18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół z diabłem pod chórem. Odkrywanie Wielkopolski z Tygodnikiem Wągrowieckim

ADE
Arkadiusz Dembiński
Tarnowo Pałuckie to niewielka miejscowość położona pod Wągrowcem. Jednak to właśnie tu znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków powiatu wągrowieckiego. Mowa o XIV- wiecznym drewnianym kościółku

Wcześniej w tym miejscu także znajdował się już kościół, gdyż historia miejscowości jest jeszcze starsza. W drugiej połowie XIV wieku rozpoczęto budową świątyni, która stoi po dziś dzień.

Jego powstanie wiązało się najprawdopodobniej z przywilejem Kazimierza Wielkiego z 1370 r. Jak wynika z badań dendrochronologicznych, zakrystię i prawdopodobnie korpus jego nawy głównej wybudowano w ostatniej ćwierci XIV wieku.

Najstarsze drewno użyte do jego konstrukcji zostało ścięte jesienią-zimą 1373-1374 roku. Przez lata swojego istnienia kościół był kilkukrotnie remontowany i przebudowywany. W latach 1628-1629 dokonano wymiany więźby dachowej. A w latach 1639-1640 od jego zachodniej strony dostawiono wierzę.

Turystyka w Wielkopolsce - serwis specjalny

Co także bardzo istotne, wnętrze kościoła jest bogato zdobione liczną polichromią. Jednak co istotne nie jest ona spójna. Wynika to z faktu, że powstawała w różnych okresach istnienia kościoła. Najwięcej ściennych malowideł powstało w XVII wieku.

Na ścianie północnej ukazano sceny z życia św. Małgorzaty, a na ścianie południowej sceny z życia św. Mikołaja.

Na stropie nawy głównej, podzielonym na kwatery - w części środkowej, w rolwerkowym obramowaniu - przedstawiono scenę adoracji Trójcy Świętej.

Scenę tę otaczają symbole czterech ewangelistów oraz kasetony z wizerunkami proroków, ojców Kościoła, a także słabo czytelne symbole i narzędzia Męki Pańskiej. W prezbiterium natomiast na malowidłach zobrazowano sceny z Nowego Testamentu: Zwiastowanie NMP, Nawiedzenie, Narodzenie Chrystusa, Obrzezanie, Pokłon Trzech Króli, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha Świętego.

W środkowej części wschodniej ściany prezbiterium - przedstawiono udrapowaną kotarę, która stanowiła najprawdopodobniej tło dla pierwotnego ołtarza. Strop prezbiterium ozdobiony jest wiciami roślinnymi w układzie strefowym, a w zakrystii motywami roślinnymi.

Jedno z ciekawszych malowideł znajduje się pod kościelnym chórem najczęściej schowane przed oczami wiernych.
To tam można zobaczyć wizerunek diabła…

Kościół w Tarnowie Pałuckim to nie tylko stałe miejsce odwiedzin turystów przybywających do Wągrowca, ale także jedno z bardziej popularnych miejsc do zawierania sakramentu małżeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto