiegłym roku występują imiona staropolskie, jak: Bogusława, Mirosława, Lubomir, czy Jurand.

Od 1 marca pełna dowolność w wyborze imion, byle nie było uwłaczające

O marca 2015 roku możliwe będzie w Polsce nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto