Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin. Ruszyła budowa ciepłowni geotermalnej. Pod koniec czerwca mogą ruszyć prace związane z jej budową na wyspie Pociejewo

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
MPEC podpisał dziś umowę z wykonawcą na budowę ciepłowni geotermalnej w Koninie. Koszt inwestycji to 58, 5 mln zł. W czerwcu, po latach oczekiwań, na wyspie Pociejewo ma ruszyć budowa ciepłowni geotermalnej. Będzie to jedna z trzech, opartych na odnawialnych źródłach energii, instalacji dostarczających ciepło dla miasta.

Już pod koniec czerwca mogą ruszyć prace związane z budową ciepłowni geotermalnej na wyspie Pociejewo.

To historyczne wydarzenie dla naszego miasta –mówił dziś prezydent Piotr Korytkowski. Czekaliśmy na ten moment kilka lat, ale to nie był czas zmarnowany. Wykorzystaliśmy go na wprowadzenie zmiany w koncepcji związanej z budową drugiego otworu zatłaczającego i doprowadziliśmy do właściwego montażu finansowego – podkreślił prezydent , dziękując radnym Rady Miasta Konina za wsparcie całego przedsięwzięcia.

Jak informuje prezes zarządu MPEC-Konin sp. z o.o. Sławomir Lorek: „budowa ciepłowni rozpocznie się lada moment, a zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec roku 2022. To termin, kiedy wykonawca ma oddać obiekt gotowy do użytkowania, po odbiorach przez nadzór budowlany i inne jednostki”.

W ramach realizacji inwestycji na wyspie Pociejewo powstanie budynek ciepłowni z urządzeniami służącymi do odbioru energii cieplnej pochodzącej z wody geotermalnej.

Wyposażony będzie m.in. w rozdzielnię elektryczną z nastawnią cieplną oraz w halę technologiczną z wymiennikami ciepła, stacją filtrów oczyszczających wodę geotermalną oraz pompami wody sieciowej. Zostanie też wybudowany żelbetowy pomocniczy zbiornik o pojemności około 2 tysięcy metrów sześciennych. Zadanie to obejmuje także wykonanie odwiertu zatłaczającego GT-3 wraz z rurociągiem łączącym go z ciepłownią geotermalną, a także budowę przyłącza ciepłowniczego do magistrali biegnącej wzdłuż Trasy Warszawskiej.

Moc zainstalowana ciepłowni geotermalnej wynosić będzie 8,1 MWt.

Kolejne źródło ciepła dla miasta Konina z pewnością poprawi również parametry technologiczne miejskiej sieci. Korzyścią jest również to, że w przypadku awarii któregoś z dotychczasowych źródeł będzie ona zawsze wsparciem dla systemu ciepłowniczego – wyjaśnia prezes Sławomir Lorek.

Prace nad wykorzystaniem wód geotermalnych w mieście Koninie mają już ośmioletnią historię.

Rozpoczęły się w 2014 roku. Rok później wykonano otwór badawczo-eksploatacyjny GT-1 o głębokości 2.660 m, docierając do utworów jury dolnej i wody o temperaturze w dnie otworu około 97oC. Starania o dotację na rozwój tego strategicznego dla miasta projektu zakończyły się sukcesem w 2020 roku, kiedy to pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie a MPEC-Konin sp. z o.o. podpisana została umowa o dofinansowanie. Zgodnie z nią ponad 24 miliony złotych spółka otrzyma w formie dotacji z NFOŚiGW. 15 milionów pochodzić będzie z pożyczki ze środków NFOŚiGW. Inwestycja otrzymała również wsparcie z budżetu Miasta Konina w wysokości 4 milionów złotych. W pozostałym zakresie zadanie będzie finansowane ze środków własnych spółki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto