Nowe miejsca w przedszkolach powstaną dzięki funduszom europejskim

Monika Kaczyńska
Ponad 41 milionów złotych jest do podziału w konkursie na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach oraz dodatkowe zajęcie i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli.

W ostatnich latach liczba dzieci objętych edukacją przedszkolną dynamicznie rośnie. W 2016 roku już 67,1 proc. trzylatków chodziło do przedszkoli, wśród czterolatków odsetek ten wyniósł 84,6 proc. Gdy chodzi o dzieci o rok starsze - z edukacji przedszkolnej korzystało już 90, 7 proc.

Wciąż jeszcze widoczna jest różnica między odsetkiem dzieci uczęszczających do przedszkoli na wsi i w mieście, ale i ten dystans stopniowo się zmniejsza. To dobry prognostyk, zarówno, gdy chodzi o rozwój najmłodszych, jak i aktywność ich mam na rynku pracy.

Przedszkole jak lustro

- Objęcie dzieci edukacją przedszkolną jest ważne z wielu względów - mówi Piotr Wiliński, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Poznaniu. - Szczególne znaczenie ma to w przypadku dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem. Przedszkole wyrównuje szanse - im wcześniej, tym w większym stopniu. Edukacja przedszkolna ma także bardzo duże znaczenie dla rozwoju społecznego dzieci. Większość z nich wychowuje się wśród samych dorosłych. Przedszkole jest więc często jedyną szansą na kontakty z innymi dziećmi - podkreśla.

Także rodzice coraz częściej doceniają walory edukacyjne i rozwojowe edukacji przedszkolnej.

- Gdy zdecydowaliśmy się posłać naszego synka do przedszkola mówił bardzo niewiele - mówi Sylwia, mama obecnie sześcioletniego Antka. - Już po tygodniu usłyszeliśmy z jego ust pierwsze pełne zdanie. Uważam, że to dlatego, że w grupie dzieci nikt nie odgadywał jego życzeń i jeśli czegoś chciał, musiał o tym zakomunikować.

Piotr Wiliński podkreśla, że obecnie brak umiejętności funkcjonowania wśród rówieśników to częsty problem.

- Dziecko gdy spotyka inne dziecko, bywa jak dzikie zwierzątko - mówi. - Chciałoby kontaktów, a nie wie jak. Grupa przedszkolna to idealna szkoła życia.

Sylwia dodaje, że obserwowanie dziecka w grupie daje także zupełnie nowe spojrzenie rodzicom.

- Jest jak lustro - mówi mama Antka. - Widać w nim zarówno mocne strony dziecka, czasem wcześniej nie zauważane, ale także deficyty. Na tle innych dzieci łatwiej zauważyć, czemu trzeba poświęcić szczególną uwagę - mówi.

Miejsca z udziałem Unii

Dla samorządów, które są zobowiązane do zapewnienia dzieciom miejsc w przedszkolach, ich tworzenie bywa wyzwaniem. Unijne wsparcie ułatwia ten proces, pozwala też na finansowanie zajęć dodatkowych, które podnoszą jakość edukacji przedszkolnej. Dotacje umożliwiają też inwestowanie w podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli przedszkoli. Do tej pory zakończono siedem konkursów, w których można było uzyskać dotacje na rozwój edukacji przedszkolnej.

W jednym z nich projekt wybrany do dofinansowania przedstawiła gmina Pogorzela.

- Unijne dofinansowanie pozwoliło nam stworzyć dodatkowy oddział przedszkolny - informuje Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli. - Oddział musimy utrzymywać trzy lata, bo tego wymaga od nas projekt, ale i tak mieliśmy takie plany. Z dotacji wyposażyliśmy także klasę, w której oddział się mieści. Dzieci mogą korzystać z nowoczesnych pomocy dydaktycznych takich jak „magiczny dywan”. Rodzice mogą wygodniej parkować obok przedszkola, tuż obok jest też przystanek autobusowy - podkreśla.

Dodaje również, że stworzenie nowego oddziału z unijnym wsparciem dobrze wpisało się w reorganizację opieki przedszkolnej w gminie w taki sposób, by wszystkie dzieci miały zapewnioną opiekę w takim zakresie, w jakim jest to potrzebne, przy optymalizacji kosztów.

Do zadań specjalnych

Także dotacja z funduszy europejskich pozwoliła stworzyć nowe miejsca przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi i autyzmem w lubońskiej filii Ośrodka Rehabiltacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Emedea.

- Stworzyliśmy 15 miejsc dla dzieci 3 i 4 - letnich z niepełno-sprawnościami sprzężonymi i orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - informuje Ewa Maślak, dyrektor placówki. - Obecnie pod opieką mamy dziesięcioro dzieci.

Pięć miejsc jest jeszcze wolnych. Czekają one na dzieci z Lubonia, Buku, Komornik, Kórnika, Mosiny, Stęszewa, Do-piewa i Poznania. Pomieszczenia przedszkola mieszczą się w nowym budynku, są wyposażone w certyfikowane meble. Przedszkole dysponuje nowoczesnym sprzętem rehabilitacyjnym takim jak kidwalk, pionizator czy ortezą dynamiczną DUNAGO2. Ważne też, że uczęszczające do przedszkola dzieci mogą korzystać z zajęć dodatkowych, dobranych przez specjalistów do ich indywidualnych potrzeb.

To tylko dwa przykłady z wielu. Kolejne pieniądze, które będzie można przeznaczyć na dofinansowanie powstania nowych miejsc przedszkolnych, zajęcia dodatkowe czy podnoszenie kwalifikacji kadr już czekają. To łącznie 41,6 mln zł. Maksymalne dofinansowanie projektu to 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Termin składania wniosków upływa 21 listopada o godzinie 15.30. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej wrpo.wielkopolskie. pl w zakładce nabory.

Konkurs
Młodzi wiedzą o Funduszach

To już dziewiąta edycja konkursu „Młodzi wiedzą o funduszach”. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół średnich i składa się z dwóch etapów.

Pierwszy polega na przeprowadzeniu lekcji europejskich przez nauczycieli a drugi - na przygotowaniu „unijnych” prac przez uczniów. Uczniowie przygotowują uproszczony wniosek o dofinansowanie i prezentację w formie 5-minutowego filmu, który powinien promować efekty wdrażania Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.Najlepsze zespoły otrzymają nagrody: rowery, czytniki e-book, aparaty fotograficzne. Nagrody przewidziano również dla nauczycieli.
Pytania dotyczące konkursu można kierować na adres: promocja.wrpo@wielkopolskie.pl.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe miejsca w przedszkolach powstaną dzięki funduszom europejskim - Poznań Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie