Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Skalmierzyce. Poznaj miasto pełne zabytków i ciekawych miejsc [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Plac Wolności w Nowych Skalmierzycach
Plac Wolności w Nowych Skalmierzycach Bartłomiej Hypki
Piękny dworzec kolejowy, skwer upamiętniający granicę prusko-rosyjską, czy zabytkowe kościoły. Warto odwiedzić gminę i miasto Nowe Skalmierzyce. Znajduje się tutaj wiele ciekawych zabytków będących świadkami ciekawej historii tej miejscowości.

Dworzec w Nowych Sklamierzycach. 28 października 1906 roku dokonano oficjalnego otwarcia stacji. Jak to powszechnie określano miał być "pruskim oknem na świat". Zaprojektował go architekt Blunck, rządowy radca do spraw budownictwa. Sam dworzec wraz z infrastrukturą techniczną wykonała firma budowlana Daum i Kuhnt z Ostrowa. Projektant wybrał styl neogotycki, celowo wznosząc imponujący rozmiarami budynek, który miał wywierać wrażenie na przekraczających w tym miejscu granicę mieszkańcach Cesarstwa Rosyjskiego.

Granica prusko-rosyjska w Nowych Skalmierzycach - miejsce, które podczas zaborów dzieliło Polaków mieszkających po obu jej stronach, jest teraz przyjaznym skwerem historycznym. Myślą przewodnią wystawy było przekazanie, jak trudno żyło się w czasach zaborów, kiedy spójny region został na wiele lat sztucznie podzielony szlabanami.

Kościół pw. MBNP w Nowych Skalmierzycach. Świątynia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jeden z piękniejszych zabytków Nowych Skalmierzyc, została wybudowana w latach 1911-1913 staraniem pastora Bertholda Haarhausena, przy finansowym wsparciu władz kolejowych oraz miejscowych ewangelików. Od kilkudziesięciu lat służy parafii rzymsko-katolickiej, na stałe wpisując się w historię miasteczka.

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach. Pierwsze pisane wzmianki o skalmierzyckiej parafii pojawiają się w 1343 roku. Skalmierzyce były wówczas wsią dotacyjną proboszczów gnieźnieńskich. Około roku 1600 miejscowy proboszcz gnieźnieński Piotr Tylicki, późniejszy biskup krakowski, w miejscu starego kościoła wybudował nowy, również drewniany. Kilkanaście lat później dobudowano do niego murowaną, późnorenesansową kaplicę Matki Boskiej. W 1643 roku świątynia została konsekrowana przez sufragana gnieźnieńskiego Jana Madalińskiego. W 1791 roku rozebrano drewnianą nawę zmieniając budulec na bardziej trwałą cegłę. Jednocześnie od strony południowej dodano murowaną kaplicę św. Józefa, przez co kościołów uzyskał obecną formę krzyża. W 1873 roku nastąpiła dalsza rozbudowa o część zachodnią i wieżę.

Dom Katolicki w Skalmierzycach. Obiekt ten pochodzi z początku XX w. Jak głosi tablica umieszczona na jednej ze ścian: "Dom ten postawiony w 1909 roku był siedzibą zasłużonego Banku Ludowego, ogniskiem polskości, w listopadzie i grudniu 1918 roku ośrodkiem przygotowań zbrojnego oddziału powstańczego Skalmierzyc i okolicy. Nocą 29 grudnia 1918 roku oddział powstańczy wyruszył stąd do walki z pruskim zaborcą".

Za: Aleksander Liebert/Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto