Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody i stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury rozdane

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Nagrody i stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury rozdane
Nagrody i stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury rozdane UMWW
W Teatrze Narodowym Poznaniu odbyła się gala wręczenia Stypendiów i Nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Nagrody odebrało dziewięciu twórców kultury z Wielkopolski. Wśród nagrodzonych i stypendystów znaleźli się także kaliszanie.

Mariusz Forecki, Krzesimir Dębski, Andrzej Lajborek, Janusz Karwat, Marek Rezler, Maria Jaszczyk, Izabella Gustowska, Anna Gałczyńska oraz Jan Kasper to laureaci nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego za 2022 rok w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Z kolei stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury na rok 2023 otrzymuje 39 osób.

W uchwalę Zarządu Województwa Wielkopolskiego przyznającej nagrody czytamy, że „wyróżniająca się działalność artystyczna lub też w dziedzinie animacji kulturalnej wymaga docenienia, gdyż stanowi podstawę zachowania i rozwoju kultury naszego regionu. Wytypowani przez Kapitułę laureaci mogą poszczycić się wyjątkowymi osiągnięciami w obszarze kultury”.

Doroczne nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od 2003 roku. Łączna wartość gratyfikacji w bieżącej edycji marszałkowskich nagród, za 2022 rok, wynosi 148,5 tys. zł.

Z kolei stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury zostały ustanowione między innymi z myślą o osobach chcących doskonalić swój warsztat twórczy lub wykonawczy przez podjęcie studiów lub staży, wymagających dużych nakładów finansowych. Stypendia po raz pierwszy przyznano w 2005 roku. 39 stypendiów na rok 2023 to razem 350 tys. zł z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Wśród nagrodzonych znalazła się Anna Gałczyńska – animatorka kultury, od blisko 20 lat pracowniczka Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, zajmująca się popularyzacją folkloru. Koordynuje najważniejsze wydarzenia folklorystyczne
na terenie subregionu kaliskiego: Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej, Festiwal „Melodie stamtąd”, Estrady Folkloru połączone z Targami Sztuki Ludowej, Festiwal Tańca i Piosenki Ludowej „Pyza”, warsztaty tańca i piosenki ludowej „Z przytupem” oraz potańcówki „Tańce blisko ziemi”. Prowadzi także warsztaty i konsultacje folklorystyczne dla zespołów ludowych. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

STYPENDYŚCI MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO W DZIEDZINIE KULTURY NA ROK 2023

  1. Marta Konek – stworzenie cyklu pn. „Reportaże z doliny Noteci”, liczącego co najmniej dziesięć odcinków. Teksty zilustrowane zostaną zdjęciami autorstwa stypendystki i opublikowane na jej stronie internetowej.
  2. Piotr Myszkowski – stworzenie trzynastu obrazów olejnych, zakup materiałów niezbędnych do namalowania nowej wystawy oraz kontynuacja prowadzenia Atelier Myszkowski – Galeria Sztuki Nowoczesnej.
  3. Jan Cegiełka – opracowanie i wydanie książki pn. „Jazz Piano Forte, czyli Pianiści w Kaliszu”.
  4. Waldemar Stube – realizacja projektu fotograficznego „Uchodźcy z Ukrainy” – polegającego na kontynuacji dokumentacji sytuacji osób znajdujących schronienie w Polsce. Zorganizowanie wystawy w Gnieźnie oraz stworzenie katalogu do wystawy w wersji papierowej i elektronicznej.
  5. Wiktoria Habrajska – zakup instrumentu muzycznego – akordeonu.
  6. Krzysztof Rospondek – przeprowadzenie kwerendy i stworzenie bazy danych o ludowych skrzyniach, malowanych w Południowej Wielkopolsce. Przeprowadzenie pomiarów, opisów i dokumentacji fotograficznej znajdujących się obiektów w muzeach, izbach pamięci i zasobach prywatnych.
  7. Jacek Bochiński – zakupienie międzywojennych archiwaliów związanych z historią radiofonii i radiotechniki w Poznaniu i Wielkopolsce. Stworzenie elektronicznej kwerendy zjawisk i wydarzeń ewolucji odbiorników dwudziestolecia międzywojennego.
  8. Beata Zięba-Zaborek – zakup średnioformatowego aparatu i materiałów oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej kobiet, które zostają matkami.
  9. Zdzisław Siwik – wykonanie dokumentacji fotograficznej cmentarzy ewangelickich, w tym zabytkowych nekropolii, które znajdują się na terenie powiatu konińskiego.
  10. Monika Pich – realizacja monograficznego dokumentu audiowizualnego prezentującego twórczość poznańskiej kompozytorki Lidii Zielińskiej.
  11. Kacper Dworniczak – udział w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tokio, nagranie profesjonalnego teledysku, zakup sprzętu muzycznego – nagłośnienia oraz rejestratora dźwięku.
  12. Janusz Dodot – realizacja projektu teatralnego pn. „Przeprodziękuję”, w tym napisanie autorskiej bajki, wyreżyserowanie i zagranie przez stypendystę.
  13. Piotr Spottek – realizacja piętnastu autorskich, dwugodzinnych audycji pn. „Pod wielkim dachem nieba”.
  14. Witold Banach – napisanie książki biograficznej poświęconej życiu i sprawie Wojciecha Bąka, w szczególności uzupełnienie dotychczasowej wiedzy o pisarzu w oparciu o nowe, niewykorzystane dotychczas w literaturze źródła.
  15. Agata Elsner-Straszak – zrealizowanie ośmioodcinkowego podcastu pn. „Dziwak jest we mnie”.
  16. Ewa Kaczmarek-Domagalska – napisanie sztuki teatralnej pn. „Listy do M” inspirowanej związkami Heleny Modrzejewskiej z Wielkopolską oraz zrealizowanie na jego podstawie monodramu na scenie Republiki Sztuki Tłusta Langusta.
  17. Julia Sienkiewicz Wilowska – dokończenie prac i wydanie zbioru 25 opowiadań pn. „Jeszcze”, w książce znajdą się autorskie ilustracje.
  18. Zbigniew Osajda – realizacja warsztatów muzycznych członków Orkiestry Dętej Quantum oraz nagranie i publikacja płyty z pieśniami patriotycznymi – na płycie znajdzie się około 15 utworów.
  19. Karol Szymkowiak – realizacja projektu fotograficznego o Jeziorze Powidzkim, w tym zakup negatywów, wkładów do aparatów oraz zewnętrznego dysku twardego. Efektem projektu będzie przygotowanie 100 fotografii.
  20. Milena Pioruńska – udział w dwóch zagranicznych kursach mistrzowskich oraz przeprowadzenie dwóch koncertów w pałacu w Jankowicach.
  21. Magdalena Garczarczyk – realizacja projektu pn. „Społeczne archiwum drzew” składającego się z osobistych opowieści o drzewach, uzyskanych od mieszkańców Poznania podczas spacerów dendrologicznych.
  22. Piotr Kulka – realizacja projektu pn. „Folklor mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania”. Zebranie, opracowanie i spisanie zwyczajów, obrzędów, tańców, muzyki, śpiewu, stroju tradycyjnego mieszkańców wsi, które znajdowały się na terenie dzisiejszego Poznania.
  23. Agnieszka Misiewicz – realizacja projektu partycypacyjnego „Legendy-migiem!”, skierowanego do osób niesłyszących, którego treścią będą legendy związane z miejscami zamieszkania uczestników. Zakup sprzętu niezbędnego do realizacji projektu.
  24. Damian Kruczkowski – stworzenie książki o ostatnich potomkach osadników olenderskich, którzy w minionych wiekach zasiedlili tereny nadwarciańskie. Złożą się na nią rozmowy, a także dokumenty i fotografie ukazujące konsekwencje obecności Olendrów na tych terenach.
  25. Daria Stachowicz – nagranie płyty z kolędami, skomponowanymi przez Feliksa Nowowiejskiego, przy akompaniamencie pianisty Roberta Adamczaka.
  26. Emanuela Tatarkiewicz – realizacja projektu literacko-fotograficznego, poświęconego służbie dworskiej, opartego na utworach Marii Dąbrowskiej i miejscu jej dzieciństwa: dworowi w Russowie.
  27. Jan Krzysztof Galant – realizacja projektu mającego na celu przywrócenie pamięci o Tekli Zmorskiej oraz jej córki Zbigniewy, stworzenie książki oraz strony internetowej.
  28. Katarzyna Pajzderska – dofinansowanie kursu reżyserii filmów w Studiu Prób w Szkole Wajdy.
  29. Marek Lapis – realizacja projektu fotograficznego, dokumentującego postawy solidarności mieszkańców Wielkopolski, wsparcia udzielonego uchodźcom z Ukrainy.
  30. Martyna Klupś-Radny – realizacja nagrania – płyty z polskimi kompozycjami na flet i organy.
  31. Maryna Sakowska – realizacja projektu pn. „Gmach”, którego celem jest namalowanie sześciu obrazów prezentujących wielkopolskie zamki.
  32. Mateusz Kiszka – wykonanie cyklu wielkoformatowych zdjęć ukazujących osadę Koniec Świata, położoną na terenie Powiatu Ostrzeszowskiego.
  33. Szymon Pikulski – zakup instrumentu muzycznego – trąbki.
  34. Marcin Idźkowski – stworzenie wystawy i fotoalbumu (zin) prezentującego fotografie modernistycznej architektury przedwojennej Województwa Wielkopolskiego oraz jego współczesnych, powojennych realizacji pn. „Projekt Modern Talking”.
  35. Aleksandra Jakubczak – stworzenie scenariusza oraz zebranie materiałów video do krótkometrażowego filmu dokumentalnego opartego na archiwach lalkowych Teatru Animacji w Poznaniu.
  36. 36. Yuliia Andriichuk – przeprowadzenie badań obejmujących polski rok obrzędowy Kół Gospodyń Wiejskich, które skupiają się na czynnościach gotowania i tradycji z nimi związanymi. Opracowanie autoetnograficznej książki kucharskiej z zastosowaniem technik zapisu wizualnego w badaniach opartych na sztuce.
  37. Paweł Piechnik – zaktualizowanie autorskiej strony internetowej oraz strony internetowej projektu wydawniczo-edukacyjno-artystycznego pn. „Chleb wolnościowy”.
  38. Paweł Bartkowiak – realizacja dokumentalnego filmu średniometrażowego o post przemysłowym terenie, na którym znajdowały się największe fabryki obuwnicze pn. „Polania”.
  39. Włodzimierz Pankiewicz – opracowanie i wydanie publikacji pn. „Mały Atlas Ptaków Polski”.

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto