Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin: Restart Lab zaprasza majsterkowiczów. Można przyjść, pomajsterkować, wydrukować coś w 3D albo po prostu nic nie robić

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Restart Lab to pierwszy w Koninie fablab czyli fabryka umiejętności. Idealne miejsce dla osób zainteresowanych majsterkowaniem i wynalazkami.
Restart Lab to pierwszy w Koninie fablab czyli fabryka umiejętności. Idealne miejsce dla osób zainteresowanych majsterkowaniem i wynalazkami. Krzysztof Nowak
Pierwszy fablab w naszym mieście‼️ Restart Lab rozgościł się przy Dąbrowskiego 3 w starej części Konina. Miasto udostępniło budynek po szkole, a Fundacja Instytut Zielonej Przyszłości urządziła tam dwie pracownie.

Restart Lab znajduje się w budynku do niedawna pustym, dokładnie, w dawnym budynku Szkoły Hutniczej przy ulicy Dąbrowskiego 3 tuż przy parafii ewangelicko-augsburskiej. W Koninie funkcjonuje pierwszy fablab. Oficjalne otwarcie w którym uczestniczył prezydent miasta Konina Piotr Korytkowski odbyło się dzisiaj. Obecni byli również Witold Nowak i Paweł Adamów. Restart Lab mieści się w dwóch pomieszczeniach z możliwością rozszerzenia działalności na kolejne.

Fablab jest skrótem od angielskich słów Fabrication Laboratory. To miejsce jest pracownią, takim małym laboratorium dla osób chcących realizować swoje hobby, uczyć się i potrzebujących do tego odpowiednich narzędzi i przestrzeni.

Prezydent Konina Piotr Korytkowski przypomniał że w XIX wieku rozpoczęła w tym miejscu działalność fabryka Zaremby, która produkowała kotły i instalacje gorzelnicze.

– To będzie miejsce spotkań młodych ludzi, młodych dorosłych, dla których oferta w innych instytucjach typu MDK czy KDK była do tej pory dość ograniczona. To są młodzi energiczni ludzie, z bardzo nowoczesnym, świeżym spojrzeniem na przyszłość, na technologię, na to, w którym kierunku chcą się rozwijać – mówiła Agata Kuźmińska z Restart Lab, podkreślając, że to miejsce jest eksperymentem w Koninie.

– Restart Lab nie dysponuje w tej chwili żadnym grantem na jego stworzenie i funkcjonowanie. Wszystko co można zobaczyć jest podarowane. Rzeczy przywożone przez sympatyków i firmy lokalne, które chcą wesprzeć tę ideę. Na palcach jednej ręki można policzyć rzeczy, które kupiliśmy powiedział Jarosław Koźlarek z Restart Lab.

– Najchętniej byśmy chcieli się zająć adaptacją całego budynku na działalność i chcielibyśmy, żeby ta przestrzeń była społecznościowa, zdemokratyzowana, otwarta. W Restart Lab w tym momencie istnieją dwie pracownie. Jedna techniczna z drukarkami 3D, lutownicami, wiertarkami, śrubokrętami i innego tego typu sprzętem. W drugiej sali istnieje możliwość nauki krawiectwa przy pomocy nowoczesnych maszyn do szycia. Wiosną przy budynku będzie przygotowany zielnik. Wykazane jest zainteresowanie ze strony firm lokalnych. Wykazują one duże zapotrzebowanie na elektryków, automatyków i przyszłych inżynierów. To będzie miejsce, gdzie pasjonaci będą się spotykać, uczyć innych i zaszczepiać w nich zainteresowania – powiedział Paweł Adamów, zastępca prezydenta ds. gospodarczych. Będzie tu można uczyć się najnowocześniejszych technologii, ale również powrócimy do rzemiosła.

To centrum uczenia wszelakich kompetencji technicznych oznajmił Jarosław Koźlarek, również technologicznych, społecznych, czyli umiejętności pracy w zespole, kompetencji projektowej, odkrywania własnych atutów. Restart Lab w tej chwili nie ma stałych godzin otwarcia. Opiekunowie zapewniają, że są tu codziennie, można też z nimi skontaktować się za pomocą Facebooka.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto