Licheń - Pielgrzymka "Solidarności" [ZDJĘCIA]

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Kilka tysięcy związkowców z całej Polski przybyło do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej na XXI Ogólnopolską Pielgrzymkę NSZZ Solidarność.W tym roku związkowcom towarzyszyło hasło „Maryjo, uproś nam wiarę głęboką”

Ludzie Solidarności u Matki Bożej Licheńskiej

Pod hasłem „Maryjo, uproś nam wiarę głęboką” w licheńskim sanktuarium odbyła się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ Solidarność. W weekend 15-16 kwietnia do Lichenia Starego przybyli przedstawiciele związków z całego kraju należący do różnych zawodów, m.in.: górnicy, energetycy, stoczniowcy, hutnicy czy kolejarze.

Pielgrzymkę tradycyjnie rozpoczęła droga krzyżowa odprawiona pod gołym niebem. Nabożeństwu, które w sobotni wieczór zgromadziło tłumy pielgrzymów przewodniczył ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. Kulminacyjnym momentem była uroczysta Msza Święta celebrowana w Niedzielę Bożego Miłosierdzia w licheńskiej bazylice pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przyszło nam żyć w takich czasach, gdy przychodzą niszczyć Kościół. Wobec tych faktów nie możemy być obojętni. Jeżeli tak byśmy postąpili, bylibyśmy nijacy. Gdyby Ojciec Święty nas nie obudził, nie powstałaby Solidarność i nas może by tutaj nie było – zauważył Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Życzył uczestnikom napełnienia Duchem Świętym – Jako chrześcijanie trzymajmy się bardziej Ducha Świętego niż ducha czasu. To gwarancja, byśmy nie zbłądzili – mówił.

Piotr Trybek, Szef Gabinetu Politycznego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przekazał wyrazy szacunku i pozdrowienia od Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marleny Maląg, która nie mogła przybyć na wydarzenie. Pani minister w liście do pielgrzymów podkreśliła, że przybywają do Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, „by dać wyraz jedności w budowaniu wspólnoty w imię dobra powszechnego”, a ich obecność jest świadectwem wyboru określonych wartości w drodze do odnowy duchowej oraz okazją do podejmowania dzieła św. Jana Pawła II, który podkreślał godność ludzi pracy.

Na rozpoczęcie Mszy Świętej w procesji wniesiono relikwie bł. Jerzego Popiełuszki, patrona Solidarności oraz św. Jana Pawła II. W liturgii wzięło udział niemal trzy tysiące pielgrzymów oraz ponad siedemdziesiąt pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całej Polski. W imieniu księży marianów, gospodarzy licheńskiego sanktuarium, zebranych powitał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz miejsca. – O uproszenie i umocnienie łaski wiary modlił się właśnie w naszym sanktuarium w 1999 r. św. Jan Paweł II, który uczył, że solidarność oznacza zawsze dla siebie nawzajem a nigdy przeciw sobie – przypomniał marianin.

Czy dzisiaj po ponad czterdziestu latach od narodzenia milionowego ruchu ,,Solidarności", możemy uznać, że wszystko dokonało się tak, jak żeśmy tego pragnęli? – pytał bp. Wętkowski – Wielu ludzi w naszej Ojczyźnie doświadcza dzisiaj, że mają mało do powiedzenia, że decydują jacyś ukryci ludzie z wielkimi pieniędzmi, wpływami i mediami, posługując się figurantami, czyli przez nikogo nie wybranymi i przed nikim nie odpowiadającymi, anonimowymi urzędnikami (…), którzy narzucają coraz bardziej szalone pomysły (…) Widoczne stają się dla nas ciemne strony idei postępu i dobrobytu. Mimo wielkości odkryć naukowych i osiągnięć techniki, człowiek nie wydaje się dzisiaj bardziej wolny, bardziej ludzki; wciąż utrzymują się liczne formy wyzysku, manipulacji, przemocy, nadużyć, niesprawiedliwości. Potrzebujemy nie tylko chleba materialnego, lecz także znaczenia i nadziei, pewnego fundamentu, solidnego gruntu, który pomoże nam żyć z autentycznym sensem również w kryzysie, w mrokach, pośród trudności i codziennych problemów.

– Drodzy Pielgrzymi Solidarności przybywacie właśnie tutaj do Lichenia do Bolesnej Królowej Polski, aby tutaj prosić: Maryjo, uproś nam wiarę głęboką – zwrócił się do uczestników pielgrzymki

ksiądz biskup. W swojej homilii zastanawiał się, co znaczy wierzyć dzisiaj. – Wychowanie do wiary musi być zrodzone przede wszystkim z prawdziwego spotkania z Bogiem w Jezusie Chrystusie, z miłości do Niego, z takiego pokładania w Nim ufności, by przenikała ona całe życie.

W kontekście hasła tegorocznej pielgrzymki Solidarności, hierarcha zachęcał, by zadać sobie pytanie, czy pozwalamy, by nas oświeciła wiara Maryi. Matkę Bożą przedstawił jako wzór zaufania Bogu, który chce zawsze i jedynie dobra człowieka. Biskup włocławski zachęcał, by odnaleźć w Maryi model i wzór wiary ucznia Chrystusa. Podkreślał, że na wydarzenia we współczesnym świecie, jako ludzie wiary, możemy odpowiedzieć, podążając za patronem „Solidarności” bł. ks. Jerzym Popiełuszko, który nieustannie powtarzał: ,,Zło dobrem zwyciężaj".

Homilię zakończyły słowa modlitwy św. Jana Pawła II, które wypowiedział w licheńskim sanktuarium podczas swojej pielgrzymki w 1999 r., a które, zdaniem biskupa włocławskiego, doskonale wpisują się w hasło tegorocznej pielgrzymki Solidarności do Lichenia: „czuwaj nad naszą niewzruszoną wiernością Bogu, krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi świętemu, tak jak to czyniłaś od zarania naszych dziejów. Broń tego narodu, który od tysiąca lat idzie drogami Ewangelii. Spraw, abyśmy żyli, wzrastali i wytrwali w wierze do końca".

Bez solidarności nie ma przyszłości – stwierdził ks. Janusz Kumala MIC – Tym, co nas jednoczy jest solidarność, bycie dla siebie nawzajem, patrzenie na drugiego z miłością, wyrozumiałością, nadzieją na przemianę serca. Po wiarę przybywamy do licheńskiego sanktuarium, prosząc Matkę Bożą, Bolesną Królową Polski, by pochylała się nad nami, anszą ojczyzną i każdym z nas. Ufamy, że tak jest.

Po uroczystej Mszy Świętej uczestnicy pielgrzymki wraz z pocztami sztandarowymi pod znajdujące się nieopodal bazyliki pomniki św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz obelisk upamiętniający powstanie NSZZ „Solidarność”. Przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy odśpiewali hymn narodowy i złożyli pod pomnikami kwiaty.


Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie