Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okra jest nie tylko smacznym warzywem, ale okazuje się, że może pomóc w walce z plagą mikroplastiku. Pracują nad tym naukowcy z Teksasu

Justyna Madan
Justyna Madan
Okra to warzywo popularne m.in. w kuchni indyjskiej. Okazuje się, że ekstrakt z tej rośliny może pomóc w skutecznym usuwaniu mikroplasiku.
Okra to warzywo popularne m.in. w kuchni indyjskiej. Okazuje się, że ekstrakt z tej rośliny może pomóc w skutecznym usuwaniu mikroplasiku. Unsplah.com
Mikroplastik rozprzestrzenia się w każdym zakątku planety niczym zaraźliwy wirus. Różnica polega na tym, że na wirusy istnieją szczepionki, a skuteczne lekarstwo na zwalczanie mikroplastiku wciąż pozostaje w sferze marzeń. Jedną z prób zwalczania plastikowej plagi podjęli naukowcy z Teksasu, którzy odkryli, że z tym tworzywem całkiem nieźle radzi sobie roślinny ekstrakt z okry.

Mikroplastik to cząstki tworzyw sztucznych o średnicy poniżej 5 mm, jest on zazwyczaj niewidoczny gołym okiem. Przyczyn rozprzestrzeniania się mikroplastiku na świecie jest wiele, to m.in. brak odpowiedniej gospodarki odpadami, plastikowe śmieci zalegające na wysypiskach skąd dostają się do mórz i oceanów. Ludzie nieświadomie zjadają duże ilości mikrocząstek z tworzyw sztucznych, odkryto je nawet w mleku kobiecym i u noworodków.

Mikroplastik zalewa świat, jak się go pozbyć?

Badanie przeprowadzone przez OrbMedia przeanalizowało 159 próbek wody, pochodzących zarówno z kranu, jak i z butelek w 14 krajach. Okazało się, że aż 82 proc. wszystkich próbek zawierało mikroplastik. – Znajdował się on w źródłach wody pitnej niezależnie od infrastruktury ściekowej i gruntowej – poinformowano w badaniu.

Naukowcy z Tarleton State University w Fort Worth w Teksasie postanowili popracować nad usuwaniem mikroplastiku z wody, najchętniej bez użycia szkodliwych chemikaliów. Okazało się, że świetnie radzi sobie z tym ekstrakt uzyskany z okry.

Okra to warzywo, często stosowane również jako środek zagęszczający. Jest popularna m.in. w Azji Południowej, znana pod nazwą bhindi. Według Rajani Srinivasan profesor nadzwyczajnej Tarleton State University, która była głównym badaczem projektu, zespół poszukiwał nietoksycznych alternatyw dla flokulantów, które stosuje się do usuwania mikrocząsteczek plastiku.

Okazało się, że te same polisacharydy, które pozostawiają na palcach lepki śluz podczas krojenia okry, ale są też w kozieradce, kaktusie, tamaryndowcu czy aloesie, mogą również posłużyć do czyszczenia wody.

Naukowcy odkryli, że polisacharydy z okry w połączeniu z polisacharydami z kozieradki mogą usunąć mikroplastik z wody oceanicznej, a polisacharydy z okry w połączeniu z polisacharydami z tamaryndowca działają najlepiej w przypadku próbek wody słodkiej. Ogólnie rzecz biorąc, polisacharydy pochodzenia roślinnego działały lepiej lub równie dobrze niż tradycyjny flokulant poliakryloamidowy, w zależności od kombinacji ekstraktów i źródła wody. Co ważne, flokulanty pochodzenia roślinnego można stosować w istniejących procesach uzdatniania wody.

Srinivasan i jej zespół nadal dostosowują proporcje i kombinacje, aby zoptymalizować usuwanie różnych rodzajów mikrodrobin plastiku z różnych źródeł wody. Planują również zwiększyć skalę procesu usuwania w badaniach terenowych poza laboratorium. Ostatecznie mają nadzieję skomercjalizować metodę i usunąć mikrodrobiny plastiku z wody na skalę przemysłową.

Źródło: Canplastics

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Okra jest nie tylko smacznym warzywem, ale okazuje się, że może pomóc w walce z plagą mikroplastiku. Pracują nad tym naukowcy z Teksasu - Strefa Agro

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto