Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie granty na kształcenie psychiatrów dziecięcych. Rafał Trzaskowski ogłosił start nowego projektu

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Stolica zapłaci za kształcenie psychiatrów dziecięcych
Stolica zapłaci za kształcenie psychiatrów dziecięcych Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
W piątek 22 marca w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w warszawskim Ursusie odbyła się konferencja prezydenta stolicy dotycząca nowego miejskiego programu "Dofinansowanie kształcenia lekarzy na specjalizacji psychiatria dziecięca”. - Chcemy uruchomić pilotażowy projekt grantów dla lekarzy, którzy zdecydują się na dodatkowe kształcenie w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży - zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Władze Warszawy ogłosiły projekt dofinansowania kształcenia lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jak wskazują eksperci, już ponad pół miliona młodych osób w całej Polsce cierpi m.in. z powodu zaburzeń psychicznych. Ograniczona liczba specjalistów sprawia, że średni czas oczekiwania na Mazowszu na wizytę do psychiatry dziecięcego w ramach NFZ wynosi 378 dni.

Bardzo nam zależy na tym, żeby zwrócić uwagę na ten problem i żeby rozwiązywać go w sposób jak najbardziej efektywny. Dlatego chcemy uruchomić pilotażowy projekt grantów dla lekarzy, którzy zdecydują się na dodatkowe kształcenie w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. W całym kraju mamy obecnie niespełna 600 psychiatrów dziecięcych, czyli zdecydowanie za mało, z czego w samej Warszawie nieco ponad 100, a w miejskich podmiotach leczniczych pracuje dokładnie 15 psychiatrów dziecięcych. Zdajemy sobie sprawę, że zapotrzebowanie na lekarzy, którzy są wykształceni w tym kierunku, jest olbrzymie - podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Prezydent Warszawy: chcemy podwoić liczbę psychiatrów dziecięcych

Włodarz stolicy podkreślił podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 22 marca w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży przy pl. Czerwca 1976 r., że w planach jest podwojenie liczby psychiatrów dziecięcych w miejskich placówkach.

Naszym celem jest podwojenie liczby psychiatrów dziecięcych w miejskich placówkach w ciągu najbliższych 2-3 lat. Lekarze, którzy zdecydują się wziąć udział w tym programie, otrzymają miejskie dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł miesięcznie na cały okres kształcenia specjalizacyjnego - przekazał prezydent Warszawy.

Umowa z medykiem zobowiąże go do podjęcia zatrudnienia w miejskim podmiocie leczniczym, w wymiarze 20 godzin tygodniowo przez okres 3 lat.

Bardzo dziękuję panu prezydentowi, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, że pogłębia się problem psychologiczny i psychiatryczny dzieci. Cieszę się, że lekarze będą mogli osiągać specjalizację i lepsze umiejętności, aby pomagać młodym ludziom - zaznacza Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Miejskie granty. Założenia projektu

Ponieważ liczba miejsc do kształcenia lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży jest w Polsce bardzo ograniczona, chcemy, aby miejskie placówki ubiegały się o specjalne akredytacje. Dzięki temu nasze ośrodki, które już specjalizują się w opiece psychiatrycznej, tj. Szpital Wolski, czy poradnie na Woli, Ochocie i w Wawrze, będą miały możliwość prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz prowadzenia staży kierunkowych - podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za politykę zdrowotną miasta.

Jak podkreśla zastępczyni Rafała Trzaskowskiego, standardowo specjalizacja w tej dziedzinie trwa 5 lat.

Ponieważ zależy nam na skutecznym i sprawnym pozyskaniu nowych specjalistów, będziemy preferować rozwiązanie pozwalające na zastosowanie krótszego czasu kształcenia specjalizacyjnego, dedykowanego lekarzom posiadającym już określone specjalizacje - mówi wiceprezydentka miasta.

Szkolenia specjalizacyjne w trybie pozarezydenckim mogą odbywać się:

  • W ciągu 2 lat dla lekarzy posiadających tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie psychiatrii
  • W ciągu 3 lat dla lekarzy specjalistów lub posiadających specjalizację II stopnia w dziedzinie pediatrii, neurologii dziecięcej oraz posiadających specjalizację I stopnia w dziedzinie psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto