18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Licheniu Starym. Pamiątki związane z gen. Józefem Hallerem

GB
Pamiątki po generale Hallerze w Muzeum w Licheniu
Pamiątki po generale Hallerze w Muzeum w Licheniu Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium
13 sierpnia przypada 140. rocznica urodzin wybitnego dowódcy gen. Józefa Hallera. W Muzeum w Licheniu znajdują się pamiątki związane z gen. Józefem Hallerem, m.in. obrączka z "zaślubin” Polski z morzem w roku 1920.

Przyjacielem gen. Józefa Hallera był ks. Józef Jarzębowski, założyciel Muzeum w Licheniu. Ich drogi po raz pierwszy zetknęły się w 1919 r. kiedy generał przybył do stolicy i przyjął zaproszenie na spotkanie zorganizowane przez Sodalicję Warszawską. Józef Jarzębowski, wówczas uczeń klasy ósmej gimnazjum, miał zaszczyt witać generała w imieniu członków sodalicji młodzieży. Oto fragment przemówienia, które wówczas wygłosił młody gimnazjalista:

- Przez cztery lata, stojąc pod sztandarem, na którym wypisane było hasło: „Bóg i Ojczyzna”, walczyłeś za wolność i honor Polski, walczyłeś jak na Polaka przystało: bez kompromisów z sumieniem, bez paktów z wrogiem. I zdawało się, że na szańcu naszych najświętszych idei Ty pozostawałeś sam, z dala od kraju, z dala od rodaków, przeznaczony omal na zgubę, pastwę wrogów. I zdawało się, że na pochmurnem Twojem niebie, generale, zdały się pogasnąć wszystkie gwiazdy - oprócz jednej tylko, tej Gwiazdy Zarannej, która Ci z murów Częstochowy i z Ostrej Bramy wszędzie i zawsze świeciła (…) ufny w opiekę Królowej Anielskiej, zbrojny Jej puklerzem - łamałeś wszystkie zapory i wychodziłeś zwycięsko.

Te słowa wypowiedziane przez kilkunastoletniego chłopca pokazują jak ogromnym szacunkiem darzony był gen. Haller wśród rodaków. Te wszystkie przymioty jego osobowości potwierdzają także zgromadzone w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym osobiste rzeczy generała.

W zbiorze znajdują się m.in. jego odznaczenia, w tym Order Orła Białego, poczwórny Krzyż Walecznych, Krzyż Virtuti Militari V klasy. Wśród pamiątek uwagę przykuwają relikwiarzyki, od bardzo ozdobnych, po bardzo skromne, wręcz niepozorne, świadczące o czci, jaką darzył świętych. W posiadaniu Muzeum są także m.in. pióro, długopis, zegarek oraz mundur gen. Hallera. Najcenniejszą pamiątką jest obrączka z „zaślubin” Polski z morzem, które odbyły się 10 i 11 lutego 1920 roku w Pucku i Wielkiej Wsi.

źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto