Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kościół w Żychlinie Parafii Ewangelicko - Reformowanej będzie jak nowy [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska
Kościół w Żychlinie
Kościół w Żychlinie Beata Pieczyńska
Kościół w Żychlinie Parafii Ewangelicko - Reformowanej będzie jak nowy. Zabytkowa świątynia wzniesiona przez szlachtę ziemską jest bardzo zniszczona. Odzyskać ma jednak swój blask. Rozpoczął się właśnie jej remont.

Kościół w Żychlinie Parafii Ewangelicko - Reformowanej będzie jak nowy

Remont i malowanie elewacji oraz wymiana stolarki okiennej budynku kościoła ewangelicko - reformowanego w Żychlinie, rozpoczął się na początku września i potrwać ma około 2 miesięcy. Prowadzony jest z pieniędzy pozyskanych od sponsorów. Kościół w Żychlinie jest cennym zabytkiem w Polsce, najstarszym reformowanym w naszym kraju. Za pięć lat będzie obchodził 200-lecie. Pomimo tego parafii nieprzerwanie działającej od początków XVII wieku nie udało się przekonać Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do wsparcia remontu. Niestety również efektów nie przyniosły starania w Urzędzie Marszałkowskim.
Kościół w Żychlinie Parafii Ewnagelicko - Reformowanej zwrócił się z prośbą o wsparcie do władz Starego Miasta. Czeka na odpowiedź. ma nadzieję, że samorządowcy nie odmówią pomocy.
Remont jest konieczny nie tylko na zły stan elewacji ale również ma innym wymiar. Otóż w przyszłym roku obchodzić będziemy 500-lecie Reformacji w Europie.

- Polska trasa obchodów reformacji wiedzie przez Żychlin. Tutaj przyjeżdżać będą wycieczki. Chcemy by zobaczyły zabytek w takim stanie o którym będzie można później tylko dobrze opowiadać - mówi proboszcz parafii Tadeusz Jelinek.

- Przyszłoroczne obchody to ważny moment, by zatroszczyć się o nasze historyczne dziedzictwo. Zwracamy się z prośbą do osób, którym leży to na sercu, o finansowe wsparcie remontu. Dzięki zebranym środkom skromny neoklasycystyczny kościół będzie można w znacznym stopniu odnowić i przywrócić estetyczny wygląd. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy - dodaje .

]Kościół w Żychlinie Parafii Ewangelicko - Reformowanej - Oto konto bankowe parafii w Żychlinie:
Nr 31 1020 2746 0000 3302 0065 4541 (SWIFT): BPKOPLPW

Darowizny na cele kultu religijnego można odliczyć od podatku.

Wspominając kościół w Żychlinie nie sposób pominąć lapidarium urządzone w sąsiedztwie świątyni i dzwonnicy. To tam gromadzone są zabytkowe nagrobki, przenoszone tu z niszczejących cmentarzy protestanckich w całej Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto