Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin: Wiceprezydent Adamów o pomysłach na Pociejewo. Partnerstwo publiczno-prywatne kluczem do sukcesu. Konin jak Gdańsk i Bydgoszcz?

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Wiceprezydent Konina Paweł Adamów opowiedział o sytuacji wokół wyspy Pociejewo.
Wiceprezydent Konina Paweł Adamów opowiedział o sytuacji wokół wyspy Pociejewo. fb.com/pawel.adamow
Wiceprezydent Konina Paweł Adamów nagrał około 10-minutowe wideo, w którym opowiedział o aktualnych działaniach miasta w sprawie wyspy Pociejewo.

Wyspa Pociejewo, położona w sercu miasta, na granicy starego i nowego Konina, ma być kluczowym dla rozwoju miasta terenem. To właśnie tam powstanie ciepłownia geotermalna, co pociągnąć ma za sobą kolejne inwestycje.

Konsultacje rynkowe dla Pociejewa

Paweł Adamów kompleksowo wyjaśnił co aktualnie dzieje się i będzie się dziać na wyspie i wokół niej. A dzieje się całkiem sporo.

Rozpisaliśmy konsultacje ofertowe na znalezienie inwestorów i opracowania koncepcji zagospodarowania wyspy Pociejewo. Jest to tzw. testowanie rynku, czyli my pokazujemy teren, który mamy i plan zagospodarowania przestrzennego, który został uchwalony przez Radę Miasta, pokazujemy co chcemy, żeby tam mniej więcej powstało, jakie są uwarunkowania i co już mamy zrobione i na bazie tego zapraszamy inwestorów z całej Polski. Powiesiliśmy to na stronach internetowych, wykupiliśmy artykuł w piśmie branżowym, wysłaliśmy pisma do funduszy inwestycyjnych, pośredników, deweloperów po to, by zainteresować ich wyspą Pociejewo

- wytłumaczył prezydent Adamów.

Dwa magnesy dla inwestorów

Paweł Adamów przyznał, że miasto zamierza wykorzystać dwa magnesy do przyciągnięcia inwestorów na konińską wyspę. Pierwszy z nich to ciepłownia geotermalna, na którą pozyskano już fundusze i na której budowę rozpisano już przetarg - jej powstanie jest zatem przesądzone, co powinno zapewnić zainteresowanie przedsiębiorców z dużym kapitałem. Drugim magnesem ma być Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Mamy dostęp do specjalnego "portfela": to 1 miliard 700 milionów złotych. Są to środki głównie przeznaczone dla firm. W związku z tym każdy inwestor, który zdecyduje się zainwestować w Koninie będzie mógł z tych funduszy skorzystać - a inwestując w innej części Wielkopolski nie będzie miał takiej możliwości

- wyjaśnił Paweł Adamów.

Zastępca Piotra Korytkowskiego wyjaśnił też, że miasto liczy na pozyskanie środków z Funduszy Norweskich, które miałyby sfinansować budowę kładki przez kanał ulgi, prowadzącej na wyspę oraz powstanie parku zdrojowego wokół geotermii. Te dwie inwestycje również podniosłyby atrakcyjność Pociejewa.

Konin jak Gdańsk i Bydgoszcz

Co jeszcze może powstać na wyspie? To właśnie ma się wyklarować podczas konsultacji rynkowych. Paweł Adamów zaznaczył, że miasto nie może opracować odgórnej koncepcji bez rozmów z potencjalnymi inwestorami, bo może okazać się, że nie znajdzie chętnych do jej realizacji.

Maksymalnie dużo funkcji na tej wyspie powinniśmy wypchnąć do sektora prywatnego. Naszym celem jest zrobienie z Pociejewa ekologicznego salonu miasta. To teren o największym potencjale rozwojowym i promocyjnym. Można zerknąć na dwa przykłady: Wyspę Spichrzów w Gdańsku i Wyspę Młyńską w Bydgoszczy - dwa podobne projekty, pięknie zaprojektowane. To mieszanka bardzo atrakcyjnych mieszkań, gastronomii, hoteli i handlu. Tak też widzimy Pociejewo i do realizacji tych funkcji chcemy wpuścić podmioty prywatne, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego bądź sprzedaży nieruchomości - to jest do uzgodnienia, po to właśnie będą konsultacje rynkowe

- zapowiedział Paweł Adamów.

Stadion zniknie z Pociejewa

Wiceprezydent podkreślił, że choć na wyspie powinny znaleźć się obiekty rekreacyjno-sportowe, to należy pozbyć się z niej stadionu. Miejski obiekt, zdaniem zarządu miasta, powinien być zlokalizowany w innym miejscu.

To jest nasze zdanie i nasza propozycja, którą przedstawimy podczas konsultacji. Niewykluczone natomiast, że mogłyby się tam pojawić inne obiekty - można tam np. zaprojektować halę sportową czy basen termalny

- przekonuje Paweł Adamów.

Zastępca prezydenta podkreślił, że rozmowy z biznesem są kluczowe dla uwolnienia potencjału Pociejewa. Miastu zależy na pozyskaniu partnerów, którzy dysponują odpowiednimi środkami i wiedzą jak prowadzić obiekty, które miałyby powstać na wyspie.

Miasto nie chce galerii

Paweł Adamów powiedział też, że nie są prawdziwe informacje, które przeczytać można było w mediach społecznościowych, jakoby miasto dążyło do wybudowania na wyspie ogromnej galerii handlowej z parkingiem na tysiąc pojazdów.

Przyzwyczaiłem się już, że gdy podejmuje się jakąś inicjatywę, to im bardziej jest daleko idąca, tym większy napotyka się opór. Zawsze tak będzie, że jednym coś się podoba, a drugim nie. Tak było też przy innych podejmowanych przez nas inicjatywach

- stwierdził wiceprezydent Konina.

Celem miasta ma być znalezienie partnerów biznesowych, którzy zrealizują na wyspie realne, ale jednocześnie ambitne projekty.

Nie będziemy się przejmować tym, że ktoś krytykuje zdecydowane działania w sprawie Pociejewa, bo inaczej nie zrobimy na tej wyspie niczego przez kolejnych 10 lat. Zapraszamy do konsultacji biznes koniński, z subregionu i z całej Polski. Partnerstwo publiczno-prywatne polega na tym, że chcemy się tymi funkcjami na Pociejewie podzielić: miasto ma do zrealizowania funkcje publiczne, a biznes zajmie się gastronomią, handlem, hotelami, rozrywką czy funkcjami sportowymi o charakterze komercyjnym

- zakończył Paweł Adamów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto