Konkurencyjność ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej miasta Konina

Artykuł sponsorowany
Wykres 1. Roczny koszt ogrzewania domu o pow. użytkowej 160m 2  przy użyciu różnych nośników energii na rynku konińskim. [zł]
Wykres 1. Roczny koszt ogrzewania domu o pow. użytkowej 160m 2 przy użyciu różnych nośników energii na rynku konińskim. [zł]
Przedstawiamy Państwu wyniki prowadzonego systematycznie przez MPEC-Konin monitoringu kosztów ogrzewania domu w Koninie. Zbadaliśmy koszt pozyskania ciepła z różnych nośników dostępnych na rynku konińskim według cen z lutego 2012r – wykres nr 1.

Roczny koszt ogrzewania domu o pow. użytkowej 160 m 2, przyłączonego do miejskiej sieci ciepłowniczej w Koninie, ocieplonego zgodnie z normą PN - 91/B-02020, według obecnie obowiązujących cen wynosi 3 556 zł.

Korzystanie z gazu ziemnego do celów grzewczych jest droższe o 49,2%, a ogrzewanie domu olejem opałowym kosztuje o 146% więcej. Oznacza to, że ciepło dostarczane przez MPEC Konin w dalszym ciągu jest bardzo konkurencyjne cenowo.

W Koninie nieco taniej można ogrzać dom tylko węglem. Jednak należy w tym przypadku uwzględnić niedogodności związane z obsługą pieca, koniecznością składowania opału, czy wywozem popiołu. Charakterystyczną cechą ciepła wytwarzanego w ZE PAK i dostarczanego przez MPEC-Konin jest względna stabilność cen, co w dłuższej perspektywie przekłada się na najniższy wzrost cen.

Na wykresie nr 2 przedstawiamy tempo, w jakim od grudnia 2000 roku do dziś rosły ceny różnych nośników energii wykorzystywanych do celów grzewczych. W analizowanym okresie ciepło dostarczane z miejskiej sieci ciepłowniczej w Koninie na tle alternatywnych możliwości ogrzewania, charakteryzował najniższy wzrost cen, który wyniósł 55%. Średnie koszty pozyskania ciepła z innych nośników dostępnych na rynku konińskim wzrosły w tym okresie o ponad 100%. Na przykład ogrzewanie węglem kamiennym grubym zdrożało o 118,8%, miałem o 173,9%, a węglem brunatnym o 149,3%.

Argumentem przemawiającym za przyłączeniem się do miejskiej sieci ciepłowniczej w Koninie, poza konkurencyjnym poziomem cen, jest wygoda i komfort dla odbiorcy niezależnie od panujących na zewnątrz temperatur.

MPEC-Konin dba, aby ciepło docierało do wszystkich odbiorców w sposób ciągły i bezawaryjny. Jest to szczególnie ważne w skrajnych warunkach pogodowych, takich jakie miały miejsce ostatnio na przełomie stycznia i lutego b.r. System ciepłowniczy miasta Konina w tych trudnych warunkach sprawdził się bardzo dobrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto