Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licheń: Rycerzy Kolumba nie myślą czy pomagać, ale jak pomagać

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Rycerze Kolumba świętują w dniach 21-22 maja w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – przeżywają XI Konwencję Stanową w Polsce pod hasłem „Kościół jest siłą tego Narodu”.

Rycerze Kolumba w Licheniu

Pod hasłem „Kościół jest siłą tego Narodu” w Licheniu w dniach 21-22 maja odbyła się XI Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce. Głównej Mszy Świętej odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W tegorocznym spotkaniu, które ze względu na pandemię musiało odbyć się częściowo w formule zdalnej, uczestniczyło ponad sto osób, m.in. kapelani Rad lokalnych z całej Polski oraz delegaci Rad Stanowych. Uczestnicy podsumowali ostatni rok działalności, wyróżniono i nagrodzono wyjątkowe dzieła rycerskie oraz rodzinę roku. Rycerze Kolumba wyznaczyli nowe cele na kolejny rok bratni oraz wybrali członków Rady Stanowej. „Mamy wyjątkowo trudny, pandemiczny rok” – mówił Delegat Stanowy, Krzysztof Zuba – „Warto się zwrócić do Matki, dlatego jesteśmy u Matki Bożej Licheńskiej. Mamy w pamięci nasze spotkanie sprzed dwóch lat, w którym wzięło udział około 500 osób. Jest to miejsce wyjątkowe. W codziennym zgiełku zabieganym, zapracowanym Licheń daje szansę, by oderwać się, wyciszyć, zbliżyć do Boga, pomodlić, a jednocześnie daje także warunki, by spotkać się z braćmi.”

Centralnym momentem Konwencji była uroczysta Msza Święta celebrowana w piątek, 21 maja, o godzinie 17.00 w bazylice pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Liturgię zainaugurowało procesyjne wniesienie relikwii św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II oraz założyciela Rycerzy Kolumba bł. ks. Michaela McGivneya. W imieniu opiekunów licheńskiego sanktuarium, zgromadzonych powitał ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej: „Życzymy byście mogli tu zawierzyć Matce Boga i Kościoła to wszystko, z czym pielgrzymujecie i byście mogli jak najgłębiej przeżyć to spotkanie. Jesteście w Domu Matki. Ona pragnie pozostać w Waszych sercach i prowadzić ku Chrystusowi” – mówił marianin.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisław Gądecki podkreślił, ze stowarzyszenie jest znakiem tego, „jak z niczego może powstać największa organizacja katolicka w świecie”. Hierarcha przybliżył historię zakonu powstałego z inicjatywy proboszcza, ks. Michaela McGivneya. Stowarzyszenie złożone obecnie z około 2 milionów członków swoje początki miało 2 października 1881 roku. Wówczas mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy kościoła w New Haven, w stanie Connecticut. „Członkowie od początku pomagali sobie w każdej potrzebie. Wytworzyli więź wynikającą nie tylko ze wspólnych prac charytatywnych” – opowiadał abp Gądecki – „Przybyli do Matki Bożej Licheńskiej, by zaczerpnąć ducha macierzyńskiego, który potrzebny jest w każdej rodzinie i organizacji, która chciałaby, (…) stworzyć silne więzi wzajemnego braterstwa, aby będąc na służbie Jednemu, mogli być ciągle na służbie wszystkim.”

b][Homilię podczas uroczystej liturgii wygłosił ks. dr Paweł Rytel-Adrianik, dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. „Rycerze Kolumba są zawsze gotowi, do pełnienia swojej misji i służby. Co więcej, pomagają innym, by być gotowymi służyć. Sam tego doświadczyłem” – mówił homileta. „Braterstwo, jedność, miłosierdzie i patriotyzm to cztery filary Rycerzy Kolumba. (…) Nie bójmy się zapytać sami siebie, czy nie zdezerterowaliśmy, czy nie uciekliśmy, zamiast stanąć w wyłomie. Bo mężczyźni dziś często dezerterują. Dlatego tak ważne są katolickie organizacje mężczyzn, które się wzajemnie wspierają w duchu braterstwa. Nawet jeśli by ktoś zdezerterował, upadł, to Rycerze pomagają mu powstać.”

Ks. Rytel-Adrianik zwracał uwagę na dar beatyfikacji ks. McGivneya. „To nie jest przypadek, że cud do jego beatyfikacji to jest uzdrowienie dziecka jeszcze nienarodzonego” – mówił, podkreślając, że Rycerze Kolumba kupują sprzęt do USG dla kobiet w ciąży – „Ile żeście uratowali ludzi! Ile istnień ludzkich! To jest coś bardzo konkretnego. A dzisiaj jest tu z nami dzwon, Głos Nienarodzonych, który zabije na znak troski o życie, że Rycerze Kolumba nie dezerterują! (…) Przed nami stoi wyzwanie, abyśmy nie tylko sami korzystali z sakramentów, ale również z troski zaprosili, jako Rycerze innych do Kościoła i sakramentów świętych."

Kapłan przekazał zebranym w licheńskiej świątyni słowa Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba, ks. abp. Wacława Depo, który nie mógł przybyć na spotkanie. Hierarcha poprosił o przekazanie Rycerzom przesłania o jedności, które jest niezwykle podczas całej drogi Rycerzy Kolumba w Polsce, którzy przybyli do naszej Ojczyzny na prośbę i zgodnie z sugestią św. Jana Pawła II.

Podczas Eucharystii zbierano ofiary na rzecz katolików na Ukrainie. Po liturgii w bazylice odbyło się podsumowanie minionego roku. podziękowania i wręczenie nagród dla poszczególnych rad. Dziękowano m. in. abp. Gądeckiemu, wręczając wizerunek Matki Bożej z Guadelupe, która jest patronką Zakonu. Do nagród stanowych w tym roku zgłoszono ponad 200 programów realizowanych przez rady ponad to, czym zajmują się normalnie. „Rycerze Kolumba nie zastanawiają się, czy pomagać, ale jak pomagać” – wyjaśnił Krzysztof Zuba. W sumie w czterech kategoriach (wiara, społeczność, rodzina i życie) za unikalne działanie wyróżniono 20 Rad Stanowych.

Nagrodę dla Rodziny Roku otrzymali Michał i Andżelika Steciak z Karsznic (diec. kielecka), zaangażowani w życie Kościoła, akcje społeczne, kulturalne i wolontaryjne. Małżeństwo, które uruchomiło fundację Wioska Aniołów pomagającą dzieciom i seniorom, mierzyło się z problemem bezpłodności. Pragnąc założenia rodziny, rok temu adoptowali Piotrusia, którego biologiczni rodzicie porzucili ze względu na Zespół Downa, a w tym roku – Marysię. W procesie adopcyjnym chłopczyka 9 wcześniejszych małżeństw nie zdecydowało się nawet poznać ze względu na niepełnosprawność. Małżonkowie na codzienni podejmują duży wysiłek związany z rehabilitacją syna i wychowaniem malutkich dzieci.

Uczestnicy spotkania mieli okazję uderzyć w pobłogosławiony we wrześniu 2020 roku przez papieża Franciszka dzwon „Głos Nienarodzonych”. „Każdy zatroskany o obronę życia ma możliwość uderzyć w ten dzwon. To nie jest zwykłe uderzenie. To zobowiązanie do opowiadania się za życiem” – wyjaśniali organizatorzy.

Wśród listów gratulacyjnych od polskich hierarchów oraz fundacji, z którymi zakon współpracuje, znalazł się m.in. list abp. Wacław Depo, Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba.

„Dziękując Bogu za waszą obecność i posługę na polskich ziemiach, chcemy dzisiaj potwierdzać dzieło braterskiej jedności i pomocy charytatywnej wobec potrzebujących. Jako wyraz naszej miłości, jednocześnie mamy nadzieję, że nasza osobista formacja na wzór błogosławionego ks. Michała McGivneya i przez jego wstawiennictwo, przyczyni się do jeszcze głębszej osobistej więzi każdego z braci z Chrystusem” – pisał metropolita częstochowski.

Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, którzy pomagają w różnorakich potrzebach. Podejmują wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej czy pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy. W zakonie na całym świecie zrzeszonych jest ponad 2.000.000 mężczyzn, którzy służą Kościołowi wprowadzając wiarę w czyn. W Polsce jest ok. 7 tysięcy Rycerzy, w tym ok. 700 księży. Członkami Rycerzy Kolumba mogą zostać dorośli mężczyźni, praktykujący katolicy, będący w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Licheń: Rycerzy Kolumba nie myślą czy pomagać, ale jak pomagać - Konin Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto