Licheń. XXI Dzień Papieski pod hasłem - "Nie lękajcie się"

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Biuro prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Udostępnij:
"Nie lękajcie się" - to hasło XXI Dnia Papieskiego organizowanego w Polsce i w ośrodkach polonijnych w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Obchody Dnia Papieskiego rozpocznie msza święta także w Licheniu upamiętniano osobę i dzieło św. Jana Pawła II. Modlono się, byśmy dzięki umiejętności spotkania, jakiego uczył św. Jan Paweł II, potrafili na co dzień przezwyciężać wszelką nieufność, pokusę zniewag, a przyczyniali się do wzrostu miłości, wierności i przebaczenia. Uczestniczący w głównej Mszy Świętej w licheńskiej bazylice mogli otrzymać nowe niezwykłe licheńskie różańce z okazji trwającego miesiąca różańcowego.

XXI Dzień Papieski w licheńskiej bazylice

„Spoglądamy z miłością na osobę Jana Pawła II, całe jego dzieło, prosząc go o wstawiennictwo w naszych sprawach i sprawach naszej Ojczyzny. Uczmy się od Ojca Świętego postawy zawierzenia i ufności Bogu na wzór Maryi” – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium rozpoczynając południową Mszę Świętą.

Podczas liturgii został odczytany List pasterski Episkopatu Polski przeznaczony na XXI Dzień Papieski. Polscy biskupi przypominają w nim, że Bóg „jako najlepszy Ojciec nieustannie interesuje się życiem swoich dzieci”. List przywołuje papieskie orędzie nadziei. Chrystusowe wezwanie „Nie lękajcie się!” jest aktualne także dzisiaj. Świadkiem nadziei wypełniającym to wezwanie poprzez konkretne dzieła miłosierdzia staje się Kościół, czego przykładem jest niedawno beatyfikowana Matka Elżbieta Róża Czacka założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. „Od Jezusa czerpiemy bowiem nadzieję, że możemy przejść przez doświadczenie cierpienia, zwłaszcza niezawinionego, gdyż na drugiej stronie naszego krzyża przybity jest On. Tylko osobiste spotkanie z Jezusem, przeżyte we wspólnocie wierzących, może dać nam pokój w najtrudniejszych sytuacjach życiowych” – czytamy w Liście.

„Niedościgłym wzorem zaufania Bogu i wierności Jego woli jest dla nas Maryja. U Niej szukali nadziei i Jej orędownictwa przyzywali św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński. Matce Odkupiciela zawierzali swoje życie i posługę w dramatycznym dla Kościoła i Ojczyny czasie. Dzięki temu zachowali jedność, pomimo wrogich prób rozbicia Kościoła. Maryja przypomina, aby nie tracić nadziei, nawet wówczas, gdy wszystko zdaje się sprzysięgać przeciwko nam. Bóg nigdy nie wypuszcza nas ze swoich dłoni i jeżeli Mu zaufamy przeprowadzi nas przez najtrudniejsze doświadczenia” – podkreślają polscy biskupi.

List z okazji Dnia Papieskiego przybliża także Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która jest niczym „konsekwentnie budowany od 21 lat przez nas wszystkich ‘żywy pomnik’ wdzięczności św. Janowi Pawłowi II”. „Co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z wiosek i małych miejscowości całej Polski”. 10 października był okazją do kwesty w kościołach i w miejscach publicznych wspomagającej ten wyjątkowy cel.[

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Kustosz pobłogosławił różańce, które chętni pielgrzymi mogli zabrać do domów, by modlić się tą piękną modlitwą w duchowej łączności z licheńskim sanktuarium. Różańce zdobi wizerunek Matki Bożej Licheńskiej oraz scena objawień w lesie grąblińskim. Niezwykły natomiast jest znajdujący się przy nich krzyżyk - wierna kopia krzyża, do którego w czasie II wojny światowej w Licheniu strzelała Niemka, Berta Bauer, próbując udowodnić, że Boga nie ma. Ksiądz Kumala przy tej okazji przypomniał, że św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do sanktuarium w 1999 r. jako wotum zostawił właśnie różaniec, który obecnie umieszczony jest przy wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Liturgii towarzyszyli muzycy Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego.

W najbliższą sobotę, 16 października, przypada 43. rocznica wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie