Niemal trzy lata przygotowywano tegoroczną licheńską szopkę!

Aleksandra Polewska-Wianecka
Aleksandra Polewska-Wianecka
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu
Udostępnij:
Inspiracją do powstania zupełnie nowej szopki w sanktuarium w Licheniu, były dwa elementy: pierwsze z nich to wirtualne zwiedzanie pewnej wioski pod Nazaretem, odtworzonej i przygotowanej dzięki pracy archeologów. W owej wiosce wiernie odtworzono wnętrza domostw, pracownię cieśli, warsztat tkacza, piec chlebowy i inne elementy życia ludzi z czasów bliskich Jezusowi Chrystusowi. Drugie XIX-wieczne litografie wykonane według niezwykle pięknych akwarelowych szkiców i rysunków Davida Robertsa, który w latach 1838-1839 podróżował po Ziemi Świętej. Malarskie zapiski z tej podróży zostały wydane jako pojedyncze karty litograficzne w tece zatytułowanej „Ziemia Święta”. Zbiór owych kart znajduje się w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym.

Nowa szopka betlejemska w licheńskiej bazylice jest przedstawieniem betlejemskiej groty na tle domu. W centrum znajduje się scena narodzenia Pana Jezusa w Betlejem, czyli w domu chleba. I to jest główne przesłanie szopki: tym chlebem jest Jezus Chrystus, który przychodzi na świat, aby nas nakarmić.

Szopka wśród scen z życia ówczesnych Żydów

Centralnym punktem szopki jest oczywiście scena narodzenia Jezusa Chrystusa, bez której nie może się obyć żadna bożonarodzeniowa stajenka. Tuż przy Nowonarodzonym czuwają Maryja i Józef. Obecni są także pasterze i trzej mędrcy ze wschodu. Nie mogło oczywiście zabraknąć zwierząt – w licheńskiej szopce zobaczymy zatem owce, osła czy też wielbłąda naturalnych rozmiarów. Poza tym po prawej i lewej stronie można zobaczyć sceny z życia ówczesnych Żydów żyjących na terenie Palestyny: kobietę, która wypieka chleb; mamy inną kobietę, która przyszła do sadzawki po wodę; mamy w końcu pasterzy, którzy przysnęli w grocie, a których już za chwilę obudzi anioł obwieszczając im dobrą nowinę

– wyjaśnił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, pomysłodawca i inicjator budowy nowej szopki.

Drzewko pomarańczowe

Wśród innych elementów wystroju stanowiących integralną część kompozycji, są także kosze pełne owoców, drzewko pomarańczowe i owocujące drzewko oliwkowe, suszące się zioła i dzbany a także prawdziwe mace, które w czasach współczesnych Chrystusowi stanowiły główne źródło pokarmu dla ludzi.

Niemal trzy lata przygotowań

Prace nad nową licheńską szopką trwały niemalże trzy lata. Głównym projektantem aranżacji przestrzeni był koniński artysta plastyk, Kazimierz Gmerek. Figury zostały sprowadzone z Filipin. W najwyższym punkcie licheńska szopka ma 6,40 m wysokości, w najszerszym – 26 m szerokości. Dzięki doskonałemu planowaniu i precyzji wykonania udało się wypełnić całą przestrzeń nawy zachodniej bazyliki, znajdującej się po lewej stronie od ołtarza, w której przygotowana została aranżacja.

Tradycja przygotowywania szopek

Tradycja przygotowywania szopek sięga średniowiecza i wywodzi się ze zwyczaju odgrywania w kościołach, klasztorach i na rynkach miast misteriów, które niepiśmiennym i nieumiejącym czytać ludziom opowiadały historię zbawienia. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który w 1223 r. w swojej pustelni w Greccio zaaranżował pierwszą szopkę. Do Polski zwyczaj jasełek przywędrował na przełomie XIV i XV w. Sama nazwa – jasełka – wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, które oznaczało żłób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie