Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadciśnienie tętnicze – fakty i mity

abcZdrowie.pl
Ze względu na częste występowanie, nadciśnienie tętnicze uchodzi za dobrze znaną przypadłość. W praktyce często okazuje się jednak, że wiemy o nim naprawdę niewiele. Jakie stwierdzenia na temat nadciśnienia to fakty, a które to mity?

Mianem nadciśnienia tętniczego określamy stan podwyższonego ciśnienia krwi w układzie krążenia. Nadciśnienie stwierdza się, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140 mmHg, a wysokość ciśnienia rozkurczowego wynosi 90 mmHg lub więcej.

Nadciśnienie to choroba ludzi starszych – MIT

Podatność na wystąpienie nadciśnienia zwiększa się z wiekiem, ale przypadłość ta dotyka także ludzi w młodym wieku. Na wzrost ciśnienia tętniczego szczególnie narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia, które preferują kaloryczną, wysoko przetworzoną żywność. Wiele osób, zwłaszcza młodych, nie uświadamia sobie, że ich ciśnienie krwi przekroczyło bezpieczną wartość – rzadziej niż osoby starsze dokonują pomiarów ciśnienia i nie konsultują się z lekarzami tak często jak pokolenie ich rodziców lub dziadków.

Nadciśnienie dziedziczymy po rodzicach – FAKT

Przypadki nadciśnienia tętniczego w najbliższej rodzinie predysponują nas do zachorowania, nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Kontrolując wartość ciśnienia i prowadząc zdrowy tryb życia, możemy uniknąć rozwoju choroby.

Nadciśnienie nie jest groźne – MIT

W następstwie nadciśnienia tętniczego może dojść do udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego, dlatego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować wzrostu ciśnienia krwi.

Od momentu rozpoznania nadciśnienia leczenie trwa całe życie – FAKT

Środki farmakologiczne stosowane w terapii nadciśnienia nie przynoszą trwałych efektów, dlatego należy przyjmować je do końca życia. Systematyczne zażywanie leków o działaniu obniżającym ciśnienie krwi w połączeniu z aktywnością ruchową i zdrową dietą to najlepszy sposób na uniknięcie następstw nadciśnienia.

Z rozpoczęciem leczenia nadciśnienia należy poczekać do pojawienia się niepokojących objawów choroby – MIT

Odkładanie terapii nadciśnienia to wielki błąd – nawet jeśli choroba nie daje o sobie znać, jej systematyczny postęp prowadzi do uszkodzenia ważnych narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych.

Nadciśnienie w okresie ciąży zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia w późniejszym czasie – FAKT

Według danych statystycznych, aż 10% kobiet spodziewających się dziecka ma problem z nadciśnieniem. W wielu przypadkach choroba ustępuje samoistnie po urodzeniu dziecka – do porodu ciężarna zażywa leki obniżające ciśnienie i wykonuje regularne pomiary ciśnienia krwi. Może się jednak zdarzyć, że nadciśnienie w okresie ciąży przekształci się w stan przewlekły. Co więcej, kobiety, które w czasie ciąży miały nadciśnienie, w późniejszym okresie swojego życia są bardziej podatne na powikłania w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Osoby z nadciśnieniem nie powinny pić kawy – MIT

Kawa i mocna herbata cieszą się złą sławą napojów podwyższających ciśnienie krwi. O ile w przypadku alkoholu taki mechanizm faktycznie ma miejsce, kawa nie wpływa na wartość ciśnienia krwi i nie zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia.

Prawidłowa waga chroni przed nadciśnieniem krwi – MIT

Nadwaga i otyłość zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z ciśnieniem tętniczym, ale waga w normie nie gwarantuje nam, że unikniemy nadciśnienia. Nawet jeśli nasze BMI jest idealne, możemy zachorować na nadciśnienie tętnicze, jeśli często zarywamy noce, żyjemy w stresie, źle się odżywiamy i prowadzimy siedzący tryb życia.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto