Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Radomska czytają coraz więcej. Do wypożyczania książek zachęci kolejny mural

mk
Jeden mural na budynku biblioteki już jest, będzie kolejny
Jeden mural na budynku biblioteki już jest, będzie kolejny fot. M. Kulka
W Radomsku trwa Tydzień Bibliotek, kolejna impreza mająca zachęcić mieszkańców miasta i powiatu do czytania. A z czytelnictwem w naszym mieście - trzeba przyznać - jest nie najgorzej...

W Radomsku trwa Tydzień Bibliotek, kolejna impreza mająca zachęcić mieszkańców miasta i powiatu do czytania. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej 38 procent Polaków przeczytało w 2017 roku przynajmniej 1 książkę, 9 procent – przynajmniej 7 pozycji. Z czytelnictwem w Radomsku - trzeba przyznać - jest nie najgorzej, w ubiegłym roku osoby korzystające w biblioteki wypożyczyły o 9 tys. książek więcej niż w roku poprzednim, biblioteka ma też bardzo wysoki wskaźnik zarejestrowanych mieszkańców miasta.

Na koniec 2017 roku w MBP w Radomsku zarejestrowanych było 16.832 czytelników. - Nasza biblioteka może się pochwalić wysokim wskaźnikiem zarejestrowanych mieszkańców miasta, to 36 procent, podczas gdy średnia w województwie wynosi 15,1 procent. Wśród zarejestrowanych czytelników jest 38 procent osób uczących się, 40 – pracujących – mówi Anita Janczak z działu instrukcyjnego MBP. - W ubiegłym roku zanotowaliśmy 144.597 odwiedzin, ogółem wypożyczyliśmy 302.460 książek, czasopism i zbiorów specjalnych, w tym audiobooków.

Co najchętniej czytają mieszkańcy Radomska? [RANKING KSIĄŻEK]

202.192 to książki drukowane, 4.626 czasopisma oprawne, 91.928 – czasopisma bieżące i 3.714 – zbiory specjalne. I tu też jest się czym chwalić, bo w stosunku do poprzedniego roku, wypożyczono o 10.964 pozycji więcej (w tym o prawie 9 tys. więcej książek, 400 czasopism oprawnych, 650 – bieżących i 1340 zbiorów specjalnych).

Co wpływa na wzrost czytelnictwa? Biblioteka gromadzi 119 tytułów prasy bieżącej i regularnie kupuje nowości wydawnicze, na które od lat otrzymuje dotacje z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W 2017 roku dotacja wyniosła prawie 53 tysiące złotych, a w tym roku - 54 tysiące.
Placówka prowadzi też działalność kulturalno-oświatową, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. To konkursy, spotkania, autorskie, wykłady, spektakle, koncerty, wystawy plastyczne, fotograficzne, wystawy książek, lekcje biblioteczne, warsztaty, zajęcia komputerowe.

- Od kilku lat w całym kraju widać spadek czytelnictwa, u nas tendencja jest odwrotna. Oczywiście mniej czytają osoby młode, nastolatkowie, dużo czytają dorośli, także emeryci. Ale z czego cieszymy się najbardziej? Mamy bardzo duże zainteresowanie książkami wśród dzieci, a to dobrze rokuje na przyszłość, bo dzieci kiedyś będą dorosłymi czytelnikami. Dzieci bardzo często przychodzą do nas z rodzicami i korzystają nie tylko z naszych zbiorów, ale i różnych innych przedsięwzięć, które im proponujemy – wyjaśnia pani Anita.

Do czytania zachęca też widniejący na budynku biblioteki mural z hasłem „Czytanie uczłowiecza”. A w tym roku powstanie kolejny! Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku jako jedna z 10 placówek z całej Polski i jedyna biblioteka, otrzymała 26.700 złotych na realizację działań artystyczno-edukacyjnych ph. „Murale polskiej niepodległości”.
- To program realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Nasze działania we wrześniu i październiku skierujemy do uczniów 10 szkół podstawowych, będą spotkania autorskie, warsztaty street art i techniki muralu, a wszystko zakończy się właśnie powstaniem muralu na ścianie biblioteki od strony ul. Narutowicza - zapowiada Anita Janczak.

**Zobacz też:

Pasowanie na Czytelnika 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku [ZDJĘCIA, FILM]

**

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto