Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontakt z chemikaliami w ciąży, czyli na co uważać?

abcZdrowie.pl
by TajaTaja (flickr)
Kontakt z chemikaliami w ciąży może skutkować wadami wrodzonymi w organizmie dziecka. Których związków chemicznych powinna unikać przyszła matka?

Nie sposób całkowicie wyeliminować wszelkich chemikaliów z najbliższego otoczenia. Obecne są one choćby w produktach stosowanych do sprzątania i renowacji domu, a nawet w niektórych artykułach spożywczych, takich jak ryby czy woda. Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać dla kobiet w ciąży i nienarodzonych dzieci – styczność z chemikaliami może prowadzić do wystąpienia wad w rozwoju płodu. Na które produkty należy zwrócić szczególną uwagę?

Wpływ chemikaliów na zdrowie dziecka

„Okres ciąży to czas intensywnych zmian w rozwoju wewnątrzłonowym płodu, szczególnie intensywnych w pierwszym okresie jej przebiegu, gdzie zmiany te dają początek przyszłym narządom” – mówi ginekolog Artur Kowalski. „W tym też czasie wpływ niektórych związków chemicznych może prowadzić do nieodwracalnych zmian, powodując wady w anatomii dziecka”. Chociaż kontaktu z chemikaliami nie można uniknąć, warto go ograniczyć. W czasie sprzątania należy na przykład nosić rękawice ochronne i w miarę możliwości unikać wdychania oparów produktów chemicznych. Odradza się stosowanie pestycydów, środków przeciwgrzybicznych i preparatów na owady. W czasie ciąży silne środki chemiczne warto zastąpić produktami naturalnymi.

Kontakt z niebezpiecznymi związkami w miejscu pracy zwiększa ryzyko poronienia lub wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Należy pamiętać, że w sytuacji takiej przyszła matka powinna zostać przeniesiona przez pracodawcę na inne stanowisko, bez zmniejszenia wysokości wynagrodzenia.

Których chemikaliów najlepiej unikać w ciąży?

Niewskazane jest uczestniczenie kobiet ciężarnych w remoncie i malowaniu, ponieważ prace takie narażają przyszłą matkę na kontakt ze związkami chemicznymi – zaznacza ginekolog. Jak dodaje, „[…] chociaż polityka proekologiczna wpłynęła rygorystycznie na skład obecnie produkowanych farb używanych w naszych domach, wiele toksycznych substancji lotnych zawartych w farbach, takich jak aceton, węglowodory alifatyczne (dekan, oktan, heksan), węglowodory aromatyczne (toluen, ksylen, benzen) oraz związki zawierające chlor (dichlorometan, chlorek metylu, trichloroetan), nadal jest ich składnikiem”. Specjalista zaleca uważne czytanie składu nabywanych produktów, w szczególności farb i rozpuszczalników, a także jak najrzadsze przebywanie w pomieszczeniach, gdzie możliwa jest ekspozycja na te substancje.

W czasie ciąży warto również unikać używania odświeżaczy powietrza i innych preparatów w aerozolu, zawierających lotne związki organiczne oraz sztuczne środki zapachowe. Mogą one bowiem szkodzić dziecku. Poza tym, wysokie stężenie tych substancji może prowadzić do bólów głowy, wymiotów, bólów ucha i biegunki. Środki w aerozolu mogą się także przyczynić do świszczącego oddechu u noworodka. Dolegliwość ta spowodowana jest wnikaniem chemikaliów do organizmu kobiety i zaburzaniem rozwoju płuc oraz innych organów dziecka. Stosując chemiczne środki do czyszczenia, należy również pamiętać, aby nie łączyć preparatów rozjaśniających z amoniakiem – powstała mieszanka produkuje niebezpieczne opary.

Szczególną uwagę należy także zwrócić na rtęć, znajdującą się na przykład w zanieczyszczonych rybach, takich jak rekin, miecznik czy marlin. Znacznie bezpieczniejszy jest tuńczyk, ale tylko w rozsądnej ilości. Kobiety ciężarne unikać powinny ołowiu, który znajdować się może choćby w zanieczyszczonej wodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie filtrów do wody. W czasie ciąży zaprzestać należy również poszczególnych hobby – m.in. garncarstwa, robienia biżuterii czy nadruków. Ostrożność zachować warto także w trakcie usuwania starych farb – te wyprodukowane przed 1970 rokiem często tworzone były na bazie ołowiu.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto