Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontenery na odzież znów na ulicach miasta

Paulina Dobersztyn
Najwięcej używanych ciuchów trafia do pojemników jesienią
Najwięcej używanych ciuchów trafia do pojemników jesienią Fot. Paulina Dobersztyn
Zalegające w szafie ubrania koninianie znowu mogą wrzucać do specjalnych pojemników ustawionych przy osiedlowych śmietnikach. Na razie jest ich 23, ale liczba ta może się zwiększyć. Kontenery na odzież już kiedyś stały w Koninie, ale po tym jak zamiast ciuchów, wrzucano do nich śmieci i fekalia, zniknęły.

- Obok naszej siedziby był taki pojemnik, ale wokół niego był jeden wielki bałagan. Ciuchy leżały w nim długo, a ludzie nadal je donosili, więc robiły się sterty walających się ciuchów. Postanowiliśmy zrezygnować z takiego rozwiązania - mówi Józef Mazurkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.

Używana odzież już nie do kontenera

Firma z Gdyni, która ustawiła w Koninie kontenery z napisem "Unicef" zapewnia, że bez obaw można do nich wrzucać nie tylko odzież, ale też bieliznę, ręczniki, pościel, obrusy, poduszki, kołdry, pierzyny, a nawet zabawki.

- Mamy na miejscu ludzi, którzy co dwa tygodnie będą opróżniać pojemniki - wyjaśnia Sebastian Skrzypek, kierownik działu transportu w firmie "Tesso". - Do ich obowiązku należy dbanie o porządek wokół kontenera i przesyłanie rzeczy do firmy. U nas wszystko jest segregowane i rozdzielane. Zdarza się, że ludzie do środka wrzucają złośliwie odpady komunalne, niedopałki papierosów czy ryby. W sylwestra zdarzało się, że pijani wrzucali do środka petardy. Na szczęście są to naprawdę rzadkie przypadki.

Firma współpracuje z "Caritas Polska" i z Fundacją "Dar". To na ich prośbę przesyłają odzież i inne rzeczy zebrane z pojemników do osób najbardziej potrzebujących. - Gdy pojemniki zniknęły z osiedli mieliśmy sygnały, żeby jak najszybciej je przywrócić. Ludzie nie mają co robić z taką odzieżą, a my znaleźliśmy na to sposób - mówi Sebastian Skrzypek. - Wyobraźmy sobie, że ciuchy trafiają do zwykłych śmietników. Wzrasta wtedy opłata za wywóz śmieci i jest to nieekologiczne. U nas tylko niewielki ułamek odzieży, który nie nadaje się już kompletnie do niczego, trafia na składowiska odpadów i podlega ostatecznej utylizacji. Reszta odzieży jest powtórnie wykorzystywana.

Józef Mazurkiewicz uważa, że pomysł z kontenerami to dobra idea, pod warunkiem, że ktoś o to dba. - Kiedyś MOPR korzystał z pojemników. Do naszego ośrodka trafiały posegregowane rzeczy, które dawaliśmy najbiedniejszym - mówi Mazurkiewicz. - Dobrze byłoby do tego wrócić.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto