Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia srebra jednym z najważniejszych obiektów poprzemysłowych

TK. SMZT
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej sieci ERIH
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej sieci ERIH Tomasz Klyta
Tarnogórska Kopalnia Srebra już oficjalnie na liście Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego(ERIH). Wczoraj wieczorem uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę potwierdzającą przynależność kopalni do prestiżowej listy.

- Zabytkowa Kopalnia Srebra to kolejny bardzo ważny punkt na industrialnej mapie naszego kontynentu. Cieszymy się, że jesteście z nami" - mówił podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej prezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego profesor Meinrad Maria Grenwig.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy pamiątkowej sieci ERIH dokonaliwspólnie Meinrad Maria Grenwig, szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Marek Kandzia, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat oraz burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

"ERIH to na dzisiaj około 200-stu zabytków techniki w Europie. Spośród nich 80 to tak zwane Punkty Kotwiczne, czyli najważniejsze zabytki w tej historii przemysłowej Europy, które dlatego jaka jest dziś Europa, odegrały najważniejszą rolę. To jest udokumentowanie, że dziedzictwo industrialne, że śląskie zabytki techniki są częścią większej całości, tej całości która zmieniła kompletnie kontynent europejski" - mówił Adam Hajduga, wiceprezydent ERIH'a i kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Podczas symbolicznego odsłonięcia tablicy obecni byli także przedstawiciele niemieckich i francuskich regionów poprzemysłowych (Nadrenia Północna-Westfalia oraz Nord-Pas de Calais), z którymi województwo śląskie współpracuje w ramach Regionalnego Trójkąta Weimarskiego.

Do tej pory Zabytkowa Kopalnia Srebra znajdowała się w sieci ERIH wspólnie ze Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W lipcu 2014 roku obiekt został zakwalifikowany jako tak zwany Punkt Kotwiczny. Tworzy go elitarna grupa obiektów dziedzictwa przemysłowego o szczególnym znaczeniu historycznym i potencjale turystycznym. W jej skład wchodzi blisko 80 zabytków z całej Europy, w tym pięć z Polski. Na liście są już Kopalnia Guido w Zabrzu, Tyskie Browarium, Muzeum Browaru Żywiec oraz Muzeum Fabryki w Łodzi.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto