Koszykówka - Poznański MUKS nie zwalnia tempa

Krzysztof Maciejewski
Iwona Jabłońska wskazuje drogę do Ford Germaz Ekstraklasy
Iwona Jabłońska wskazuje drogę do Ford Germaz Ekstraklasy Grzegorz Dembiński
Koszykarki MUKS Poznań kontynuują zwycięską serię w drodze do Ford Germaz Ekstraklasy. Na inaugurację finałowej fazy rozgrywek pierwszej Centralnej Ligi Kobiet drużyna Iwony Jabłońskiej nie dała w sobotę żadnych szans zespołowi IDS Bud Piaseczno, gromiąc rywalki różnicą ponad 40 punktów - 77:35. W drugiej połowie rywalki zdołały uzyskać tylko 14 "oczek".

Pewnym zmartwieniem Iwony Jabłońskiej jest tylko uraz stawu skokowego, którego nabawiła się Magdalena Koperwas. Na szczęście nie powinien on przeszkodzić koszykarce w kolejnych spotkaniach ligowych oraz zbliżających się rozgrywkach młodzieżowych, do których MUKS - jak zwykle - przykłada bardzo dużą wagę.

Niepokonany MUKS utrzymał prowadzenie w tabeli, mimo że ma o jedno spotkanie rozegrane mniej niż zajmujący drugą lokatę Solpark Kleszczów Pabianice. Stało się tak, ponieważ pabianiczanki po pokonaniu w piątek GTK Wejherowo, w niedzielę poniosły drugą porażkę w rozgrywkach, wysoko przegrywając 65:88 wyjazdowy mecz z MKS PWSZ Kon-Bet Konin, który sukces zawdzięcza bardzo wysokiej skuteczności (65 procent z gry i 94 procent z rzutów wolnych). Aż cztery koszykarki z Konina zdobyły w tym spotkaniu więcej niż 10 punktów.

Od zwycięstwa rozpoczęła rywalizację w grupie finałowej także trzecia z drużyn naszego regionu - Ostrovia Ostrów Wielkopolski, która na własnym parkiecie pokonała Arcusa SMS PZKosz Łomianki 74:68.

Ostrowianki odniosły cenne zwycięstwo, mimo że wciąż nie w pełni sił są po kłopotach zdrowotnych młodzieżowe reprezentantki kraju Martyna Cebul-ska oraz Milena Krzyżaniak, przez co Ostrovia rozpoczęła spotkanie w innym niż zwykle ustawieniu, a zawodniczki rezerwowe przebywały na parkiecie dłużej niż zazwyczaj. Najskuteczniejsza w zwycięskim zespole była Karolina Kaczmarek, bardzo dobrze zagrała również Elżbieta Paździerska.

W grupie finałowej Wielkopolanki odniosły w miniony weekend komplet zwycięstw, nie powiodło się natomiast walczącej o utrzymanie na zapleczu Ford Germaz Ekstraklasy drużynie Unii Swarzędz. Podopieczne Anny Talarczyk mimo bardzo dzielnej postawy uległy na wyjeździe prowadzącej w tabeli Wiśle II McArthur Kraków 52:54 i ich sytuacja, choć do zakończenia rywalizacji pozostało siedem kolejek, jest bardzo trudna.

Spotkanie pod Wawelem było bardzo zacięte i wyrównane. Przez całą pierwszą połowę wynik oscylował wokół remisu i dopiero na początku trzeciej kwarty wiślaczkom udało się zdobyć siedem punktów z rzędu, co dało im prowadzenie 32:24. Ambitne koszykarki ze Swarzędza odrobiły jednak straty i walka o zwycięstwo trwała do ostatnich sekund. Wprawdzie po "trójce" Aleksandry Ćwięk, na niespełna cztery minuty przed końcem krakowianki powiększyły przewagę do pięciu "oczek", ale następnie sześć punktów z rzędu zdobyła Unia i zespół ze Swarzędza prowadził 48:47. Niestety korzystnego wyniku nie udało się podopiecznym Anny Talarczyk utrzymać. Dzięki punktom Magdaleny Musiał oraz skutecznym rzutom wolnym Ćwięk zrobiło się 51:48 dla wiślaczek i choć Olga Pacyńska rzutem "za trzy" doprowadziła do remisu, szybko trafieniem zza linii 6,75 odpowiedziała Karolina Fiejdasz. Jak się okazało, był to rzut na wagę wygranej krakowianek. Gdy do końca zostało kilka sekund, wiślaczki sfaulowały Aleksandrę Pietraszek, ale ponieważ nie było już czasu na inne rozwiązanie, jedyną szansą na doprowadzenie do dogrywki było po pierwszym celnym rzucie specjalnie spudłować i po zbiórce skutecznie rzucić. Niestety odbita od tablicy piłka trafiła do rąk wiślaczek i to one cieszyły się ze zwycięstwa.

- Bardzo żałujemy tej porażki, bo punkty są nam niezwykle potrzebne. Zabrakło trochę szczęścia i większej liczby zbiórek w obronie - skomentowała trenerka Unii.
A kolejne spotkania w 1 Centralnej Lidze Kobiet już jutro. Ostrovia o 17.15 zmierzy się w stolicy z AZS Uniwersytet Warszawski, a Arcus SMS PZKosz Łomianki o 16 podejmie AZS OPTeam Rzeszów. MUKS w piątek zagra na wyjeździe z Koroną Kraków (15), natomiast MKS PWSZ Kon Bet Konin mecz z IDS BUD w Piasecznie rozegra w niedzielę (15).

W grupie zespołów walczących o utrzymanie Unia jutro o 18 podejmować będzie Domeny pl. Siemaszka. Ponadto AZS UMCS Lublin zmierzy się z AZS Uniwersytet Gdański, a MKS MOS Finepharm Karkonosze Jelenia Góra z AZS PWSZ II Gorzów Wielkopolski.

MUKS Poznań - IDS BUD Piaseczno 77:35 (20:13, 19:8, 15:7, 23:7)
MUKS: Idziorek 15, Koperwas 12, D. Mistygacz 10, Szarzyńska 10 (2x3), Owczarzak 8, Ćwiklińska 6, M. Mistygacz 5 (1x3), Skowronek 5, Casimiro 4, Babij 2, Kacperska 0.
Wisła II McArthur Kraków - Unia Swarzędz 54:52 (12:12, 13:12, 15:13, 12:15)
Unia: Gurzęda 14 (2x3), Pacyńska 13 (1x3), Pietraszek 10 (1x3), Grześczyk 9, Jaworska 3, Kuras 3, Dedio 0, Kromka 0.