Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obszary Strategicznej Interwencji pomogą zlikwidować bariery

Monika Kaczyńska
Obszar Interwencji Strategicznej dla Gniezna wyznaczono ze względu na potencjał społeczny i historyczny miasta
Obszar Interwencji Strategicznej dla Gniezna wyznaczono ze względu na potencjał społeczny i historyczny miasta Fot. JAKUB POKORA
Nie sama stolicą region stoi. Także mniejsze ośrodki subregionalne decydują o jego kondycji i rozwoju. Z reguły jednak, aby wykorzystać ten potencjał, potrzebują wsparcia. By stworzyć im ramy do skuteczniejszego działania utworzono Obszary Strategicznej Interwencji. To obszary funkcjonalne miast, liczących od 50 do 100 tys. mieszkańców, które mają spory, choć wciąż niewykorzystany potencjał rozwojowy.

W Wielkopolsce Ośrodkami Strategicznej Interwencji zostały Konin, Leszno, Piła i Gniezno. Przy pewnym wsparciu i inwestycjach zarówno w sieć powiązań gospodarczych i społecznych, jak infrastrukturę mogą one stać się obszarami intensywnego rozwoju.

Konieczność wsparcia dla ośrodków subregionalnych wynika także ze "Strategii Rozwoju województwa wielkopolskiego do roku 2020. Wielkopolska 2020".

Co jednak w praktyce oznacza powołanie OSI dla bezpośrednio zainteresowanych samorządów?
- Przede wszystkim dodatkowe 30 mln euro do wykorzystania - podkreśla Roman Jankowski, szef Wydziału Działalności Gospodarczej i Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Koninie.- Dzięki tym pieniądzom razem z ościennymi gminami możemy osiągnąć więcej niż byłoby to możliwe na przykład jedynie ze wsparciem w ramach WRPO 2014+.

W skład Obszaru Strategicznej Interwencji oprócz Konina wchodzą także ościenne gminy: Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów, Żgów, Stare Miasto i Ślesiń. Partnerem jest także powiat koniński. Wszystkie one mogą połączyć siły, by realizować przedsięwzięcia z korzyścią dla wszystkich.

- Ważne jest i to, że Obszary Strategicznej Interwencji w pewnym sensie wymuszą na nas myślenie aglomeracyjne. To z całą pewnością sprawi, że współpraca między nami będzie łatwiejsza - podkreśla Roman Jankowski.

Projekty, na które partnerzy wchodzący w skład OSI będą kładli szczególny nacisk, będą związane przede wszystkim z rozwojem gospodarczym, między innymi tworzeniem klastrów, a także usprawnieniem komunikacji między gminami. Ta bowiem jest kluczowa zarówno dla przedsiębiorców, którzy mieliby rozwijać swoją działalność, jak i tych mieszkańców, którzy mogliby zająć powstające miejsca pracy.
Co oczywiste, dziś jeszcze można mówić o wyznaczeniu kierunków dalszych działań.

- Jesteśmy na etapie podpisywania listu intencyjnego i tworzenia kryteriów oceny projektów - wyjaśnia Roman Jankowski. - Na ich podstawie stworzymy listę rankingową, która pozwoli wójtom i burmistrzom zdecydować, które projekty będą negocjowane z samorządem województwa.

Gniezno jest jedynym miastem w Wielkopolsce, stanowiącym centrum OSI, które wcześniej nie było miastem wojewódzkim. Jednak szerokie plany związane z możliwościami, które stworzy ten instrument każą sądzić, że potencjał tego miasta jest potężny.

- Dla Gniezna zaliczenie do OSI to wyróżnienie i szansa - mówi wiceprezydent miasta Rafał Spachacz. - Miasto już teraz wraz z sąsiednimi gminami realizuje szereg wspólnych projektów dotyczących gospodarki komunalnej czy komunikacji. Przygotowujemy się do stworzenia podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej. Chcemy zainwestować w uzbrojenie terenów pod działalność gospodarczą, a także komunikację miejską i podmiejską, także między gminami. Przewidujemy też projekty związane z profilaktyką zdrowotną. Dodatkowe 100 mln zł do wykorzystania w ramach OSI pozwoli wyjść na przeciw nowym potrzebom subregionu - dodaje.

OSI oprócz Gniezna tworzy sześć sąsiadujących z miastem gmin. Także w Lesznie i w Pile w Obszarach Strategicznej Interwencji upatrują wielką szansę. Podkreślają zwłaszcza możliwość połączenia sił. - Razem możemy zrobić znacznie więcej i osiągnąć lepsze rezultaty niż każdy z osobna - podkreśla Maria Marciniak, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Lesznie. - Oczywiście dodatkowe pieniądze mają także ogromne znaczenie.

OSI oprócz Leszna obejmuje gminy Lipno, Osieczna, Rydzyna i Święciechowa. Partnerem jest także powiat leszczyński.

Inwestycje, na realizacje których mają nadzieję samorządowcy, to przede wszystkim te drogowe, związane z komunikacją publiczną, a także przedsięwzięcia rewitalizacyjne.

Interwencja do negocjacji

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego:
Zakres interwencji wynegocjowany zostanie w partnerstwie z samorządami poszczególnych obszarów. Będzie on obejmował przede wszystkim promowanie przedsiębiorczości, technologii informacyjno-komunikacyjnych, wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych, ograniczających zużycie energii. To będą także przedsięwzięcia niskoemisyjne, które związane są z ograniczaniem ilości gazów cieplarnianych.
W praktyce są to inwestycje związane z komunikacją. Zakresem wsparcia mają być objęte także drogi lokalne, ale w ograniczonym zakresie, usługi społeczne - np. zdrowotne dla dzieci czy osób starszych, programy edukacyjne podnoszące kwalifikacje zawodowe oraz inwestycje w infrastrukturę oświatową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obszary Strategicznej Interwencji pomogą zlikwidować bariery - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto