Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwierty geotermalne w Koninie Międzylesiu

Paulina Dobersztyn
Za trzy lata wykąpiemy się w ciepłych wodach
Za trzy lata wykąpiemy się w ciepłych wodach Fot. Archiwum
Ciepłe baseny, a w przyszłości być może sanatorium z leczniczą wodą. Tak już najprawdopodobniej za 3 lata będzie w Koninie Międzylesiu. Pojawiła się bowiem szansa na odwierty geotermalne, które umożliwią zarówno mieszkańcom Konina, ale również turystom korzystanie z gorących źródeł.

Nad jak najszybszą realizacją geotermalnej inwestycji pracuje już specjalnie powołana przez prezydenta Józefa Nowickiego Rada Konsultacyjna ds. Gospodarczych. Jednym z członków rady jest Wojciech Górecki, kierownik katedry Surowców Energetycznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który twierdzi, że gorące źródła w Koninie istnieją i dotarcie do nich nie powinno być problemem.

- Z naszych analiz wynika, że na Międzylesiu powinny znajdować się wody geotermalne, na głębokości 1000-1500 metrów. Mają temperaturę 55 stopni Celsjusza i jestem przekonany, że są to wody lecznicze, bo zawierają chrom i brom - wyjaśnia Wojciech Górecki. - Istnieje ogromna szansa, by wykorzystać ten teren nie tylko do celów rekreacyjnych, ale także sanatoryjnych. Wydaje mi się, że perspektywa pięknych basenów i SPA na terenie zielonym w Koninie, brzmi zachęcająco. Poza tym determinacja władz miasta, by zrealizować ten projekt jest ogromna. Myślę, że za 3 lata wykąpię się tutaj, w takim właśnie basenie.

Zobacz także: Konin jak Uniejów? Szukają pieniądzy na odwierty geotermalne
Zdaniem specjalistów, taka inwestycja jest niezwykle atrakcyjna dla samych koninian, którzy teraz korzystają z ciepłych basenów w Uniejowie. Naukowcy twierdzą, że wody geotermalne przyciągną też turystów i pielgrzymów z Lichenia.

- Okazuje się, że już 7 lat temu pojawiły się plany wykorzystania geotermii w Koninie, ale nikt nie podjął tego tematu - mówi prezydent Józef Nowicki. - W tej chwili przy Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej powstaje zespół ds. rozwoju geotermii. To pierwszy, ale istotny krok. Liczę, że opracowany przez zespół program pozwoli określić jakie wyzwanie przed nami stoi i kiedy możemy zacząć działać. Na pewno wymaga to nakładów finansowych i na razie trudno powiedzieć ile środków odwierty pochłoną. Jednak jestem przekonany, że z tak znakomitymi specjalistami uda nam się wykorzystać te skarby natury, które mamy w mieście.

Dwa odwierty kosztują około 12 mln zł. Ile będzie ich w Koninie? Tego na razie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że miasto będzie się ubiegało o dofinansowanie inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

**Chcesz skontaktować się z autorem informacji?

[email protected]

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto