Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osada Janaszkowo – niespisany testament Doktora Piotra Janaszka

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
W centrum Polski, w Wąsoszach pod Koninem stoi dwupoziomowy nieużywany budynek. Ten budynek – blisko 2000 m2 wraz z 2,5 ha pięknego parku nad jeziorem Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ otrzymała w użytkowanie od Gminy Ślesin. To właśnie tu powstaje Osada Janaszkowo - miejsce, gdzie niepełnosprawni zaczną żyć od nowa. Pomóż stworzyć Osadę Janaszkowo

To będzie ośrodek, który jest tworzony w oparciu o wartości i idee, według których żył i pracował Doktor Piotr Janaszek. Społecznik i lekarz, który od lat 70-tych zmieniał życie osób niepełnosprawnych. Dziesiątkom ludzi pomógł uwierzyć, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń. Dla każdego miał czas i uwagę. Był wizjonerem. Stworzył Mielnicę, która z małej wielkopolskiej wsi stała się miejscem, gdzie wielu niepełnosprawnych zaczęło żyć od nowa.

-Niepełnosprawne dzieci, młodzież i dorośli na wakacjach pod namiotami uczyli się samodzielności. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu kąpało się w jeziorze i śpiewało harcerskie piosenki przy ognisku. Doktor stworzył jedne z pierwszych w Polsce warsztaty terapii zajęciowej, gdzie osoby niepełnosprawne uczyły się zawodu i przygotowywały do samodzielnego życia. Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń, ale najważniejszy dla Niego był Order Uśmiechu przyznany przez dzieci.

Doktor zginął tragicznie w 1998 roku zostawiając wiele niezrealizowanych planów. Dzisiaj Jego pacjenci, przyjaciele i córki są w gronie osób, które budują Osadę Janaszkowo. Wspólnie wypełniają niespisany testament Doktora Piotra Janaszka.

Dodajmy, że miejsce, w którym powstaje Osada nie jest przypadkowe. Wąsosze to historia, bo właśnie tutaj doktor Piotr Janaszek poprowadził jeden z pierwszych obozów dla dzieci kalekich w końcu lat 70-tych (wtedy jeszcze osoby z niepełnosprawnością nazywano kalekimi).

Część rehabilitacyjna już prawie gotowa

Już niedługo, za kilka tygodni uruchomiona zostanie część rehabilitacyjna w Osadzie Janaszkowo. Wyposażona w profesjonalny sprzęt umożliwi lepszą diagnostykę, regularne zajęcia i specjalistyczne zabiegi. W części dla dzieci specjaliści będą pracować m. in. metodą Mapowania QEEG i Mikropolaryzacji mózgu tDSC. Cyber Oko umożliwi komunikację i zrozumienie dzieci, które nie porozumiewają się mową werbalną. Dzięki temu otworzą się na otaczający je świat.

Część rehabilitacyjna to pierwszy etap inwestycji, która w całości realizowana jest dzięki pomocy Darczyńców. Przed Fundacją jeszcze generalny remont i dostosowanie parteru i piętra budynku. Zbiórka na ten cel trwa!

Każdy może pomóc budować Osadę Janaszkowo - Początek roku to czas, w którym prosimy o 1% podatku. Ten 1% ma naprawdę wielką moc! W ubiegłym roku podatnicy przekazali Fundacji PODAJ DALEJ blisko 93 tys. zł. Dzięki temu powstaje Osada Janaszkowo i za tę pomoc pięknie dziękujemy. Proszę pamiętać o nas również w tym roku i w odpowiedniej rubryce formularza wpisać numer KRS Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ – KRS 0000 197 058. – mówi Zuzanna Janaszek - Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Dlaczego Twoja pomoc jest tak ważna?

W Osadzie Janaszkowo w mieszkaniach treningowych zamieszkają osoby, które niepełnosprawność uwięziła w domu, są na początku drogi i dopiero tutaj będą uczyć się żyć niezależnie i trenować samodzielność.

Będą tam również mieszkania dla tych, którzy są gotowi, aby decydować o sobie, nie boją się wyjść z domu, spotykają się ze znajomymi, mają swoje hobby, pracują, ale z racji na niepełnosprawność potrzebują wsparcia asystenta i pomocy w czynnościach dnia codziennego.

Osada to wielkie wsparcie dla samych osób z niepełnosprawnością, ale również wytchnienie dla ich bliskich, którzy często rezygnują z własnego życia, aby przejmować opiekę 24h na dobę... W części

wytchnieniowej rodzice będą mogli zostawić na określony czas swoje niepełnosprawne dziecko pod troskliwą opieką i nie martwić się, że czegoś mu zabraknie.

Jak jeszcze możesz się włączyć do działania?

Jeżeli przekazujesz swój 1% podatku na inny cel, dołącz do grona naszych Darczyńców. Pomagać możesz w różny sposób:

- wpłać dowolną darowiznę na konto Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, ul. Południowa 2a, 62-510 Konin; numer rachunku: 78 1050 1735 1000 0024 2547 0123

- zorganizuj zbiórkę urodzinową na Facebooku: https://www.facebook.com/fund/FundacjaPodajDalej - kupuj z FaniMani: https://fanimani.pl/podajdalej

- powiedz o nas swoim znajomym i zachęć do pomagania!

Jeżeli masz pytania lub inne pomysły na pomaganie, koniecznie napisz do Fundacji: [email protected]

Będziemy niezwykle szczęśliwi, jeżeli dołączysz do grona Darczyńców, dzięki którym budujemy lepszy świat dla osób z niepełnosprawnością! Dziękujemy ❤ Więcej informacji na stronie:

www.osadajanaszkowo.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto