Koszykówka - Zima sprzyja koszykarkom MUKS

Krzysztof Maciejewski
Koszykarki MUKS Poznań kontynuują zwycięską serię. Pod-opieczne Iwony Jabłońskiej wygrały na wyjeździe z GTK Wejhe-rowo 75:47 i pozostają jedyną niepokonaną drużyną w pierwszej Centralnej Lidze Kobiet.

Spotkanie z GTK Wejherowo wydawało się być dla poznańskiego zespołu jednym z najtrudniejszych meczów w pierwszej fazie rozgrywek. Mogło takim być, ale nie było, ponieważ zespół gospodyń, rezerw mistrza Polski Lotosu Gdynia, nie mógł wystąpić wzmocniony zawodniczkami z PLKK. Ze wzglę-du na zimowe problemy mistrzyń Polski z powrotem z Chorwacji ze spotkania Euroligi, mecz Lotosu w FGE został przełożony na niedzielę i wzmocnienie drużyny z Wejhe-rowa nie było możliwe.
To ułatwiło zadanie koszykarkom MUKS, które wygrały bardzo pewnie, losy spotkania rozstrzygając już w pierwszej połowie. Ekipa Iwony Jabłońskiej, mimo że wystąpiła osłabiona brakiem Magdaleny Idziorek i Magdaleny Koperwas, do przerwy prowadziła różnicą 22 punktów. Potem była słabsza trzecia kwarta, ale w ostatniej odsłonie znowu dominowały podopieczne Iwony Jabłońskiej.

W grupie A zwycięstwo odniosła także drużyna MKS PWSZ Kon-Bet Konin, wygrywając przed własną widownią z KKS Olsztyn 91:83. Zawodniczki Tomasza Grabianowskiego zajmują w tabeli drugą lokatę. Beniaminek napsuł jednak koniniankom sporo krwi i miejscowe dopiero w drugiej połowie zapewniły sobie wygraną (do przerwy 10 punktami prowadziły olsztynianki). Unia Swarzędz tym razem pauzowała.

W grupie B Ostrovia mimo dobrej gry, nie sprostała w spotkaniu wyjazdowym liderowi tabeli, drużynie Solparku Kleszczów Pabianice, przegrywając 49:54. Podopieczne Piotra Czaski zapewne znajdą się wśród zespołów walczących o awans, ale to chyba wszystko, co będą w stanie osiągnąć w obecnym sezonie. Cel - pewne utrzymanie się w pierwszej lidze - będzie jednak osiągnięty już po pierwszej fazie rozgrywek, a takie właśnie zadanie miała przed sobą drużyna z Ostrowa.
Losy meczu rozstrzygnęły się dopiero w samej końcówce. Jeszcze na 10 minut przed ostatnią syreną było 40:38 dla Ostrovii, a w 33. minucie po trafieniu Elżbiety Paździerskiej ostatni w tym spotkaniu remis (46:46).

- Daleki jestem od wypowiadania się na temat pracy sędziów, ale momentami w tym meczu miałem wrażenie, że gramy piątką przeciwko siódemce - powiedział Piotr Czaska, szkoleniowiec Ostrovii.
Sobotnio-niedzielna kolejka spotkań była ostatnią tegoroczną kolejką w 1. Centralnej Lidze Kobiet. Dopiero jutro tegoroczne występy zakończą natomiast zespoły FGE. Super Pol Tęcza Leszno dzisiaj o 18, podejmować będzie ŁKS Siemens AGD Łódź. INEA/AZS Poznań jutro zmierzy się na wyjeździe z PTS Liderem Pruszków (godz. 19).

GTK Wejherowo - MUKS Poznań 47:75 (8:18, 9:21, 20:10, 10:26)
MUKS: D. Mistygacz 20, Skowronek 14, M. Mistygacz 13, Ćwiklińska 8, Casimiro 6, I. Szarzyńska 5 (1x3), Zuchora 4, Najtkowska 3, Owczarzak 2, Kacperska 0.

MKS PWSZ Kon-Bet Konin - KKS Olsztyn 91:83 (16:19, 18:25, 28:16, 29:23)
Kon-Bet: Lewandowska 22 (1x3), Libertowska 18, Szemraj 15, Czachor 13, Wierzbicka 12, Motyl 9, Łuczak 2, Tyczkowska 0, Wiertelak 0.

Solpark Kleszczów Pabianice - Ostrovia 54:49 (10:12, 15:12, 13:16, 16:9)
Ostrovia: Kaczmarek 12 (2x3), Krygowska 10 (2x3), Krzyżaniak 9 (1x3), Cebulska 8, Parysek 6, Paździerska 4, Misiek 0, Nowicka 0, Czaska 0.