Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie obdarował prof. dr hab. n. med. Marek Pietryga

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie obdarował prof. dr hab. n. med. Marek Pietryga, który jest kierownikiem Centrum Diagnostyki Prenatalnej Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Pan doktor jest również autorem specjalistycznych książek z zakresu ginekologii, literatury beletrystycznej oraz pięknych wspomnień swojej babci – Marii Michalak, z którą spędził lata dzieciństwa w Koninie.

Mamy nadzieję, że o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli wkrótce otworzymy bibliotekę, a książki podarowane przez Prof. dr hab. n. med. Marek Pietryga będą mogły trafić do naszych czytelników- mówi dyrektor biblioteki Damian Kruczkowski.

Prof. dr hab. n. med. Marek Pietryga jest kierownikiem Centrum Diagnostyki Prenatalnej Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Jest autorem specjalistycznych podręczników z dziedziny ginekologii, ale także książek beletrystycznych.

Prof.Marek Pietryga: " Zapach książek lubiłem od zawsze. Kojarzył mi się z pochłanianiem wiedzy i intrygował. Jak miałem 10 lat to chciałem napisać pierwszą książkę, ale powstały tylko trzy strony. Pisanie książek specjalistycznych wzięło mi się po różnych zawodowych szkoleniach za granicą. Zobaczyłem wtedy, że na polskim rynku nie ma podręczników z zakresu obrazowania diagnostyki płodu. 16 lat temu był pomysł współautorstwa, potem pojawiały się kolejne, aż podsumowanie mojego życia zawodowego, czyli wydawnictwo „Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie”. Ta książka – „album” uczy obrazami. To jest specyficzne przekazywanie wiedzy. Tak też wyglądają moje wykłady.

Pierwszym pomysłem na pisanie o czymś innym było wydanie w formie książki wspomnień babci – Marii Michalak. Potem będąc na wakacjach postanowiłem, że trzeba podzielić się z innymi różnymi ciekawostkami, tak jak chcę się dzielić wiedzą medyczną. Z inspiracji podróżniczych wzięły się książki beletrystyczne, w których poznajemy inne kultury, ludzi, które uczą. Pierwszy był „Gen”, drugi „Dotyk Azji”, trzeci „Dotyk Azji i Afryki”, jako czwarty powstał „Gen MMXX”. Bohaterowie są ci sami, akcja jest inna, każdy rozdział można czytać osobno. Po prostu dzielę się z czytelnikami tym, o czym dowiedziałem się w danym miejscu. Dlaczego „Gen”? Ponieważ najbardziej rozwijającą się dziedziną medycyny jest genetyka, która poszła nieprzeciętnie do przodu - mówi Marek Pietryga.

W książkach jest również wątek o tym, jak w obecnych czasach można manipulować ludzkim genomem. Z drugiej strony podaję przykład terapii genowej. Zawodowo już wiele osiągnęłam. I pewnie niektórzy zdziwią się, że dziś piszę książki, ale na starość będę sobie czytał, gdzie byłem- dodaje Marek Pietryga ."

Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie:

"Książki medyczne trafią do filii w szpitalu, Wspomnienia Marii Michalak (babci) do czytelni, wypożyczalni głównej, Filii Starówka i Filii Siódemka. Thriller w całość do wypożyczalni."

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto